12 Wrz 2018
Jakie testy na boreliozę wykonasz w Onkolmed?
Badanie na boreliozę powinno wykonać się po każdym ukąszeniu kleszcza. Należy pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba jest uleczalna!
Do zakażenia boreliozą może dojść, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego w ranie osoby zaatakowanej. Boreiioza jest chorobą wywołaną przez zakażenie prątkami z gatunku Borrelia burgdorferi. Istnie spora liczba badań związanych z diagnostyką boleriozy:
- testy przesiewowe,
- testy potwierdzenia,
- zaawansowane badania w przypadku trudności diagnostycznych,
- badania mające służyć monitorowaniu badania.
Trzeba pamiętać, że kleszcze są nosicielami innych groźnych dla zdrowia i życia chorób!
My w swoim artykule omówimy najpopularniejsze testy na boleriozę, które można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
Jak zdiagnozować boleriozę?
Diagnostyka boreliozy oparta jest na wywiadzie klinicznym (ukąszenie przez kleszcza i charakterystyczne objawy kliniczne) oraz badania laboratoryjne.
Podstawową, laboratoryjną metodą diagnostyczną są wykonywane z krwi żylnej testy serologiczne. Ich zadaniem jest wykrycie specyficznych przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi Borrelia. Prawidłowa diagnostyka serologiczna boreliozy przebiega dwustopniowo. Pierwszy etap (test przesiewowy) obejmuje oznaczenie swoistych przeciwciał klasy IgM i IgG w surowicy krwi metodą immunoenzymatyczną (ELISA). Następnie wyniki dodatnie bądź wątpliwe potwierdzane są metodą Western-Blot. Klasycznie obecność przeciwciał IgM świadczy o świeżym aktywnym zakażeniu, natomiast IgG o przebytej infekcji.
W przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych w przebiegu boreliozy należy wykonać zarówno badanie surowicy jak i płynu mózgowo-rdzeniowego chorego, gdyż w związku z istnieniem bariery krew-mózg, przeciwciała produkowane wewnątrzoponowo mogą być nieobecne w surowicy chorego.
Na czym polega test na boreliozę?
Test ELISA
Jednym z najpopularniejszych wśród testów przesiewowych, diagnozujących boreliozę jest test ELISA (test immunoenzymatyczny). To jedna z najstarszych metod badania boreliozy, polegająca na pobraniu krwi i analizowaniu jej pod kątem obecności przeciwciał. Do przeprowadzenia testu wykorzystuje się bakterię krętka boreliozy, która w przypadku obecności przeciwciał w krwi zakażonego łączy się z nimi, dając wynik dodatni. Jest to jeden z najtańszych testów, jego skuteczność diagnostyczna wynosi ok. 30–40%.
Metoda Western Blot
O wiele bardziej skuteczną metodą diagnozowania boreliozy jest test potwierdzenia - test Western blot. Podobnie jak test ELISA, polega na pobraniu krwi osoby potencjalnie zakażonej bakteriami krętka. Różnica w badaniu western blot dotyczy wykrycia konkretnych przeciwciał – IgM oraz IgG, charakterystycznych dla boreliozy. Szacuje się, że jego czułość może wynieść aż 90%. Minusem testu może być fakt, że daje najbardziej rzetelne wyniki dopiero po mniej więcej 6 tygodniach od zakażenia. Dzieje się tak za sprawą tzw. okna serologicznego, polegającego na odstępie czasowym od momentu zakażenia krętkiem do chwili możliwości wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG we krwi. W przypadku metody western blot lekarze zalecają, by powtórzyć analizę po kilku tygodniach, jeśli objawy podobne do boreliozy utrzymują się, a pierwszy test nie wykrył podejrzanych oznak.
Należy jednak pamiętać, że zbyt wczesne wykonanie oznaczenia przeciwciał może być przyczyną otrzymania wyniku fałszywie ujemnego, gdyż przeciwciała klasy IgM pojawiają się ok. 4 tygodnie po zakażeniu – bez względu na zastosowaną metodę (ELISA lub Western-Blot) przydatność testów serologicznych jest w tych tygodniach ograniczona. Istnieją także metody diagnostyczne oparte na wykrywaniu materiału genetycznego krętka (tzw. metoda PCR) w surowicy, płynie mózgowo rdzeniowym lub płynie stawowym.
W celu wykonania testu potwierdzającego zakażenie boreliozą i umówienia się na wizytę u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337