26 Wrz 2019
Czy gruczolaki przysadki mózgowej mogą powodować zaburzenia miesiączkowania i niepłodność?
Co to jest przysadka mózgowa?
Przysadka mózgowa jest niewielkim gruczołem dokrewnym położonym w głębi czaszki. Połączona jest bezpośrednio z mózgowiem. Mimo swych niewielkich rozmiarów, stanowi centralną część układu hormonalnego człowieka, poprzez wydzielane do krwi substancje regulując i integrując pracę wielu gruczołów w całym organizmie, w tym tarczycy, kory nadnerczy, jąder i jajników.
Co to jest gruczolak przysadki mózgowej?
Guz przysadki określany jest jako gruczolak. Gruczolak przysadki mózgowej to łagodny guz nowotworowy, który budowany jest m.in. z komórek dokrewnych przedniego płata przysadki mózgowej. Guzy przysadki mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy, jednakże prawie nigdy nie dają przerzutów. Choroba dotyczy zwykle osób w wieku 30-50 lat.
Gruczolaki są to zazwyczaj łagodne nowotwory mające zdolność wydzielania w nadmiarze określonych hormonów. Najczęściej wydzielają hormon wzrostu lub prolaktynę, rzadziej tyreotropinę lub kortykotropinę.
Objawy gruczolaka przysadki mózgowej.
Gruczolak przysadki objawy daje zależne od tego, jaki hormon wytwarza. Nie wszystkie gruczolaki przysadki są aktywne hormonalnie, około jednej piątej guzów jest bezobjawowych. Pozostałe mogą powodować m.in. zaburzenia związane z nadmiarem hormonu wzrostu, prolaktyny, TSH i z chorobą Cushinga.
Prolaktyna a płodność.
Gruczolak przysadki objawy daje zależne od tego, który hormon lub hormony wytwarza. Rzadko zdarza się, by guz produkował więcej niż jeden hormon. Najczęściej gruczolak przysadki wydala do organizmu prolaktynę aż w 50 procent przypadków. Nadmierne wydzielanie prolaktyny powoduje:
- zaburzenia miesiączkowania i niepłodność,
- nadmierne owłosienie u kobiet,
- ginekomastię – gruczolak przysadki mózgowej u mężczyzn objawia się powiększeniem gruczołów sutkowych,
- spadek libido,
- wytwarzanie mleka w piersiach, mlekotok,
- utrata masy kostnej i zagrożenie osteoporozą.
Jakie badania służą do wykrywania gruczolaków przysadki?
Podstawowym badaniem wykrywającym guzy przysadki jest rezonans magnetyczny. Za pomocą MRI można wykryć nawet 1 mm guza oraz określić jego położenie.
Podejrzenie guza przysadki może wypłynąć od lekarza endokrynologa na podstawie zaburzeń hormonalnych, ale także od lekarza neurologa na podstawie śródczaszkowych procesów chorobowych.
W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa, neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródło:
zdrowie.tvn.pl/a/gruczolak-przysadki-mozgowej-objawy-guza-przysadki-i-metody-jego-leczenia?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste
/zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Nowotwory/Gruczolak-przysadki-mozgowej-lagodny-guz-niepokojace-objawy