14 Lis 2017
Glukagonoma - objawy i leczenie guza trzustki
Jaką chorobą jest Glukagonoma?
Glukagonoma to guz, który najczęściej pojawia się w trzustce, choć jego obecność stwierdzana jest również w dwunastnicy. Ulega zezłośliwieniu - warto zatem zwrócić uwagę na niepokojące objawy i jak najszybciej skonsultować je u lekarza.
Glukagonoma lub też guz glukagonomowy to guz trzustki. Wywodzi się on z komórek alfa wysp trzustkowych wydzielających w nadmiarze glukagon. Guzy glukagonowe są zazwyczaj duże (powyżej 6 cm), lokalizują się w ogonie lub głowie trzustki, sporadycznie mogą też wystąpić w dwunastnicy. Aż w 80 proc. przypadków ulegają zezłośliwieniu.
Glukagonoma – jakie objawy świadczą o glukagonomii?
Skutkiem wynikiem nadmiernego wydzielania glukagonu przez guz może być:
- cukrzyca o łagodnym przebiegu,
- spadek masy ciała,
- niedokrwistość normobarwliwa,
- zmiany skórno-śluzówkowe o charakterze wędrującego rumienia nekrolitycznego.
Mniej typowe objawy guza trzustki to:
- zakrzepica żylna,
- zatorowość płucna,
- stany psychozy i depresji,
- hipoalbuminemia,
- niedobór aminokwasów,
- hipocholesterolemia.
Glukagonoma – jak przebiega leczenie glukagonomii?
W badaniach biochemicznych stwierdza się 10-20-krotne zwiększenie stężenia poziomu glukagonu w surowicy krwi (norma <200 pg/ml), upośledzoną tolerancję glukozy oraz zmniejszenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych. Najlepszą metodą umożliwiającą precyzyjną lokalizację guza jest USG (guzy są z reguły duże i dające przerzuty) oraz tomografia komputerowa,
Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie nowotworu, które daje pełne wyleczenie u 30% pacjentów. Poprawę kliniczną daje także zabieg embolizacji naczyń wątrobowych. Zmiany skórne dobrze reagują na leczenie somatostatyną i preparatami cynku, stosowanymi miejscowo. Przypadki nieoperacyjne wymagają stosowania kuracji cytostatykami.
W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa, neurochirurga, radiologa i onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337