Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis222017

22 Lis 2017

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Co to jest rak brodawkowaty tarczycy?

Rak brodawkowaty tarczycy występuje najczęściej i stanowi ponad połowę nowotworów tarczycy. Jest uważany za postać najłagodniejszą: wzrasta powoli i ma łagodny przebieg kliniczny. Zwykle pojawia się w młodym wieku i dwukrotnie częściej u kobiet. Rak brodawkowaty tarczycy jest często wieloogniskowy, rzadko przekracza torebkę gruczołu tarczowego, może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Rak brodawkowaty tarczycy może przebiegać bezobjawowo lub jako postać raka utajonego, wykrywanego przypadkowo w badaniu usuniętego gruczołu z powodu wola. Raka brodawkowatego tarczycy o średnicy poniżej 1 cm nazywamy  mikrorakiem tarczycy.

Jak objawia się rak brodawkowaty tarczycy?

W wielu przypadkach pierwszym objawem raka brodawkowatego tarczycy jest bezbolesny guzek na tarczycy w przedniej części szyi. Pozostałe objawy to:

  • ból gardła,
  • problemy z połykaniem,
  • trudności w oddychaniu,
  • ochrypły głos,
  • powiększone węzły chłonne.

Jak leczony jest rak brodawkowaty tarczycy?

Każdy przypadek raka brodawkowatego tarczycy (nowotworu złośliwego) wykryty za pomocą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) jest wskazaniem do leczenia operacyjnego – całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego (tzw. tyroidektomiatotalna) wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi (tzw. limfadenektomia przedziału środkowego i bocznego szyi). Wynika to z faktu, że nowotwór ma skłonność do występowania wieloogniskowo – tj. do rozprzestrzeniania się miejscowego w obrębie samej tarczycy, jak i do szerzenia się poza jej torebkę w obrębie przylegających struktur anatomicznych szyi.
Wyjątkiem jest tzw. mikrorak tarczycy, czyli ognisko raka mniejsze niż 1cm w badaniu histopatologicznym materiału po przeprowadzonej z innych wskazań tyroidektomii, przy nieobecności przerzutów do węzłów chłonnych i przerzutów odległych. W tej sytuacji konieczna jest regularna kontrola ultrasonograficzna (USG) wraz z okresowym monitorowaniem stężenia tyreoglobuliny (Tg).

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny