Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru272017

27 Gru 2017

Zespół krowiego języka

Niedobór witamin w organizmie może wywołać przeróżne zmiany. W przypadku brak witaminy B3 (PP) obserwuje się zmianę zabarwienia języka, jamy ustnej oraz narządów płciowych. Medycyna ten rodzaj zaburzenia określa mianem zespołu krowiego języka.
Witamina B3 wypływa m.in. na rozkład węglowodanów, kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów. Jej obecność jest niezbędna by procesy krwiotwórcze mogły przebiegać prawidłowo. U osób, u których jej stężenie jest zbyt małe w obrębie błon śluzowych pojawiają się liczne owrzodzenia.

Zespół krowiego języka – jakie są objawy zespołu krowiego języka?

Objawy mogą się pojawić zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Choroba ta powoduje zmiany, które pojawiają się na języku, błonie śluzowej w obrębie jamy ustnej, a także pochwie. Jednym z najczęstszych przejawów, jakie towarzyszą temu schorzeniu to gromadzenie łuszczącego się nabłonka na języku, który po pewnym czasie zmienia swoją barwę na czarną.
Oprócz tych symptomów, pacjenci zauważają u siebie także czarne włoski pojawiające się na wierzchu języka. Warto wiedzieć, że nie każdy taki objaw może sygnalizować tę chorobę. Należy sprawdzić, czy nie wynika to z nieodpowiedniej higieny w obrębie jamy ustnej.

Zespół krowiego języka – jak przebiega leczenie zespołu krowiego języka?

Jeśli codziennie szczotkujemy zęby i regularnie odwiedzamy dentystę, a mimo to na języku pojawiły się zmiany chorobowe, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się na badania laboratoryjne. Tylko testy krwi mogą potwierdzić, czy schorzenie to powstało w wyniku niedoboru witaminy B3. Zmiany skórne znikają zazwyczaj po dwóch tygodniach regularnego stosowania niacyny.
Dziwne zmiany na języku powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jeżeli zauważyliśmy je u dziecka, jak najszybciej skonsultujmy się ze specjalistą. Może się okazać, że maluch cierpi również na niedobory innych witamin i związków mineralnych, co może obniżać odporność i powodować nadmierne zmęczenie.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny