09 Gru 2019
Czy cukier karmi nowotwory?
Wszyscy tak bardzo lubimy słodkie jedzenie co powoduje, że spożycie cukru jest bardzo duże. W dzisiejszych czasach dodaje się cukier niemal do wszystkiego a my spożywając go w ogóle nie myślimy o konsekwencjach takiego się odżywiania.
Jak cukier wpływa na nasz organizm?
Cukier w postaci węglowodanów jest nam potrzebny by mieć potrzebną energię do funkcjonowania. Jednakże nie każdy cukier jest zdrowy i pożądany. Są też takie które mają negatywny skutek dla naszego organizmu i powodują powstawanie różnych schorzeń i chorób. Najbardziej występującymi są:
- próchnica zębów,
- otyłość,
- cukrzyca,
- zaburzenia krążenia (w tym choroby serca).
Natomiast niewiele się mówi na temat powiązania cukru z nowotworem.
Czy cukier ma wpływ na nowotwór?
Niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg odkrył, że metabolizm (wszystkie reakcje chemiczne i związane z nimi przemiany energii zachodzące w żywych komórkach) guzów złośliwych jest w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy. Za swoje odkrycie otrzymał w 1931 r. nagrodę Nobla.
W 2008r. Zaczeły się, trwające 9 lat, badania pod kierunkiem Johana Theveleina, Wima Vereesa i Veerle Janssensa, które miały na celu wykazać wpływ cukru na nowotwór. Badacze skupili się na obserwacji i próbie zrozumienia zjawiska, które polega na tym, że komórki rakowe przerabiają znacznie więcej cukru na mleczan niż komórki zdrowe. Ponieważ jest to jedna ze znaczących cech komórek rakowych, proces jest intensywnie badany i używany do wykrywania m.in. guzów mózgu. Nie było jednak wiadomo, czy jest to przyczyna nowotworów, czy też może ich skutek.
Z badań tych wynika, że spożywanie cukru w chorobie nowotworowej powoduje szybsze narastanie komórek nowotworowych i jej rozwój.
Jak ograniczyć skutki spożycia cukru mając nowotwór?
Poziom glukozy we krwi w dużym stopniu determinuje apetyt (kiedy spada – pojawia się fizjologiczny głód). Glukoza w krwioobiegu jest wykorzystywana przez komórki do wytwarzania energii. Kiedy jej poziom jest za wysoki, organizm zamienia nadmiar cukru na glikogen lub w tłuszcz. Kontrolowanie stężenia cukru we krwi pozwala na utrzymanie stałej wagi i stałego poziomu energii. Należy pamiętać o tym, że im więcej błonnika i białek będzie zawierał każdy posiłek, tym wolniej będą się uwalniały węglowodany – z istotnym pożytkiem dla równowagi poziomu glukozy we krwi. Sposoby łączenia produktów białkowych z węglowodanami o wysokiej zawartości błonnika:
- do przekąsek owocowych i płatków śniadaniowych dodawaj pestki lub orzechy,
- kromkę pełnoziarnistego pieczywa zjadaj z jajkiem lub pastą z gotowanej fasoli,
- łososia lub kurczaka podawaj z brązowym ryżem,
- placuszki owsiane spożywaj z twarożkiem.
Pamiętajmy, że to nie sama glukoza stanowi zagrożenie w kontekście rozwoju chorób nowotworowych, lecz źle zbilansowana pod względem podstawowych składników odżywczych dieta, która przyczynia się nadmiernej masy ciała i otyłości. Jest rzeczą niemożliwą, aby całkowicie wykluczyć węglowodanów z diety, jednak należy wybierać te cukry, które nie będę powodowały nadmiernych wahań poziomu glukozy we krwi.
W celu umówienia się na konsultację u dietetyka, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/cukier-wplywa-na-rozwoj-nowotworow-aa-ocYQ-sLWA-ccVS.html
zdrowie.pap.pl/dieta/cukier-napedza-raka
zwrotnikraka.pl/glukoza-cukier-choroba-nowotworowa/