04 Wrz 2017
Zobacz jakie mogą być powikłania po grypie
Co to jest grypa?
Grypa to choroba, która niewyleczona może wywołać groźne powikłania. Zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowych to niektóre z możliwych powikłań, jakie mogą wystąpić po przebytej grypie. Poznaj objawy powikłań, jeżeli rozpoznasz je u siebie, natychmiast dzwoń po lekarza.
Grypę wywołują wirusy typu A, B i C. Najgroźniejsze są wirusy A. Typ B powoduje grypę o łagodniejszym przebiegu. Typ C jest przyczyną niegroźnej choroby, podobnej do przeziębienia, występuje najrzadziej. Po zakażeniu wirusy umiejscawiają się w nabłonku wyścielającym drogi oddechowe (nos, gardło, tchawicę oraz oskrzela) i tam intensywnie się rozmnażają. Proces ten trwa 4 – 6 godzin. W tym czasie uszkadzają (u dzieci niemal całkowicie niszczą) komórki nabłonka, torując drogę drobnoustrojom (najczęściej pneumokokom, Haemophilus influenzae - Hib, a także gronkowcowi złocistemu). A to prowadzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Wirus grypy może też dostać się z krwią do płuc i wywołać zapalenie, które prowadzi do zmian martwiczych i krwotoków. Czasem atakuje układ nerwowy, powodując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu.
Grypa - kiedy mogą wystąpić powikłania grypy?
Okres wylęgania choroby trwa od 2 do 3 dni. Leczenie grypy bez powikłań trwa ok. 7 dni, ale osłabienie możesz odczuwać nawet przez kilka tygodni. Jeśli mimo leczenia objawy grypy utrzymują się, nasilają lub występują dodatkowe dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Być może doszło do komplikacji, które najczęściej dają o sobie znać w 1. i 2. tygodniu choroby. Na powikłania najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, przewlekle chorzy, osoby z osłabioną odpornością.
Grypa – jakie mogą być powikłania?
Powikłania po grypie mogą być bardzo groźne (a nawet prowadzić do śmierci) dlatego tak ważne jest, by grypę przeleżeć w domu, a w okresie rekonwalescencji (czyli przez 3-4 tygodnie po grypie), prowadzić oszczędny tryb życia. Jeśli właśnie jesteś po grypie, a zauważysz poniższe objawy u siebie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Zapalenie zatok - objawy
- ropny katar
- rzuty gorączki
- ból głowy nasilający się podczas schylania
- uczucie ucisku w okolicy policzków
- czasem obrzęk twarzy niżej oczodołów.
- Zapalenie ucha środkowego - objawy
- ból ucha,
- stan podgorączkowy dochodzący nawet do 39oC,
- pogorszenie słyszenia.
Zapalenie oskrzeli - objawy
- napadowy, męczący kaszel, który kończy się odkrztuszeniem wydzieliny (przezroczysta jest charakterystyczna dla zapalenia wirusowego, ropna dla zakażenia bakteryjnego),
- gorączka.
- Zapalenie płuc - objawy
- wysoka gorączka
- dreszcze
- nasilenie suchego kaszlu
- niewydolność oddechowa (rzężenie),
- czasem bóle w piersiach
- ból brzucha i wymioty.
Zapalenie mięśnia sercowego - objawy
- osłabienie
- krótki oddech
- przyśpieszone tętno
- ból za mostkiem nasilający się w czasie kaszlu lub połykania
- stany podgorączkowe.
Zapalenie opon mózgowych - objawy
- wysoka gorączka
- silne bóle głowy
- nudności, sztywność karku (leżąc na plecach, nie można przyciągnąć głowy do klatki piersiowej). Chorobę potwierdza się, badając płyn mózgowo-rdzeniowy.
Po przeczytaniu tego artykułu i uświadomieniu sobie, że domowe sposoby niezawsze są skuteczne w leczeniu grypy, należy w przypadku wystąpienia objawów udać się do lekarza rodzinnego. Bardzo dobrzy lekarze rodzinni przyjmują w mieście Warszawa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337