17 Kwi 2018
Jak przebiega operacja guza oczodołu?
Guz oczodołu – co to jest guz oczodołu i jakie są przyczyny?
Guzy oczodołu są główną przyczyną bezbolesnego, niezapalnego, jednostronnego wytrzeszczu u dorosłych. Mogą być łagodne i złośliwe. Najczęstszą przyczyną występowania guzów w obrębie oczodołu u dorosłych są przerzuty, które zwykle ujawniają się w wieku średnim lub podeszłym. Guz pierwotny może zajmować sutek (najczęściej), płuca, układ moczowo-płciowy (szczególnie gruczoł krokowy). W grupie tej można też umieścić guzy przechodzące na oczodół z tkanek otaczających, jak zatoki oboczne nosa (najczęściej), jama czaszki, powieki. Pozostałe guzy oczodołu wywodzą się z tkanki naczyniowej, limfoidalnej, nerwowej i z gruczołu łzowego.
Guz oczodołu – jakie są objawy guza oczodołu?
Najczęstszą przyczyną jednostronnego, bezbolesnego, niezapalnego wytrzeszczu gałki ocznej jest guz oczodołu. W przypadku zmian łagodnych i wolno rosnących może to być jedyny objaw, który często jest bagatelizowany. Większość pacjentów zgłasza się dopiero, gdy pojawia się podwójne widzenie zwane diplopią lub co gorsza obniżenie ostrości wzroku. Jest to konsekwencja zajęcia mięśni okoruchowych oraz nacieku na nerw wzrokowy. Dodatkowo jego szerzenie się w kierunku struktur o zmniejszonym oporze w obrębie oczodołu prowadzi do ucisku na naczynia żylne i przemieszczenie gałki ocznej w kierunku od guza. Obserwuje się wówczas zastój z obrzękiem i poszerzeniem naczyń spojówki. Ból jako objaw obecności guza oczodołu jest rzeczą rzadką. Wyjątek stanowią zmiany szybko powiększające swoje rozmiary.
Guz oczodołu – jak przebiega rozpoznanie guza oczodołu?
Do diagnostyki guza oczodołu wykorzystuje się różne techniki obrazowania:
- badanie ultrasonograficzne (USG) - wykonywane specjalną głowicą poprzez powiekę,
- rezonans magnetyczny (MRI) - doskonale obrazujące tkanki miękkie,
- badanie oceny tarczy,
- badanie oceny nerwu wzrokowego,
- badanie nerwu wzrokowego za pomocą pola widzenia, lampy szczelinowej oraz tomografii komputerowej.
Guz oczodołu – jak przebiega leczenie guza oczodołu?
Mając na względzie fakt, iż wśród osób dorosłych najczęściej guzy oczodołu mają postać przerzutów odległych, leczenie rozpoczyna się od systemowej chemioterapii ukierunkowanej na pierwotny nowotwór, z którego guz się wywodzi. Jeśli możliwe jest chirurgiczne usunięcie zmiany, wykonuje się je w zespole składającym się z laryngologa, neurochirurga i chirurga szczękowego. Istnieje również możliwość leczenia z wykorzystaniem technik radioterapii. Wówczas podaje się odpowiednią dawkę promieniowania na dany obszar, w celu destabilizacji procesów biochemicznych w komórkach nowotworowych. To prowadzi do zahamowania ich podziałów i rozrostu guza. Radioterapia może być wykorzystana na początku leczenia w formie terapii neoadjuwantowej lub jako opcja paliatywna, gdy inne sposoby są przeciwwskazane lub nieskuteczne.
Guz oczodołu – jak przebiega operacja guza oczodołu?
Chirurgiczne usunięcie zmiany (nacięcie oczodołu), którą jest guz oczodołu, wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, jeżeli nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Następnie zaznacza się miejsce, gdzie wykonuje się nacięcie skóry i włókien otaczających oczodoły. Zmiana w oczodole zostaje odsłonięta i pobiera się jej próbkę do dalszych badań. Wykonuje się badania histopatologiczne, immunoenzymatyczne, biochemiczne i rozmazy cytologiczne. Następnie zeszywa się miejsce nacięcia.
W zależności od konieczności nacięcie oczodołu wykonuje się w różnych miejscach, na przykład:
- przez dolną część brwi,
- przez długie nacięcie pod brwią (w przypadku dużych zmian),
- przez nacięcie boczne biegnące od górnej części brwi do środkowej części oczodołu i z powrotem na 3 cm od wiązadła bocznego (w przypadku zmian umiejscowionych za gałką oczną),
- w rogu oczodołu (w celu usunięcia małych zmian),
- w rogu oczodołu (boczne nacięcie jest wykonane bezpośrednio przez wiązadło).
W celu umówienia się na konsultację u neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.