Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie222017

22 Sie 2017

Czy twoje znamiona posłoneczne to nowotwór?

Po miesiącach letnich na skórze często możemy dostrzec nowe zmiany barwnikowe. Jak rozpoznać, które z nich mogą być niebezpieczne? W jaki sposób zbadać pieprzyki powstałe po opalaniu i jak je usunąć

Znamiona posłoneczne - jakie są rodzaje znamion posłonecznych?

Znamiona posłoneczne definiuje się, jako wrodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane nadmiarem bądź niedoborem któregoś ze składników tkankowych. Ujawnienie się ich może nastąpić zarówno w okresie dziecięcym jak i w dorosłym życiu. Znamiona przybierają różną postać. Mogą być płaskie lub wypukłe, mieć różną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Znamiona bywają także niebezpieczne, ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania słonecznego mogą ulec modyfikacji w czerniaka - nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu.

Zmiany barwnikowe

Znamiona barwnikowe (znamię melanocytarne) nazwa pochodzi od komórki odpowiedzialnej za produkcję barwnika skóry (malaniny). Znamiona barwnikowe można podzielić na naskórkowe i skórne. Wśród zmian barwnikowych wyróżnia się:

  • znamiona płaskie - znajdują się w poziomie skóry, są odgraniczone od otoczenia i nie powodują żadnych dolegliwości. Powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. W przypadku przewlekłego drażnienia mogą być punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry - czerniaka. Zdarza się to jednak rzadko.
  • plamy soczewicowate (lentigo simplex) - drobne, dobrze odgraniczone od otoczenia plamy. Mogą mieć odcień od jasnobrązowego do ciemnobrunatnego. Występują przeważnie w większych ilościach. Przypominają piegi, ale są nieco większe. Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych albo też u osób w starszym wieku, przeważnie o jasnej karnacji, trudno opalających się. W istocie są defektem kosmetycznym. Zmiany pojawiają się liczniej latem i o tej porze roku także ciemnieją. Plamy soczewicowate słoneczne mogą stopniowo samoistnie zanikać, natomiast starcze mają charakter zmian trwałych. Tzw. złośliwe plamy soczewicowate są często punktem wyjścia czerniaka. Są one ciemne i na ogół nieregularnie zabarwione, niekiedy nieco uwypuklone. Występują na twarzy, częściej u kobiet i u osób w starszym wieku. W tych przypadkach rozwój czerniaka jest wolny, a przebieg choroby stosunkowo łagodny.
  • znamiona błękitne (naevus coeruleus) komórki barwnikowe są tu umiejscowione dość głęboko w skórze, zwykle na twarzy i kończynach. Znamiona przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Należą do tzw. bezpiecznych znamion, tzn. rzadko są punktem wyjścia czerniaków.

Zmiany komórkowe

Znamiona komórkowe występują bardzo często. Podzielić je można na: łączące, skórne i mieszane. Mogą mieć kolor zbliżony do barwy skóry, jasnobrunatny aż do bardzo ciemnego. Ich powierzchnia bywa różna: gładka, brodawkowata, zrazikowa, mogą być płaskie, wypukłe, guzowate, nawet owłosione. Praktycznie u każdego człowieka można stwierdzić kilkanaście zmian tego typu. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie. Wśród nich wyróżnić można:
wrodzone znamiona barwnikowe mają rozmiary od kilku milimetrów do rozmiarów obejmujących powierzchnię całej skóry, mogą być wrodzone lub pojawić się w okresie niemowlęcym. W większości przypadków występują z owłosieniem, ale spotykane są również zmiany nieowłosione. Obecność dużych znamion wrodzonych może być związana z występowaniem chorób i zespołów wrodzonych.
Znamiona wrodzone podzielono w zależności od wielkości na:

  • małe ( do1.5 cm),
  • średniej wielkości ( od 1.5 cm do 20 cm),
  • duże ( powyżej 20 cm).
  • Znamiona duże są obarczone ok. 6-15% ryzykiem zezłośliwienia.
  • znamię z odbarwieniem (Znamię Suttona) występuje najczęściej u dzieci i młodzieży, zwykle na tułowiu. W otoczeniu typowego znamienia komórkowego pojawia się otoczka całkowicie odbarwionej skóry, która stopniowo się rozszerza. W dalszym przebiegu samo znamię najczęściej spłaszcza się, a nawet całkowicie zanika. Pozostała odbarwiona plama może utrzymywać się trwale, choć nierzadko ponownie przybiera zabarwienie skóry prawidłowej.
  • znamiona dysplastyczne mogą mieć podłoże genetyczne. Bywają liczne, mają nieregularne kształty i zabarwienie (w obrębie jednego znamienia różne odcienie brązu, różu i czerni). Mogą być płaskie, wyniosłe, nie mają wyraźnego odgraniczenia. Występują na skórze całego ciała, także na owłosionej skórze głowy, gdzie ze względu na stałe drażnienie i utrudnioną obserwację są wyjątkowo niebezpieczne. Pojawiają się najliczniej od 6. miesiąca do 30. roku życia, ale także i później, choć w mniejszej liczbie. Tego typu znamiona częściej niż inne rozwijają się w kierunku czerniaka, dlatego też wymagają stałej obserwacji lekarskiej (kontrola, co 3 - 12 miesięcy), skutecznej ochrony przed nasłonecznianiem a najlepiej usunięcia chirurgicznego.

Znamiona posłoneczne - jak przebiega leczenie znamion posłonecznych?

Usuwanie chirurgiczne

Jeśli któreś ze znamion zostanie uznane za atypowe, to dermatolog zaleci albo jego obserwację, albo usunięcie. A jak wygląda usuwanie znamion barwnikowych?
Atypowe znamiona barwnikowe najczęściej usuwane są metodą chirurgiczną. Nie jest to zabieg skomplikowany, ponieważ polega na wycięciu znamienia wraz z niewielkim marginesem zdrowej skóry. W przypadku niewielkich znamion wypukłych można zastosować tzw. ścięcie horyzontalne, które nie wymaga później zakładania szwów. Po usunięciu znamienia, tkankę poddaje się badaniu histopatologicznemu

Usuwanie laserem i innymi metodami

Zmiany barwnikowe po opalaniu w postaci piegów, ostudy czy niezłośliwych plam soczewicowatych nie muszą być usuwane chirurgicznie, ponieważ istnieją znacznie mniej inwazyjne sposoby.Jedną z nich jest użycie lasera dedykowanego do usuwania przebarwień.
W trakcie zabiegu światło lasera kierowane jest w zmianę barwnikową i pochłanianie przez melaninę. W efekcie komórki ulegają podgrzaniu i zniszczeniu, a w ich miejsce tworzone są nowe. Do usuwania zmian barwnikowych można też zastosować laser frakcyjny, czyli „dziurkujący skórę”. Wiązka lasera frakcyjnego podzielona jest na tysiące małych strumieni i gdy docierają one do skóry, tworzą mikrokratery. Te wybiórcze uszkodzenia otoczone są zdrową tkanką, która umożliwia bardzo szybką regenerację skóry i zastąpienie usuniętych komórek nowymi. W efekcie przebarwienie stopniowo blednie.
Mniej intensywne i powierzchowne przebarwienia posłoneczne można usunąć za pomocą zabiegu Amelan lub Cosmelan. Polega on na nałożeniu na skórę pacjenta specjalnej maski, która posiada odcień podkładu kosmetycznego. W tej masce pacjent udaje się do domu i zmywa ją po kilku godzinach, a następnie przez kilka miesięcy stosuje specjalny krem otrzymany w klinice.
W Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa znamiona posłoneczne leczy się chirurgicznie. W Poradni Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków pracują bardzo dobrzy chirurdzy onkolodzy, którzy wykonują zabiegi usunięcia zmian skórnych.

 

W celu umówienia się na konsultację u chirurga onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny