25 Wrz 2018
Jak objawia się zapalenie oskrzeli?
Jaką chorobą jest zapalenie oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli to wbrew pozorom dość niebezpieczna choroba dolnych dróg oddechowych, której objawy są podobne do przeziębienia, ale kaszel jest wyjątkowo uciążliwy. Zapalenie oskrzeli może być ostre - to zwykle wbrew nazwie dość łagodna infekcja wirusowa, która po kilku dniach zazwyczaj mija bez śladu lub przewlekłe - gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wtedy konieczne jest wykonanie dokładnych badań diagnostycznych - nie tylko w kierunku przewlekłego zapalenia oskrzeli, ale również astmy, zapalenia zatok oraz innych chorób układu oddechowego. Jeśli u chorego na zapalenie oskrzeli doszło do nadkażenia bakteryjnego, konieczny może być także antybiotyk.
Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli?
Za ostre zapalenie oskrzeli zazwyczaj odpowiadają, te same wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę, czyli wirus grypy A, grypy B, paragrypy, RSV, koronawirusy, adenowirusy i rynowirusy. Patogeny te powodują najczęściej przeziębienie, ale niekiedy objawy obejmują również drogi oddechowe i wywołują zapalenie oskrzeli.
Czasem zdarza się, że za schorzenie odpowiada infekcja bakteryjna (najczęściej mówi się o zakażeniu bakteriami: Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Streptococcus pneumoniae, szacuje się jednak, że ten rodzaj zapalenia oskrzeli stanowi niecałe 10 proc. wszystkich zachorowań). Jednak z punktu widzenia terapii nie ma znaczenia czy zapalenie oskrzeli wywołały wirusy czy bakterie. Leczenie wygląda identycznie.
Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli w początkowej fazie łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. W ostrym stanie zwykle dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Typowymi objawami zapalenia oskrzeli są:
- uciążliwy kaszel – na początku suchy z czasem zmieniający się w mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny, nierzadko prowadzący do wymiotów,
- brak apetytu,
- apatia, senność, niepokój,
- ból lub pieczenie przy oddychaniu,
- świszczący oddech – często u małych dzieci,
- gorączka,
- kaszel.
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, Lekarz rodzinny zbada i przeprowadzi wywiad a następnie wdrąży odpowiednie leczenie. Bardzo dobry lekarz rodzinny przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.
Jak przebiega leczenie?
Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli jest w wypadku infekcji wirusowej, stanowiącej 90 % przypadków, leczeniem objawowym. Podaje się więc leki przeciwgorączkowe, leki hamujące odruch kaszlowy, jeśli kaszel jest suchy i męczący lub leki rozrzedzające wydzielinę oskrzeli i ułatwiające jej wykrztuszanie kiedy kaszel jest produktywny (mokry). Równie istotne jest spożywanie większej ilości płynów, nawilżanie powietrza np. poprzez stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej oraz oklepywanie klatki piersiowej, powodujące „odrywanie się” śluzu od ścian oskrzeli. Jeśli w obrazie klinicznym choroby lekarz stwierdzi cechy zwężenia oskrzeli może dodatkowo zalecić krótkodziałąjące leki rozkurczające. Antybiotyki powinno stosować się tylko w razie uzasadnionego podejrzenia etiologii bakteryjnej tego schorzenia.
W leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli najważniejsze jest ograniczenie kontaktu z substancjami toksycznymi poprzez rzucenie palenia, unikania palenia biernego, stosowanie maseczek z filtrami zabezpieczającymi drogi oddechowe w miejscu pracy, niekiedy konieczna jest zmiana stanowiska. Terapia farmakologiczna opiera się na stosowaniu leków rozszerzających oskrzela, czasem dodatkowo glikokortykosteroidów. Leczenie jest długotrwałe i wymaga od pacjenta zaangażowania i systematyczności. Choroba nieleczona, a w szczególności dalsze palenie papierosów powoduje progresję do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która charakteryzuje się postępującą dusznością, aż do stanu niewydolności oddechowej wymagającej tlenoterapii.
W celu umówienia się na konsultację u lekarza, rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337