29 Gru 2023
Rak prostaty – nie zapomnij o badaniach profilaktyce!
Jakie są przyczyny raka gruczołu krokowego?
U mężczyzn poniżej 40 roku życia rak prostaty jest rzadkością, natomiast w grupie 80+ ryzyko zachorowania wynosi aż 60 procent. Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną. Do rozwoju choroby przyczynić się mogą także czynniki genetyczne oraz środowiskowe, głównie otyłość oraz nadmierne spożywanie produktów bogatotłuszczowych.
Niestety, rak prostaty w pierwszym stadium często nie daje wyraźnych objawów lub jest mylnie brany za łagodny przerost gruczołu krokowego, bo dolegliwości są podobne – to przede wszystkim częstomocz, ból podczas oddawania moczu, nagłe parcie na pęcherz, uczucie nieopróżnienia pęcherza zaraz po mikcji. Z czasem do tych objawów może dojść silniejszy ból w kroczu, obrzęki kończyn dolnych, bolesny wytrysk i krew w nasieniu, niewydolność nerek, wodonercze.
Badania profilaktyczne – dlaczego są tak ważne?
W leczeniu nowotworów istotny jest czas, bo przy wczesnym wykryciu pacjent może liczyć na lepsze rokowania. Rak prostaty jest o tyle podstępny, że długo pozostaje praktycznie bezobjawowy, i właśnie dlatego tyle uwagi poświęca się profilaktyce. Badania kontrolne można wykonać np. w poradni Onkolmed.
Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym możliwe jest wykrycie choroby nowotworowej na wczesnym stadium. Na badania należy się zgłosić do specjalisty urologa, choć te podstawowe badanie per rectum może przeprowadzić także lekarz pierwszego kontaktu. Badanie przez odbyt pozwala ocenić stan gruczołu krokowego i w razie wątpliwości pacjent zlecana jest dalsza diagnostyka.
Badanie per rectum uzupełnia USG jamy brzusznej, punkcja cienkoigłowa, badanie krwi określające stężenie PSA (markeru nowotworowego charakterystycznego dla raka prostaty), TK miednicy małej, ultrasonografia przezodbytnicza. Przy podejrzeniu przerzutów wykonuje się jeszcze scyntygrafię. Jeśli diagnoza potwierdzi raka prostaty, a pacjent ma szansę przeżyć jeszcze co najmniej 10 lat, rekomendowana jest prostatektomia radykalna (wycięcie gruczołu razem z węzłami chłonnymi miednicy i pęcherzykami nasiennymi) oraz radioterapia.
Źródła: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-prostaty-czy-warto-sie-badac
https://www.onkonet.pl/dp_nump_rakprostaty.php