06 Cze 2023
Zapalenie pochwy - rodzaje, objawy, leczenie
Zapalenie pochwy to częsta dolegliwość, która przynajmniej raz w życiu przytrafia się niemal każdej kobiecie. U części z nich infekcje intymne mogą nawracać. Do głównych przyczyn zapalenia pochwy należy grzybica, waginoza bakteryjna oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Różnicowanie tych zakażeń jest możliwe na podstawie badania ginekologicznego i wywiadu lekarskiego. Niekiedy w celu włączenia odpowiedniego leczenia może być konieczne wykonanie badania mikrobiologicznego wymazu z pochwy.
Jakie są rodzaje zapalenia pochwy?
Przyczyną pojawienia się zapalenia pochwy mogą być zakażenia:
Bakteryjne
Bakteryjne zakażenie pochwy spowodowane jest przez jeden z kilku rodzajów drobnoustrojów, znajdujących się w normalnych warunkach w pochwie. Choroba związana jest z zanikiem pałeczek kwasu mlekowego oraz rozwojem mieszanej flory tlenowej i beztlenowej. Zadaniem pałeczek kwasu mlekowego jest nadawanie kwaśnego odczynu, który chroni przed inwazją bakterii chorobotwórczych. Zatem, gdy ilczba pałeczek jest zbyt mało, albo całkowicie zanika - system obronny nie spełnia swojej funkcji. Wówczas dochodzi do zaburzenia naturalnej równowagi pomiędzy różnymi rodzajami bakterii. Najczęściej nadmiernie rozmnażającymi się bakteriami, które podrażniają śluzówkę pochwy i sromu, są: bakterie beztlenowe, Coli i paciorkowce. Chociaż przyczyna powstawania infekcji nie jest do końca określona, to pewną rolę przypisuje się nieprawidłowej higienie intymnej oraz stosunkom seksualnym bez zabezpieczenia.
Wskazaniem do wizyty lekarskiej są pierwsze niepokojące objawy, które mogą nasuwać podejrzenie zakażenia pochwy. Kobiety, u których wcześniej zdarzały się epizody bakteryjnego zakażenia pochwy pojawią się objawy inne od poprzednich, powinny przerwać leczenie domowe i udać się do specjalisty.
Grzybicze
Drożdżyca pochwy, kandydoza pochwy, grzybicze zapalenie pochwy i grzybica pochwy to nazwy tej samej przypadłości, która polega na zakażeniu dróg rodnych grzybami (najczęściej gatunek Candida albicans).
Grzyb z rodzaju Candida wywołujący infekcję (stąd też określenie kandydoza) to mikroorganizm, który wraz z innymi „dobrymi” i „złymi” bakteriami występuje w pochwie w normalnych warunkach. Przykładem pozytywnie oddziałujących bakterii są pałeczki kwasu mlekowego utrzymujące kwaśne środowisko dróg rodnych, a tym samym zmniejszające prawdopodobieństwo rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, w tym chorobotwórczych grzybów w pochwie.
Naruszenie tej delikatnej równowagi w środowisku pochwy może wywołać rozwój choroby. Przy spadku ilości bakterii probiotycznych zaczynają przeważać grzyby, które intensywnie się rozwijają. To wywołuje szereg charakterystycznych i dokuczliwych objawów kandydozy pochwy.
Kandydoza narządów płciowych najczęściej wywołana jest przez Candida albicans, jednak czasem także inne rodzaje mogą być przyczyną pojawienia się objawów tej choroby. Typowe metody leczenia infekcji zazwyczaj przynoszą oczekiwane efekty. Niemniej inne rodzaje grzybów Candida mogą nie reagować na podejmowane działania, co z kolei wiąże się z koniecznością wprowadzenia bardziej agresywnych metod leczenia infekcji intymnej.
Rzęsistkowe
Jest to zapalenie pochwy wywołane przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). U chorych w wydzielinie z pochwy w badaniu mikroskopowym stwierdza się rzęsistki.
Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu płciowego, ale czasem mogą pojawiać się w wyniku zaniedbań higienicznych. Kiedy dochodzi do zakażenia można je także wykryć w szyjce i jamie macicy, w cewce moczowej oraz w okolicy odbytnicy.
Często oprócz rzęsistka rozpoznaje się także bakterie beztlenowe, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach towarzyszący zapaleniu.
W przypadku podejrzeń o zakażenie rzęsistkiem, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Konieczne będzie pobranie wymazu z pochwy, by stwierdzić przyczynę zakażenia. Jeśli rzeczywiście zostałaś zarażona rzęsistkiem pochwowym, lekarz przepisze ci antybiotyk metronidazol (do przyjmowania przez kilka dni albo do jednorazowego zastosowania).
Chlamydia
Chlamydia (łac. Chlamydia Trachomatis) razem z rzeżączką (łac. Neisseria Gonorrhoae), rzęsistkiem pochwowym (łac. Trichomonas Vaginalis) należy do grupy chorób przenoszonych drogą płciową, czyli tzw. STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Najczęstszą infekcją dróg moczowych transmitowaną przez kontakty seksulane jest rzeżączka. Do kolejnej grupy zaliczono nie rzeżączkowe zapalenia cewki moczowej, do których należy także chlamydia.
Istnieją różne rodzaje Chlamydii, które wywołują nie tylko zakażenia dróg rodnych:
- Chlamydia Trachomatis – odpowiedzialna za zakażenia cewki moczowej i spojówek; jest przenoszona drogą płciową.
- Chlamydia Psittaci – rodzaj występujący u ptactwa oraz zwierząt hodowlanych; u kobiet po kontakcie z chorymi zwierzętami może dojść do zakażeń dróg rodnych oraz poronień.
- Chlamydia Pneumoniae – wywołuje zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.
Istnieją również podtypy Chlamydia Trachomatis L1, L2, L3, które wywołują ziarnicę weneryczną pachwin (łac. lymphogranuloma venerum).
U kobiet objawy zakażenia chlamydiozą są mało specyficzne – występują nietypowe upławy oraz ból podczas oddawania moczu. Dlatego te panie, które są aktywne seksualnie i/lub nie posiadają stałego partnera – powinny co roku poddać się testowi na obecność chlamydii w organizmie. Dodatkowo mogą wystąpić objawy w postaci:
- pieczenia podczas mikcji,
- bólu podczas stosunku seksualnego,
- krwawienie po stosunku,
- dolegliwości bólowych w okolicy podbrzusza,
- dolegliwości ze strony spojówek oraz stawów (gdy zakażenie się rozprzestrzeni),
- krwawienia z pochwy.
Zanikowe / atroficzne zapalenie pochwy (atrofia pochwy)
Zanikowe / atroficzne zapalenie pochwy (atrofia pochwy, starcze zapalenie pochwy) oznacza stopniowe zmniejszanie się grubości nabłonka ścian pochwy, które w końcu doprowadza do jej zaniku. Zanik pochwy zwykle obserwuje się u kobiet po menopauzie, lecz można go rozpoznać także u tych młodszych - z zaburzeniami hormonalnymi. Ocenia się, u że 1/3 kobiet w okresie okołomenopauzalnym i u 1/2 w okresie po menopauzalnym występują tzw. objawy pochwowe spowodowane atrofią pochwy.
Objawy zanikowego zapalenia pochwy to pieczenie, świąd, bolesne stosunki płciowe (dyspareunia), zaczerwienienie i suchość śluzówek pochwy i sromu. Badając kobietę ściany pochwy są cienkie i gładkie czasem śluzówka ulega zmętnieniu/zbieleniu i mogą być widoczne gałązkowa to rozszerzone naczynia krwionośne. Przy dotknięciu wziernikiem lub szczoteczką do pobierania cytologii śluzówka krwawi.
Leczenie zanikowego zapalenia pochwy polega na uzupełnieniu hormonów, ponieważ braki hormonalne wywołują chorobę. Hormony, które pomagają najbardziej w początkowym okresie zaniku to estrogeny. Testosteron stosowany jest z dużym sukcesem w bardziej zaawansowanych formach zaniku.
Gdzie pójść do dobrego ginekologa?
Jest wiele placówek medycznych gdzie przyjmuje dobry ginekolog. Jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Jest to miejsce kameralne gdzie panie mogą skorzystać z wizyty u dobrego ginekologa, w tym też ginekologa onkologa.
Źródła:
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zenskich-narzadow-plciowych,bakteryjne-zakazenie-pochwy,artykul,1696113.html
wylecz.to/ginekologia/grzybica-pochwy/
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zanikowe-atroficzne-zapalenie-pochwy-atrofia-pochwy-przyczyny-objawy-i-aa-mKzv-hqge-4Qbz.html
forumpoloznych.wum.edu.pl/zanikowe-zapalenie-pochwy/
forumginekologiczne.pl/porada/rzesistkowe-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-diagnoza-leczenie/2779
doz.pl/czytelnia/a16548-Chlamydia__przyczyny_objawy_leczenie_chlamydiozy
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-przenoszone-droga-plciowa,chlamydioza---przyczyny--objawy--leczenie-i-powiklania,artykul,1587448.html#chlamydioza-objawy