17 Lut 2021
Choroby nienowotworowe w radioterapii - co leczy radioterapia
Co to są choroby nienowotworowe w radioterapii?
Choroby nienowotworowe w radioterapii to liczna grupa schorzeń związanych z nadmierną proliferacją komórkową lub procesami zapalnymi, powodującymi u chorych nacieki zapalne i/lub guz, dokuczliwy ból i ograniczenie funkcji narządów. Każdego roku u naszych sąsiadów, w Niemczech, około 50.000 pacjentów jest leczonych promieniowaniem jonizującym właśnie z powodu tych schorzeń. Stanowi to około 10-30% wszystkich pacjentów leczonych w większości akademickich, publicznych i prywatnych placówkach radioterapii w Niemczech. W latach 1995 – 2004 w Niemczech odnotowano wzrost liczby leczonych chorych o około 80%. Sukces niemieckich radioterapeutów – onkologów związany jest z wprowadzeniem w 1995 roku krajowych zaleceń sprawdzonych w badaniach klinicznych.
Radioterapia chorób nienowotworowych dziś to wysoce skuteczne leczenie, stosowane wyłącznie w określonych wskazaniach, dla zachowania lub odzyskania jakości życia poprzez zmniejszenie bólu i naprawy lub poprawy upośledzonej sprawności fizycznej organizmu z powodu specyficznych objawów związanych z chorobą. Wskazania do stosowania leczenia promieniowaniem jonizującym, biorąc jako podstawę mechanizm działania, zostały usystematyzowane w następujące grupy:
- zespoły zapalne – ok. 2%,
- choroby degeneracyjne narządu ruchu – ok. 63%,
- choroby tkanek miękkich związane z nadmierną proliferacją – ok. 5%,
- zaburzenia funkcjonalne – ok. 6%,
- inne wskazania/choroby skórne – ok. 24%.
W leczeniu jakich chorób nienowotworowych mozna zastosować radioterapię?
W Polsce radioterapia w chorobach nienowotworowych jest stosowana rzadko ze względu na brak refundacji niektórych procedur i ograniczony dostęp do nowoczesnych urządzeń do radioterapii. Szersze wykorzystanie radioterapii wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności, szczególnie w:
- chirurgii: paraganglioma w zakresie głowy i szyi (zaawansowany miejscowo i z przerzutami, włókniak młodzieńczy nosogardła, gruczolak wielopostaciowy (guz mieszany) ślinianek, ślinotok, agresywna fibromatoza (desmoid), zapalenie ścięgna Achillesa, bliznowce, choroba Gorhama-Stouta, ropne zapalenie gruczołów potowych,
- dermatologii: rogowiak, modzele, łuszczyca oporna, przewlekła egzema, guz Buschke-Lowensteina, ziarniak obrączkowy,
- endokrynologii: orbitopatia w chorobie Gravesa-Basedowa, ginekomastia,
- okulistyce: pseudoguz zapalny oczodołu, skrzydlik (pterygium), zwyrodnienie plamki żółtej (obecnie rzadko, ale można rozważyć z lekami anty-VEGF),
- ortopedii: zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, zapalenie powięzi podeszwowej stopy (tzw. ostroga piętowa), włóniakowatość guzkowata rozcięgna podeszwowego (choroba Ledderhose’a), uporczywe bóle towarzyszące osteoporotycznym złamaniom i zaawansowanym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa u osób starszych, zwyrodnienie stawu kolanowego, po endoprotezoplastyce stawu biodrowego lub złamaniu wieloodłamowym przezpanewkowym miednicy, zwłóknienie powięzi dłoni przebiegające z bólem dłoni i przykurczem palców, naczyniak kręgosłupa, barwnikowe kosmkowo-guzkowe zapalenie błony maziowej stawów, torbiel tętniakowata kości,
- urologii: choroba Peyroniego,.
Jakie przynosi efekty radioterapia kiedy występują stany zapalne?
Przeprowadzono wiele badań klinicznych w zastosowaniu radioterapii w sytuacjach kiedy występują stany zapalne. Wykazały one, że zastowanie radioterapii w leczeniu zapaleń przynosi duże efekty w postaci ustąpienia stanu zapalnego u większości badanych pacjentów.
Jakie przynosi efekty radioterapia kiedy występują choroby degeneracyjne narządu ruchu?
Jak do tej pory przeprowadzono bardzo dużo badań klinicznych dotyczących chorób zwyrodnieniowych narządu ruchu powodujących ból. Oczywiście, w zależności od badanego schorzenia, liczba tych badań jest różna, przeprowadzonych na innej grupie pacjentów. Podsumowywując te badania można zauważyć, że radioterapia jest skuteczną metodą leczenia chorób zwyrodnieniowych narządu ruchu powodujących ból. skuteczność ta w zależności od choroby waha się w przedziale 24-91% pacjentów, ze średnią poprawą stanu zdrowia na poziomie 56-75% pacjentów.
Jakie przynosi efekty radioterapia kiedy występują choroby tkanek miękkich związane z nadmierną proliferacją?
W tej rupie przeprowadzono również szereg badań klinicznych. Przyniosły one różne wyniki ale w każdym przypadku wykazano, że włączenie radioterapii jako dodatkowej metody leczenia znacznie poprawia jego skutecznosć. Najogólniej ujmując to u pacjętów mających choroby tkanek miękkich związane z nadmierną proliferacją poprawę stanu zdrowia zaobserwowano u ponad 70% pacjentów a w niektórych przypadkach nawet powyej 90%.
Jakie przynosi efekty radioterapia kiedy występują zaburzenia funkcjonalne?
Badania wykazały, że zastosownie radioterapii w leczniu zaburzeń funkcjonalnych (czynnościowych) powinno być stosowane jako leczenie uzupełniające i poprawia efekty leczenia.
Jakie przynosi efekty radioterapia kiedy występują inne wskazania/choroby skórne?
Badania w tej grupie chorób wykazały, że radiorerapia powoduje dużą poprawę stanu pacjenta i jest bardzo bezpieczna. Badania pokazały też, że powinno się ją stosować jako leczenie uzupełniające u pacjentów operacyjnych.
Gdzie pójść na konsultację do radioterapeuty?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia specjalizująca się w leczniu nowotworów ale i nie tylko. Leczymy też choroby nienowotworowe. Posiadamy Poradnię Radioterapii, w której konsultacji udzielają bardzo dobrzy specjaliści w tej dziedzinie medycyny.
Leczenie jakim jest radioterapia nasi lekarze wykonują w szpitalu.
W celu umówienia się na konsultację do radioterapeuty skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
affidea.pl/media/527766/radioterapia-chor%C3%B3b-nienowotworowych-18012017.pdf