Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut262024

26 Lut 2024

Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa to bardzo szczególna struktura w organizmie człowieka. Jest przedłużeniem mięśnia i służy do tego, żeby przenosić skurcze mięśniowe na kości. Ścięgno Achillesa jest mocną tkanką, zbudowaną z włókien kolagenowych, i właśnie dzięki niemu człowiek może sprawnie chodzić, biegać, skakać, wspinać się na palcach, ruszać stopą w górę i w dół.

Mimo swojej solidnej konstrukcji, ścięgno Achillesa jest podatne na kontuzje. Największym zagrożeniem są przeciążenia mechaniczne, które występują podczas intensywnych ćwiczeń, sportów, w których dużo się biega i skacze, oraz aktywności na nierównym, wymagającym terenie, np. szybkiego wchodzenia pod górę. Do zapalenia ścięgna Achillesa może także dojść przez brak rozgrzewki, ponieważ wtedy ścięgna są mniej elastyczne, a przez to łatwiejsze do uszkodzenia. Zdarza się również, że tego typu dolegliwość pojawia się u osób otyłych oraz z powodu noszenia niewłaściwego obuwia.

Zapalenie nie jest tym samym co zerwanie ścięgna Achillesa – przy zerwaniu mięśnie łydki są zwiotczałe i bardzo trudno jest poruszać stopą, i rzadko kiedy przy takiej kontuzji udaje się uniknąć leczenia operacyjnego.

 

Jakie objawy daje zapalenie ścięgna Achillesa?

Pierwszy objaw to silny ból pojawiający się w okolicy łydki, który nasila się w momencie dotykania chorego miejsca. Bardzo często bólowi towarzyszy zaczerwienienie oraz obrzęk, skóra jest cieplejsza w dotyku, a normalne chodzenie jest praktycznie niemożliwe. Schorzenie wymaga jak najszybszego zdiagnozowania i leczenia – terapię lekarz ustala indywidualnie, na podstawie zakresu uszkodzenia ścięgna. Konieczna jest zawsze rehabilitacja oraz unikanie przez co najmniej kilka tygodni dużego wysiłku.

Trudniejsze przypadki leczy się operacyjnie, na szczęście u większości osób wystarcza unieruchomienie kończyny, wypoczynek i specjalistyczna rehabilitacja. Dobre wyniki daje także radioterapia. Na konsultację  do radioterapeuty można udać się do lecznicy Onkolmed.

Źródło: https://instytutpodologii.pl/porady/zapalenie-sciegna-achillesa-rola-podologa/

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,zapalenie-sciegna-achillesa---objawy-i-leczenie,artykul,33657453.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny