Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz062018

06 Wrz 2018

Co oznacza nadmierne pocenie się?

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo pot o dziwnym zapachu mogą być sygnałem kłopotów ze zdrowiem - nowotworów, cukrzycy, gruźlicy czy nadczynności tarczycy. Ale pot to tylko jeden z objawów choroby.

Przy jakich chorobach występuje nadmierne pocenie?

Nadmiernego pocenia nie należy lekceważyć. Jest ono uciążliwe, ale może być także objawem choroby. Najczęściej pocenie się jest objawem choroby takiej jak:

  • przeziębienie,
  • przejedzenie,
  • sarkoidoza,
  • zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie szpiku,
  • brucelloza,
  • nowotwory trzustki,
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • gruźlica,
  • ropień,
  • zakażenie niektórymi rodzajami wirusów,
  • nadczynność tarczycy,
  • hipoglikemia,
  • menopauza u kobiet,
  • problemów neurologicznych.

Nadmierne pocenie może być też skutkiem przyjmowania niektórych leków lub efektem rzeczy tak banalnej, jak zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Jakie są sposoby na nadmierne pocenie się?

Leczenie objawowe polega na blokowaniu aktywności gruczołów potowych. Można to osiągnąć poprzez stosowanie dezodorantów - antyperspirantów. Zwykłe dezodoranty zawierają kompozycję zapachową i bardzo często alkohol, a ich zadaniem jest ograniczenie namnażania się bakterii w dole pachowym i zniwelowane dokuczliwego zapachu.
Z kolei antyperspiranty skutecznie blokują ujścia kanałów potowych. Użyte raz ograniczają pocenie nawet na 24-72 godziny. Nie powinny być używane zbyt często. By zmniejszyć wydzielanie potu można stosować także zasypki, np. w okolice pachwin. Na nadpotliowść dłoni sprawdzają się specjalne żele, które regularnie wcierane znacznie zmniejszają nadpotliowść dłoni.
Na nadpotliowść stóp najskuteczniejsze są dezodoranty. Część z nich zawiera talk, a inne wyciągi z zapachowe z roślin, co pozwala ograniczyć nieprzyjemny zapach jaki towarzyszy poceniu.
Istnieją liczne, domowe sposoby na walkę z nadpotliwością, do których zaliczamy:

  • Odzież – odpowiedni ubiór to bardzo ważny aspekt walki z nadmiernym poceniem. Odzież zakładana na skórę powinna być w 100% wykonana z naturalnych tkanin takich jak bawełna lub len, elastyczna i przewiewna. Sztuczne materiały powodują mniejszą przepuszczalność powietrza. Należy pamiętać również aby ubierać się odpowiednio co do panujących warunków atmosferycznych.
  • Dieta – to kolejny istotny element mający wpływ na potliwość. Do pokarmów zwiększających wydzielanie potu zaliczamy chili, kurkumę, imbir, pieprz czy cynamon. Do napojów wywołujących hyperhydrozę (nadpotliwość) zaliczamy kawę, alkohol i mocną herbatę. U osób cierpiących na nadmierne wydzielanie potu warto się zastanowić nad zmianą diety na tzw. dietę śródziemnomorską obfitującą w dużą ilość świeżych warzyw i ziół. Należy pamiętać aby osoby z nadpotliwością unikały jedzenia zbyt dużych ilości czosnku i cebuli, które wzmacniają przykry zapach potu.  Należy dążyć do uzyskania także prawidłowej masy ciała, gdyż zbędne kilogramy są jedną z przyczyny nadmiernego pocenia się.
  • Środki higieniczne – to bardzo istotny element walki z nadpotliwością. Osoby cierpiące na nadmierne wydzielanie potu powinny kąpać się znacznie częściej niż osoby z prawidłową pracą gruczołów potowych. Do kąpieli powinny być wykorzystywane mydła przeciwbakteryjne, gdyż właśnie to bakterie znajdujące się na naszej skórze wywołują przykry zapach potu. Należy pamiętać aby unikać gorących kąpieli.

Istotna jest również odpowiednia depilacja włosów rosnących pod pachami gdyż to właśnie na nich utrzymuje się pot i rozwijają się bakterie.
Ziołolecznictwo a właściwie kąpiele w ziołach takich jak szałwia, kora dębu, melisa czy brzoza mogą być pomocne w walce z nadmiernym poceniem się. Zioła takie jak szałwia można również pić w postaci naparu.

Jakie są metody leczenia nadpotliwości?

Leczenie nadpotliwości  jest wielokierunkowe i każdy człowiek inaczej odpowiada na zaproponowaną metodę. Oczywiście, u osób, u których występuje nadmierna potliwość w przebiegu rozpoznanej choroby, konieczne jest jej leczenie i często wyleczenie schorzenia doprowadza do ustąpienia objawów nadpotliwości.
W przypadku osób cierpiących na nadpotliwość pierwotną stosuje się leczenie ogólnoustrojowe w postaci leków cholinergicznych. Leki na pocenie ograniczają aktywność gruczołów potowych. W leczeniu nadpotliwości stosuje się także jonoforezę. Jest to metoda polegająca na użyciu prądu elektrycznego i wody. Coraz częściej w leczeniu tej przypadłości wykorzystywana jest laseroterapia, a także botoks.
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej w miejscu nadmiernej potliwości skutecznie blokuje unerwienie gruczołów potowych co prowadzi do zablokowania wydzielania potu. Najczęściej botulinę wstrzykuje się w okolicę pach ponieważ wstrzykiwanie w okolicę dłoni lub stóp jest bolesne. Wyniki uzyskiwane są trwałe, poprawa utrzymuje się nawet do półtora roku.
Zastosowanie specjalnych laserów polega na doszczętnym zniszczeniu gruczołów potowych za pomocą energii cieplnej. Należy pamiętać, że sam zabieg jest mało bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W odróżnieniu od toksyny botulinowej wystarczy zazwyczaj jeden zabieg aby pozbyć się nadpotliwości raz na zawszę.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa, ginekologa, endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny