29 Sie 2018
Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?
Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?
Rak jelita grubego to jeden z częstszych nowotworów złośliwych, ktory jest na drugim miejscu jesli chodzi o częstość występowania. Także śmiertelnosć z tego powodu jest bardzo wysoka. Chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Uwaga na nieodpowiedni tryb życia i czynniki genetyczne!!!
Rak jelita grubego stanowi około 10 procent wszystkich nowotworów złośliwych. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, znaczącym czynnikiem, który może powodować raka jelita grubego jest nieodpowiedni tryb życia. Dieta bogata w tłuszcze, uboga w warzywa i owoce, używki: alkohol i papierosy, brak ruchu, nadwaga i otyłość to czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Istotne znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne. U osób, u których w rodzinie wykryto rak jelita grubego, ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest większe. Jeśli chorowali rodzice, rodeństwo - takie osoby powinny wcześniej zacząć się badać.
Kto jest w grupie ryzyka?
W ogólnej populacji wyróżnia się trzy grupy ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Średnie ryzyko dotyczy osób po 50 roku życia. O podwyższonym ryzyku mówimy w przypadku osób, których krewni mieli raka lub polipa gruczołowego w jelicie grubym. Do tej grupy zalicza się także osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelita o długim okresie trwania. Kolejna grupa o najwyższym ryzyku wystąpienia nowotworu jelita grubego to osoby, u których występują uwarunkowane genetycznie zespoły polipowatości.
Jak wykrywa się nowotwór jelita grubego?
W przypadku raka jelita grubego bardzo ważne są badania przesiewowe. Dotyczą zdrowej populacji w wieku od 50 do 65 lat. Wtedy poszukuje się wczesnych postaci raka lub postaci prekursorowych, takich jak polipy gruczołowe. U osób, u których istnieje obxiążający wywiad rodzinny, jeśli rak jelita grubego wystąpił w pewnej lini pokrewieństwa badania przesiewowe rozpoczyna się już od 40 roku życia. Badania przesiewowe są konieczne, bo przez długi czas rak jelita grubego może nie dawać żadnych objawów. Kiedy się pojawią, zwykle jest to już zaawansowana postać nowotworu.
Jakie są objawy raka jelita grubego?
Trzeba szczególną uwagę zwrócić na takie objawy, jak obecność krwi w stolcu, nie tylko tej widocznej, ale również tzw. utajonego krwawienia, które wykrywa się odpowiednimi testami. Alarmowym objawem jest również zaburzenie rytmu wypróżnień, występowanie pustych parć (parcie bez wypróżnienia). Mogą pojawić się luźne stolce lub zaparcia u osób, które dotychczas nie miały takich problemów. Niewielkie spadki masy ciała również są objawem, który zmusza do wykluczenia raka jelita grubego. W przypadku podejrzenia tego nowotworu przeprowadza się endoskopię dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopię).
Jak się ustrzec przed nowotworem? Co zrobić, żeby uniknąć choroby? Jak możemy sobie pomóc?
Należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Unikać używek. Poza tym badać się! To jest profilaktyka nie tylko raka jelita grubego ale także innych nowotworów przewodu pokarmowego. Trzeba propagować zdrowy styl życia. T na pewno się opłaca!
Rak jelita grubego - gdzie sie leczyć?
Lekarze onkolodzy z dużym doświadczeniem konsultują w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego w Onkolmed Lecznicy Onkologiczna w miescie Warszawa.
W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337