Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze302023

30 Cze 2023

CyberKnife - bezinwazyjne leczenie raka prostaty

Co to jest rak gruczołu krokowego?

Rak gruczołu krokowego to nowotwór złośliwy rozwijający się w gruczole krokowym (inaczej w sterczu albo prostacie). Gruczoł krokowy znajduje się w miednicy u mężczyzn (nie występuje u kobiet), nieco poniżej pęcherza moczowego, do przodu od odbytnicy, i otacza cewkę moczową.

Rak gruczołu krokowego występuje bardzo często – szacuje się, że jest obecnie drugim pod względem częstości nowotworem złośliwym rozpoznawanym u mężczyzn w Polsce, i ustępuje jedynie rakowi płuca.

Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka, właściw diagnostyka i skuteczne leczenie. Ostatnie lata to szybki rozwój metod leczenia raka prostaty. Coraz częściej zamiast leczenia radykalnego (wycjęcia gruczołu prostaty) stosuje się nieinwazyjne metody leczenia. Jedną z nich jest radioterapia przy użyciu noża cybernetycznego (CyberKnife).

Co to jest CyberKnife?

CyberKnife to nowy robot, który pomaga leczyć chorych na dolegliwości nowotworowe bez uciekania się do operacji. Urządzenie jest precyzyjne, jak skalpel chirurga, dlatego nadano mu nazwę cybernetycznego noża. CyberKnife w odróżnieni do konwencjonalnych akceleratorów przystosowany jest do leczenia guzów w całym ciele. System dostosowuje leczenie do pacjenta. Wykorzystuje technologię śledzenia obrazowaniem i sterowaną komputerowo robotykę, w związku z tym nie wymaga inwazyjnego unieruchomienia głowy lub ciała do stabilizacji, jednocześnie dostarcza wysokie dawki napromieniania z submilimetrową precyzją.

Jak działa Cyberknife?

Robot używa wiązki radiacji o wysokiej dawce, które są niezwykle precyzyjnie, kierowane na miejsca dotknięte guzem. Użyte promieniowanie odpowiada wysoko-energetycznym promieniom rentgena, które stosowane są w terapiach konwencjonalnych. Dzięki swojej ruchomości, ramię robota może dotrzeć bez problemu do dowolnej części ciała (niezależnie od tego, gdzie zlokalizowany jest guz). Precyzyjność robota polega na tym, iż jest on w stanie kierować wiązkę promieni dokładnie w centrum chorego miejsca. W ten sposób okoliczne, zdrowie tkanki pozostają nieuszkodzone. W większości przypadków leczenie zmniejsza rozmiary, a następnie zatrzymuje proces wzrostu tkanki nowotworowej. Należy również pamiętać, że urządzenie uwzględnia ruch naturalny ciała, np. oddech, oznacza to, że nie wymaga inwazyjnego unieruchomienia głowy lub ciała, ułożenie pacjenta jest swobodne bez potrzeby zastosowania ram stereotaktycznych czy innych skomplikowanych unieruchomień. System adaptuje leczenie do pacjenta, nie na odwrót.

Gdzie pójść na konsultację i kwalifikację do radioterapii przy użyciu noża cybernetycznego?

Jak na razie jest niewiele miejsc gdzie można pójść na kwalifikację do zbiegu radioterapii przy użyciu CyberKnife. Wiąże się to z faktem, że w niewielu miejscach można wykonać tego typu radioterapię. Jednym z takich miejsc gdzie przyjmuje lekarz kwalifikujący do zabiegu jest przychodnia Onkolmed. Nie można w niej wykonać samego zabiegu, który wykonywany jest w szpitalu.

Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest prywatną przychodnią, w której działa poradnia nowotworów układu moczowego. Pracują w niej bardzo dobrzy specjaliści urolodzy, onkolodzy, chirurdzy i radioterapeuci. Są to specjaliści pracujący w warszawskich szpitalach (międy innymi w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. To w łaśnie w tym szpitalu przeprowadzane jest leczenie raka prostaty przy użyciu robota CyberKnife. Pacjenci przychodzący na wizytę do Onkolmed mogą przejść kwalifikację do tego leczenia. Na wizytę u radioterapeuty należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną, w tym aktualne wyniki badań. 

Źródła:
onkocafe.pl/aktualnosci/236-cyberknife-innowacyjna-metoda-radioterapii

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny