27 Gru 2017
Acyduria mewalonianowa (kwasica metylomalonowa)
Jaką chorobą jest acyduria mewalonianowa (kwasica metylomalonowa)?
Acyduria mewalonianowa (kwasica metylomalonowa) jest chorobą genetyczną. To wrodzone zaburzenie metabolizmu. Pacjenci cierpią z powodu nawracających przełomów gorączkowych, którym towarzyszą różnego rodzaju objawy. Obejmują one bolesny obrzęk węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych), wysypkę skórną, ból głowy, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej, ból brzucha, wymioty, biegunkę, ból i obrzęk stawów. U ciężko chorych osób we wczesnym dzieciństwie mogą się pojawiać zagrażające życiu ataki gorączki, opóźnienie w rozwoju, zaburzenia widzenia i uszkodzenia nerek. U wielu osób dotkniętych chorobą jeden ze składników krwi, immunoglobulina D (IgD), jest podwyższony, co daje podstawę do użycia alternatywnej nazwy „gorączka okresowa związana z hipergammaglobulinemią D"
Acyduria mewalonianowa- jakie są przyczyny kwasicy metylomalonowej?
Przyczyną kwasicy metylomalonowej (Acydurii mewalonianowej) jest niedobór enzymu o nazwie mutaza metylomalonylo-CoA (inaczej mutaza metylomalonylowa - MCM). Enzym ten współpracuje z witaminą B12 (kobalaminą) w procesie rozbijania kilku bloków budulcowych białka (aminokwasów), pewnych lipidów i cholesterolu.
Niedobór ten jest spowodowany mutacją w obrębie genu dla mutazy - MUT, MMAA, MMAB, MMADHC lub MCEE. W około 60 procent przypadków kwasica metylomalonowa jest spowodowana mutacją w genie MUT. Gen ten zwiera instrukcje dotyczące produkcji mutazy metylomalonylo-CoA. Mutacja zmienia strukturę enzymu lub zmniejsza jego ilość, przez co określone białka i tłuszcze nie zostają rozłożone prawidłowo. W rezultacie substancja o nazwie methylmalonyl CoA oraz inne potencjalnie toksyczne związki gromadzą się w narządach i tkankach, powodując objawy kwasicy metylomalonowej.
Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, tzn. aby dziecko zachorowało, musi otrzymać po jednej kopi wadliwego genu od każdego z rodziców.
Przyczyną kwasicy metylomalonowej może być też mutacja na jednym z etapów syntezy kobalaminy (witaminy B12), która jest potrzebna mutazie metylomalonylowej, by ta mogła rozkładać określone białka i tłuszcze. Skomplikowany zestaw zaburzeń metabolizmu kobalaminy prowadzi do innych form kwasicy metylomalonowej. Niektóre z nich są związane z hiperhomocysteinemią (to stan, w którym stężenie homocysteiny - metabolitu białka zawierającego aminokwasy siarkowe - jest podwyższone).
Acyduria mewalonianowa – jakie są objawy kwasicy metylomalonowej?
U dzieci z kwasicą objawy najczęściej pojawiają się już w pierwszych dniach życia dziecka, najpóźniej po kilku tygodniach życia. Zalicza się do nich:
- Wymioty,
- Odwodnienie,
- brak apetytu oraz przyrostu masy ciała,
- senność (zdarza się, że zapadają w śpiączkę),
- wiotkie ciało,
- drgawki.
Acyduria mewalonianowa – jak przebiega leczenie kwasicy metylomalonowej?
Diagnoza opiera się na badaniach chemicznych i genetycznych. Pod względem chemicznym w moczu można wykryć nienaturalnie wysoki poziom kwasu mewalonowego. Wyspecjalizowane laboratoria mogą również zmierzyć aktywność enzymu kinazy mewalonianu we krwi lub komórkach skóry. Analiza genetyczna jest przeprowadzana na DNA pacjenta, w którym można rozpoznać mutacje genów MVK. Pomiar stężenia immonoglobulin D w surowicy nie jest już uważany za badanie diagnostyczne w wykrywaniu acydurii mewalonianowej.
W leczeniu acydurii mewalonianowej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak indometacyna, kortykosteroidy, takie jak prednizolon, i leki biologiczne, takie jak etanercept lub anakinra. Leki te nie są jednakowo skuteczne, ale każdy z nich bywa pomocny w leczeniu niektórych pacjentów. Nadal brakuje dowodów na ich skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu acydurii mewalonianowej.
W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337