23 Sie 2018
Czy bakteria Helicobacter pylori może być przyczyną raka żołądka?
Co to jest Helicobacter pylori?
Bakteria Helicobacter pylori została odkryta 1983 r. Przez Barry J. Marshall i J. Robin Warren z Australii, którzy w 2005 r. zostali z tego powodu uhonorowani Nagrodą Nobla. Zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Skąd się to bierze Helicobacterpylori?
Naukowcy wciąż nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, jaką drogą rozprzestrzeniają się bakterie Helicobacter pylori. Być może źródłem zakarzenia jest woda i żywność. Nie ma jednak co do tego jednoznacznych przesłanek, podobnie jak do popularnej tezy, że Helicobacter pylori przenosi się z człowieka na człowieka.
Kto powinien wykonać badania na obecność Helicobacter pylori?
Wykonanie badań na obecność Helicobacter pylori jest wskazane u osób, które skarżą się m.in. na nudności, wymioty, częstą zgagę, dyskomfort po posiłku i bóle żołądka. Są to objawy sugerujące chorobę wrzodową lub inne choroby przewodu pokarmowego, za które może być odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori. Badania te powinny być wykonane także u pacjentów z nawracającymi owrzodzeniami żołądka i dwunastnicy.
Jak wykryć Helicobacter pylori?
Metody diagnostyczne wykrywania Helicobacter pylori mogą być inwazyjne i bezinwazyjne.
Jakie są metody inwazyjne wykrywania zakażenia Helicobacter pylori?
Metody inwazyjne wykrywania zakażenia Helicobacter pyroli są stosowane tylko u pacjentów, u których istnieją wskazania do wykonania gastroskopii.
Test ureazowy
Podczas gastroskopii pobiera się fragment błony śluzowej żołądka. Następnie jest on umieszczany na specjalnej bibule, która nasączona jest roztworem mocznika. W przypadku zakażenia, bakteria Helicobacter pylori produkuję ureazę, która rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla. Dochodzi wówczas do zmiany pH roztworu i co się z tym wiąże zmiany zabarwienia bibuły.
Badanie histopatologiczne
W trakcie gastroskopii pobierany jest wycinek błony śluzowej żołądka. Następnie jest on odpowiednio przygotowywany, barwiony i oceniany pod mikroskopem.
Hodowla bakterii Helicobacter pylori
Taki rodzaj badania wykonywany jest tylko w specjalistycznych pracowniach mikrobiologicznych. Zaletą tej metody jest możliwość oceny wrażliwości danego szczepu Helicobacter pylori na antybiotyki.
Jakie są metody nieinwazyjne wykrywania zakażenia Helicobacter pylori?
Testy serologiczne
Ten rodzaj testu wykrywa obecne w surowicy przeciwciała klasy IgG oraz IgA, które skierowane są przeciw Helicobacter pylori. Zaletą tej metody jest fakt, iż można ją stosować u pacjentów leczonych inhibitorami pompy protonowej, antagonistami receptora H2 oraz antybiotykami. Leki te nie mają wpływu na wynik badania. Testy serologiczne nie są wskazane do oceny skuteczności leczenia Helicobacter pylori.
Oznaczenie antygenu Heliocbacter pylori w kale
Test ten wykorzystuje przeciwciała skierowane przeciwko antygenom Helicobacter pyroli, które obecne są w kale pacjenta. Oznaczenie antygenu Helicobacter pylori w kale wykorzystuje się w celu wykrycia aktywnego zakażenia, a także oceny skuteczności leczenia.
Test oddechowy z użyciem węgla 13CT-UBT
Ten rodzaj testu charakteryzuje się dużą czułością (90–95%) oraz swoistością (90–98%). Uznawany obecnie za złoty standard diagnostyczny. Służy do wykrywania aktywnego zakażenia Helicobacter pylori oraz pozwala na ocenę skutecznośći leczenia.
Jakie są objawy zakażania Helicobacter pylori?
U niektórych osób zakażonych infekcja może przebiegać bezobjawowo.
Szacuje się, że u ok. 10-20 procent osób zakażonych bakteria może być przyczyną problemów żołądkowych. Helicobacter pylori wytwarza enzym zwany ureazą, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla, przez co zobojętnia sok żołądkowy. Oprócz tego bakteria produkuje także inne substancje, które powodują stan zapalny mogący doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe). U tych osób diagnozuje się wrzody dwunastnicy i wrzody w części przedodźwiernikowej żołądka - schorzenia, które charakteryzują się zwiększonym wydzielaniem gastryny i kwasu solnego.
Bakteria najczęściej wywołuje objawy ostrego nieżytu żołądka, tj.:
- niestrawność,
- wzdęcia,
- ból w nadbrzuszu (przypominające bóle wrzodowe)
- nudności, wymioty,
- gorączka,
- pogorszenie samopoczucia,
- biegunka.
Objawy te szybko przemijają. Nie znaczy to jednak, że bakteria została wyeliminowana. Aby zwalczyć zakażenie, należy podjąć odpowiednie leczenie.
Za powstanie których chorób układu pokarmowego może być odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori?
Zapalenie błony śluzowej żoładka i dwunastnicy.
Choroba wrzodowa żołądka – jest to choroba, której najczęstszą przyczyną jest Helicobacter pylori. 65-80% osób cierpiących na wrzody żołądka jest zakażonych tą bakterią.
Choroba wrzodowa dwunastnicy – szacuje się, że 95% osób zmagających się z wrzodami dwunastnicy jest zakażonych Helicobacter pylori
Rak żołądka – Helicobacter pylori zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka, a szczególnie chłoniaka żołądka, który rozwija się zazwyczaj na podłożu zapalenia błony śluzowej żołądka. Według badań bakteria ma wpływ na rozwój około 90% chłoniaków MALT - nowotworu tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego.
Choroba Menetriera – jest to postać zapalenia żołądka, w której dochodzi do przerostu fałdów błony śluzowej.
Zakażenie Helicobacter pylori wiąże się także z wieloma chorobami spoza przewodu pokarmowego, np. astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, udarem mózgu, autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy czy chorobą Parkinsona.
Leczenie zakażenia Helicobacter pylori - na czym polega eradykacja?
Infekcję Helicobacter pylori można łatwo wyleczyć, zapobiegając tym samym, przynajmniej częściowo, wystąpieniu wyżej wymienionych chorób.Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (d/s zakażenia Helicobacter pylori) w początkowej fazie leczenia stosuje się jeden z IPP (dowolny rodzaj) i dwa antybiotyki (najczęściej amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni.
Helicobacter pylori jest znanym czynnikiem inicjującym, który przez indukcję odpowiedzi immunologicznej prowadzi do transformacji nowotworowej. Zakażenie tym patogenem znacząco podwyższa ryzyko raka żołądka.
Rak żołądka, gdzie się leczyć?
Poradnia Nowotworów Układu Pokarmowego mieści się na Ursynowie w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
W celu umówienia się do lekarza onkologa, lekarza pierwszego kontaktu skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337