Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut012024

01 Lut 2024

Choroba Dupuytrena - jak leczyć przykurcz rozcięgna dłoniowego

Co to jest choroba Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena, przykurcz rozcięgna dłoniowego) polega na stopniowym bliznowaceniu rozcięgna dłoniowego. To szerokie pasmo tkanki łącznej, które zapewnia możliwość przyczepu mięśni dłoni do kości. W wyniku postępującego bliznowacenia rozcięgna dochodzi do zgięcia palców dłoni, stopniowego ograniczenia ich mobilności i elastyczności. Przykurcz może wystąpić zarówno w lewej, jak i prawej dłoni oraz z różną siłą. Z fizjologicznego punktu widzenia przykurcz Dupuytrena polega na nadmiernej produkcji fibroblastów, kolagenu typu III w obrębie rozcięgna. W rezultacie w jego rejonie powstają zgrubienia – guzki i pasma, które stopniowo prowadzą do deformacji dłoni.

Niestety pomimo trwających od niemal 200 lat badań nad etiologią tej zmiany medycyna nie jest zgodna co do przyczyny występowania przykurczu Dupuytrena. Wskazuje się na jedną z kilku możliwych teorii.

Jako dominującą przyczynę wskazuje się uwarunkowania genetyczne, m.in. obecność antygenu HLA (ludzkie antygeny leukocytarne) oraz pochodzenie północnoeuropejskie i płeć męską. Okazuje się, że mężczyźni cierpią z tego powodu nawet kilkunastokrotnie częściej niż kobiety. Inna teoria zakłada, że do choroby predestynowane są osoby:

  • palące duże ilości tytoniu,
  • regularnie spożywające duże ilości alkoholu,
  • cierpiący na cukrzycę, padaczkę lub choroby wątroby,
  • w wieku 75 lat i starszym (niektóre źródła podają nawet wiek powyżej 40 lat jako przesłankę predestynującą pacjenta do wystąpienia choroby).

Zgodnie z teorią urazową przykurcz Dupuytrena częściej dotyka również osoby wykonujące prace mechaniczne związane z regularnymi wibracjami, które podrażniają nerwy przebiegające w dłoni, np. zawodowych kierowców, operatorów sprzętu budowlanego. Choć prace same w sobie nie muszą być szkodliwe, nawracające wibracje powodują mikrowylewy do wnętrza dłoni, które z czasem prowadzą do zaburzenia funkcjonowania fibroblastów. Na przykurcz rozcięgna dłoniowego mogą być narażeni także sportowcy sztuk walki. Regularne obijanie pięści z biegiem czasu może doprowadzić do pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Zmianę chorobową można leczyć, ale to od szybkości decyzji chorego zależy, jak będzie przebiegała terapia i rekonwalescencja. Lekarze radzą, aby podjąć odpowiednie kroki zanim zmiany w obrębie rozcięgna wejdą w fazę zbliznowacenia. Na tym etapie pomaga już zwykle wyłącznie zabieg operacyjny.

Ze względu na charakterystyczne objawy przykurcz Duputrena można zdiagnozować zwykle już po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Jeżeli choroba znajduje się już w fazie średnio zaawansowanej lub zaawansowanej, pacjent nie będzie w stanie ułożyć a stole dłoni z rozłożonymi płasko palcami. Jedynie w początkowej fazie choroby można uzupełnić rozmowę o badania obrazowe, jak USG dłoni.

Jakie są objawy choroby Dupuytrena?

Głównym objawem choroby Dupuytrena jest przykurcz rozcięgna dłoniowego. Jeśli procesem chorobowym zajęte są włókna podłużne rozcięgna, powstaje przykurcz zgięciowy palców, najczęściej serdecznego i małego, czyli ich przymusowe ustawienie w pozycji zgięciowej. Jeśli zaś przykurcza się warstwa poprzeczna rozcięgna – dochodzi również do zwężenia ręki. Uwidaczniają się wciągnięcia skóry, delikatne zgrubienia tkanki podskórnej lub guzki w obrębie dłoni oraz palców.

Dodatkowo utrudnione są ruchy palców, zwłaszcza prostowanie i odwodzenie. W przebiegu tej choroby występują również często zmiany towarzyszące, takie jak:

  • obniżenie czucia w obrębie opuszek palców,
  • parestezje,
  • zaburzenia ukrwienia,
  • nadmierna potliwość dłoni.

Występowanie tych dodatkowych objawów niekorzystnie rokuje o wynikach leczenia. Przebieg choroby jest długotrwały i dość zróżnicowany.

Jakie są metody leczenia choroby Dupuytrena?

Metody leczenia choroby Dupuytrena mają na celu usunięcie powstałych przykurczów, umożliwienie swobodnego rozprostowania palców i przywrócenie komfortu funkcjonowania. O tym, czy leczenie jest tak naprawdę potrzebne i zostanie podjęte, decyduje pacjent. Nie ma wskazań do podejmowania leczenia u osób, u których choroba postępuje powoli, przykurcze palców nie są bolesne, nie przeszkadzają w funkcjonowaniu i pacjent je akceptuje. Leczenie podejmowane jest u osób, którym powstały defekt przeszkadza i obniża jakość życia.

Metody nieinwazyjne, takie jak fizjoterapia, fala uderzeniowa czy radioterapia są rzadko stosowane, raczej w początkowych stadiach choroby, ponieważ cechują się niewielką skutecznością. Zatrzymują postęp tworzenia się przykurczów w ograniczonym stopniu, a w zaawansowanych przypadkach raczej nie dają zadowalających rezultatów.

Zdecydowanie lepsze rezultaty daje przecięcie i/lub usunięcie zmienionych pasm rozcięgna dłoniowego. Można to przeprowadzić na dwa sposoby – przezskórnie za pomocą grubej igły lub „na otwarto” operacyjnie. Metoda przezskórna jest mniej precyzyjna, rozdziela zmienione pasma, ale ich nie usuwa. Operacja na otwarto pozwala dokładnie usunąć chore tkanki przykurczające palce. O wyborze metody decyduje ortopeda w porozumieniu z pacjentem w zależności od jego oczekiwań i stopnia zaawansowania choroby.

Od kilku lat w leczeniu choroby Dupuytrena możliwe jest zastosowanie podawanego miejscowo w zastrzyku leku – kolagenazy. Kolagenaza to enzym, który trawi kolagen tworzący zgrubienia rozcięgna dłoniowego, dzięki czemu po jego zastosowaniu możliwe jest ich rozerwanie i zmniejszenie przykurczu palców. Wyniki stosowania miejscowego kolagenazy są ciągle poddawane obserwacji i nie są jednoznaczne. W części badań uzyskuje się dobre wyniki, ale jednocześnie pojawiają się doniesienia o większej częstości powikłań i nawrotów choroby.

Gdzie pójść na konsultację z chorobą Dupuytrena?

Osoby z chorobą Dupuytrena mogą przyjść na konsultację do Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Pracują w niej bardzo dobrzy specjaliści, w tym lekarze zajmujący się radioterapią, która ma zastosowanie w leczeniu tej choroby.

Źródła:
mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/247061,przykurcz-dupuytrena
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup-kosci-stawy/przykurcz-dupuytrena-ma-charakterystyczne-objawy-jak-go-leczyc-ile-kosztuje-operacja-aa-JWNF-GgUS-qZ2q.html
wylecz.to/kosci-i-stawy/przykurcz-dupuytrena-przyczyny-objawy-leczenie/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny