Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź102018

10 Paź 2018

Co to są naczyniaki wątroby?

Co to są naczyniaki wątroby?

Naczyniaki wątroby to łagodne nowotwory naczyniowe. Budowane są przez prawidłowe naczynia żylne występujące w całym organizmie. Zazwyczaj zmiany lokalizują się punktowo w miąższu wątroby i występują pojedynczo (w 80% przypadków), jednak mogą występować także jako zmiany mnogie.
Najczęściej naczyniaki wątroby osiągają niewielkie rozmiary i nie przekraczają 3 centymetrów średnicy. W wyjątkowych przypadkach na skutek poszerzania jam naczyniowych zmiany osiągać mogą rozmiary nawet ponad 10 centymetrów. Wówczas do czynienia mamy z naczyniakami olbrzymimi, które powodują szereg objawów, w tym uporczywe bóle.
Podejrzewa się, że naczyniaki wątroby dotyczyć mogą nawet 5% naszej populacji. Pojawić mogą się w każdym wieku, jednak w przypadku dzieci są rzadkością. Zmiany cztery razy częściej diagnozowane są u kobiet, co związane może być z przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych.

Jakie są przyczyny powstawania naczyniaków wątroby?

Częstym problemem są naczyniaki u dzieci związane z nieprawidłowościami podczas rozwoju płodowego. Jednakże w znakomitej części przypadków naczyniaki zanikają podczas dorastania. Sytuacja ta dotyczy sporej części naczyniaków występujących na skórze.
Naczyniak wątroby pojawia się jako wyraz zmian zachodzących podczas naszego życia, na które składa się wiele czynników, takich jak styl życia, używki, stan odżywienia, stres, czynniki środowiska, narażenie na substancje szkodliwe oraz wiele innych. Z tego powodu nie ma udokumentowanej jednoznacznej przyczyny powstawania naczyniaków wątroby. Częściej występują one u kobiet niż u mężczyzn. Mogą się pojawić w każdym wieku, jednak u dzieci są rzadkością.

Jakie są objawy naczyniaków wątroby?

W związku z tym, że większość naczyniaków jest małych rozmiarów, nie dają one żadnych dolegliwości. Objawy kliniczne występują dopiero u chorych z dużymi naczyniakami.
Odczuwany wówczas może być ból i dyskomfort w prawym podżebrzu, co wynika z rozciągnięcia torebki wątroby, ucisku na sąsiadujące narządy jamy brzusznej, a także skręcenia uszypułowanego naczyniaka.
Ból może też być skutkiem zmian zakrzepowych powstałych w naczyniaku, jak również może wynikać z szybkiego powiększania się zmiany, co skutkuje rozciągnięciem torebki wątroby.
Przypuszcza się, że odczuwany ból i występujące u niektórych chorych stany podgorączkowe mogą być następstwem wstecznych zmian zachodzących w naczyniaku, do których zalicza się zwapnienia i ogniskowe martwice.
Warto wiedzieć, że poważnym, ale rzadkim powikłaniem jest pęknięcie naczyniaka. Jeśli występuje, to dotyczy ono dużych zmian, o średnicy przekraczającej 10 cm i wymaga zazwyczaj leczenia operacyjnego.
Bardzo rzadko może mu towarzyszyć tzw. zespół Kasabacha i Merrit, który obejmuje trombocytopenię i koagulopatię ze zużycia.

Jak leczyć naczyniaki wątroby?

Naczyniaki wątroby najczęściej wykrywane są przypadkowo w trakcie badań obrazowych podczas diagnostyki innych dolegliwości. Ultrasonografia (USG) pozwala na potwierdzenie bądź odrzucenie istnienia nowotworu. Jest on dobrze widoczny ze względu na wielkość, owalny kształt oraz wyraźne oddzielenie od miąższu narządu. Ponadto badanie dopplerowskie (USG Dopplera) nie pokazuje sygnału ze względu na słaby przepływ krwi w naczyniaku. Aby jednoznacznie potwierdzić istnienie nowotworu wątroby, niezbędne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej (TK) z kontrastem. Wskazuje ono na charakterystyczny kierunek przepływu krwi. W przypadku gdy występują wątpliwości, można wykonać dodatkowe badanie rezonansem magnetycznym (MR) albo scyntygrafię za pomocą czerwonych krwinek oznakowanych przy zastosowaniu izotopu technetu.
Naczyniaki wątroby nie muszą być leczone, jednak niekiedy lekarze decydują się na wycięcie guza. Zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony, gdy średnica nowotworu wynosi co najmniej 10 cm, zmiana ciągle rośnie, występuje koagulopatia (zaburzenie krzepnięcia krwi), obraz otrzymany w trakcie diagnostyki jest niejednoznaczny oraz pojawiają się takie symptomy, jak gorączka, ucisk czy ból. Jest to trudny sposób leczenia, gdyż może wywoływać duże komplikacje.
Inną metodą leczenia jest embolizacja. Zabieg jest stosowany w czasie kontroli rentgenowskiej, a jego celem jest wywołanie martwicy poprzez zamknięcie dopływu krwi do naczyń guza. Specjalne spirale, kleje czy balony są wprowadzone przez cewnik. Inne sposoby można zastosować, wyłącznie gdy u pacjenta występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. W niektórych przypadkach wybierana jest radioterapia. Chorzy bez względu na metodę leczenia powinni pozostać pod stałą kontrolą specjalisty. W profilaktyce zaleca się wykorzystanie ostropestu plamistego, wspomagającego pracę wątroby oraz jej regenerację.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny