Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz172018

17 Wrz 2018

Co jeść a czego unikać przy podwyższonym cholesterolu?

Co to jest cholesterol?

Cholesterol stał się w ostatnich latach wrogiem publicznym numer jeden. Na ławie oskarżonych zasiadł z prostego powodu, jego nadmiar to jeden z głównych czynników powodujących choroby układu naczyniowego. Ale, choć posądzany o niecne czyny, ma też i drugą, lepszą stronę: cholesterol w pewnych ilościach jest produkowany przez organizm. To ważny składnik błon komórkowych, niezbędny do wytwarzania witaminy D3, hormonów nadnercza oraz płciowych. Odgrywa również istotną rolę w pracy mózgu. Nie jest on zatem sam w sobie szkodliwy, niebezpieczny jest dopiero jego nadmiar.
Cholesterol, zarówno ten dobry (HDL), jak i zły (LDL), choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego cholesterolu nie może się obyć żadna komórka organizmu - szkodliwy jest jedynie jego nadmiar.

Co to jest dobry i zły cholesterol?

Dobry cholesterol, zły cholesterol są potocznymi nazwami dwóch lipoprotein: frakcja HDL zwana jest dobrym cholesterolem; LDL – to ten zły. Poziom cholesterolu zależy m.in. od aktywności fizycznej i diety. Zaburzenie metabolizmu lipidów (dyslipidemia) może przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu, ale normy cholesterolu to zawsze kwestia indywidualna.

Co jeść a czego unikać przy podwyższonym cholesterolu?

Podwyższony cholesterol wiąże się z różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Poniżej przedstawiamy co jeść a czego unikać gdy mamy podwyższony cholesterol.

Jedz Unikaj
wędliny drobiowe (niemielone)słodzone płatki śniadaniowe
makaron razowysery żółte
mąka razowasery topione
grube kaszesery pleśniowe
mleko odtłuszczone (max 1,5%)feta
białko jajkostki rosołowe
chude i półtłuste sery twarogowejasne pieczywo
serki granulowaneboczek i słonina
naturalny jogurtkiełbasy i parówki
kefirymascarpone
maślankiśmietana
zsiadłe mlekosmalec
pieczywo pełnoziarnistemasło
owocemielonki
warzywakonserwy mięsne
nasiona roślin strączkowychpodroby
chude mięsofrytki
tłuste ryby morskiesmażone ziemniaki
płatki zbozowemajonez

Pamiętaj, że na podwyższony cholesterol mają wpływ, nie tylko dieta, ale też używki takie jak alkohol i palenie tytoniu.

Gdzie jest lekarz rodzinny?

Jeśli nie przestrzegasz powyższych zasad i chcesz zbadać swój poziom cholesterolu powinieneś zgłosić się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania.
W Onkolmed Lecznica Onkologiczna przyjmuje bardzo dobry lekarz rodzinny. Aby skorzystać z wizyty w ramach NFZ należy złożyć deklarację wyboru lekarza rodzinnego, w przeciwnym razie wizyta będzie miała charakter komercyjny.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny