26 Lut 2024
Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny, objawy, leczenie
Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?
Ścięgno Achillesa to bardzo szczególna struktura w organizmie człowieka. Jest przedłużeniem mięśnia i służy do tego, żeby przenosić skurcze mięśniowe na kości. Ścięgno Achillesa jest mocną tkanką, zbudowaną z włókien kolagenowych, i właśnie dzięki niemu człowiek może sprawnie chodzić, biegać, skakać, wspinać się na palcach, ruszać stopą w górę i w dół.
Mimo swojej solidnej konstrukcji, ścięgno Achillesa jest podatne na kontuzje. Największym zagrożeniem są przeciążenia mechaniczne, które występują podczas intensywnych ćwiczeń, sportów, w których dużo się biega i skacze, oraz aktywności na nierównym, wymagającym terenie, np. szybkiego wchodzenia pod górę. Do zapalenia ścięgna Achillesa może także dojść przez brak rozgrzewki, ponieważ wtedy ścięgna są mniej elastyczne, a przez to łatwiejsze do uszkodzenia. Zdarza się również, że tego typu dolegliwość pojawia się u osób otyłych oraz z powodu noszenia niewłaściwego obuwia.
Zapalenie nie jest tym samym co zerwanie ścięgna Achillesa – przy zerwaniu mięśnie łydki są zwiotczałe i bardzo trudno jest poruszać stopą, i rzadko kiedy przy takiej kontuzji udaje się uniknąć leczenia operacyjnego.
Jakie objawy daje zapalenie ścięgna Achillesa?
Pierwszy objaw to silny ból pojawiający się w okolicy łydki, który nasila się w momencie dotykania chorego miejsca. Bardzo często bólowi towarzyszy zaczerwienienie oraz obrzęk, skóra jest cieplejsza w dotyku, a normalne chodzenie jest praktycznie niemożliwe. Schorzenie wymaga jak najszybszego zdiagnozowania i leczenia – terapię lekarz ustala indywidualnie, na podstawie zakresu uszkodzenia ścięgna. Konieczna jest zawsze rehabilitacja oraz unikanie przez co najmniej kilka tygodni dużego wysiłku.
Trudniejsze przypadki leczy się operacyjnie, na szczęście u większości osób wystarcza unieruchomienie kończyny, wypoczynek i specjalistyczna rehabilitacja. Dobre wyniki daje także radioterapia. Na konsultację do radioterapeuty można udać się do lecznicy Onkolmed.
Źródło: https://instytutpodologii.pl/porady/zapalenie-sciegna-achillesa-rola-podologa/
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,zapalenie-sciegna-achillesa---objawy-i-leczenie,artykul,33657453.html