06 Lut 2018
Niedobór witaminy A
Witamina A oznacza grupę związków będących pochodnymi β-jononu, wykazujących aktywność biologiczną i podobnych strukturalnie do all-trans-retinolu. Do puli tej witaminy w organizmie wlicza się również karotenoidy – najaktywniejszy spośród nich jest β-karoten. Cząsteczki karotenoidów są przekształcane w komórkach błony śluzowej jelita cienkiego w witaminę A.
Witamina A należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego może być magazynowana w organizmie. To jednocześnie oznacza, że należy zwrócić uwagę, aby jej nie przedawkować – zarówno niedobór (awitaminoza), jak i nadmiar (hiperwitaminoza) mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Witamina A w organizmie jest magazynowana głównie w wątrobie oraz w niewielkich ilościach w:
- nerkach,
- płucach,
- osoczu,
- tkance tłuszczowej,
- jelicie cienkim,
- nadnerczach.
Aż 80% witaminy A dostarczonej z pożywieniem jest wchłaniane w jelitach, pozostałe 20% w ciągu 1-2 dni zostaje wydalone z kałem. Znacznie mniej dostępne są karotenoidy, bo tylko 30% ogólnej zawartości w pokarmie wchłania się w przewodzie pokarmowym.
"Witamina ta wpływa na budowanie i wspomaganie naturalnych barier, chroniących organizm przed zakażeniami i chorobami" - mówi Jadwiga Mandziewska.
Niedobór witaminy A – jakie są przyczyny?
Witaminę A pozyskujemy z pożywienia, stąd też do najczęstszych przyczyn jej niedoboru należą zbyt niskie jej spożycie oraz zaburzenia jej wchłaniania w jelitach. Niedobór witaminy A może wynikać ze stosowania diety ubogiej w pokarmy będące jej źródłem (niektóre z nich wymieniono wyżej) lub z ogólnego niedożywienia. Stan niedoboru wystąpić może w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na witaminę A, np. u dzieci chorujących na odrę. Do przyczyn niedoboru witaminy A zalicza się szereg czynników wpływających na dostarczanie, wchłanianie i metabolizm tego związku. Wymienić tu można między innymi:
współistniejący niedobór cynku lub żelaza – sprzyjają one niedoborowi witaminy A, a jednocześnie utrudniają jego leczenie,
choroby upośledzające trawienie i wchłanianie tłuszczów – przyczyniają się do braku witaminy A, ponieważ należy ona do związków rozpuszczalnych w tłuszczach; do grupy tej należy m.in. celiakia, niewydolność trzustki, choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Chrona) czy kamica żółciowa,
nadużywanie alkoholu – powoduje zmianę aktywności enzymów uczestniczących w prawidłowym metabolizmie witaminy A i uniemożliwia jej prawidłowe działanie.
Niedobór witaminy A – jakie są objawy?
Niedobór witaminy A najczęściej objawia się:
- zwiększoną podatnością na infekcje bakteryjne i wirusowe,
- złym widzeniem po zmierzchu (tak zwana "kurza ślepota"),
- wypadaniem włosów i ich łamliwością,
- spierzchniętą skórą i wysypką,
- wysychaniem rogówki i spojówki oka,
- występowaniem kruchych i wolno rosnących paznokci,
- trądzikiem, wypryskami,
- zahamowaniem wzrostu,
- skłonnościami do biegunek.
Niedobór witaminy A – jak przebiega leczenie?
Leczenie polega na podawaniu witaminy A. Pokarmy bogate w tę witaminę to, m.in.:
- tran
- wątroba,
- marchew,
- jajka,
- natka pietruszki,
- pomidor,
- mleko i produkty mleczne,
- szpinak,
- sałata,
- dynia,
- masło,
- owoce.
W celu umówienia się na wizytę u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.