16 Lip 2019
Jakie objawy mogą sugerować nowotwór głowy i szyi?
Zatkany nos czy trudności z przełykaniem, ciągłe odchrząkiwanie to tylko na pozór błahe problemy. Mogą to być niestety objawy bardzo groźnych chorób ,takich jak nowotworów głowy i szyi, które są jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych w naszym kraju.
Nowotwory w obrębie głowy i szyi to mi. in.: rak jamy ustnej, rak języka, rak podniebienia, rak wargi, rak gardła, rak krtani, rak gruczołów ślinowych, rak ucha, rak tarczycy, raka nosa i zatok przynosowych. Nowotwory te mogą zaczynać się bardzo niewinnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Jakie objawy mogą sugerować nowotwór głowy i szyi?
Niezwłocznej kontoli wymaga sytuacja, w której jeden z podstawowych objawów utrzymuje się ponad 3 tygodnie.
Do tych objawów zaliczamy:
- bolesne, utrudnione przełykanie,
- ból gardła,
- chrypka,
- ból i pieczenie języka,
- niegojące się rany w jamie ustnej,
- białe lub czerwone plamy na błonie śluzowej,
- obrzęk lub guz na szyi,
- jednostronne upośledzenie drożności nosa,
- przewlekły ból ucha.
To dolegliwości towarzyszące często banalnym infekcjom, dlatego pacjenci często je lekceważą. Natomiast niestety mogą być również objawami nowotworów, dlatego tak ważne jest, żeby nie leczyć ich w nieskończoność. Nawet zwykła chrypka zawsze jest sygnałem, że z krtanią dzieje się coś niedobrego. Nie zawsze jest to problem poważny, niekiedy jednak, zwłaszcza gdy się przedłuża, może być pierwszym sygnałem groźnej choroby. Szybka konsultacja i badanie oraz błyskawiczne rozpoczęcie leczenia mogą uratować życie. Długotrwałe stosowanie łatwo dostępnych leków na gardło, które tylko maskują objawy po dłuższym czasie mogą doprowadzić do bardzo poważnego stanu. Może się wtedy okazać, że nawet chrypka ostatecznie będzie zabójcza, bo będzie objawem nowotworu. Jest też zagrożenie działające w druga stronę: nieleczone zamiany mogą przekształcić się w nowotwór i to bardzo szybko. Skutecznie możemy walczyć z chorobą tylko, jeśli mamy wczesne stadium zaawansowania. Wtedy odsetek przeżyć 5-letnich sięga powyżej 70 procent. Później niestety ten odsetek spada. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Jak przebiega leczenie nowotworów głowy i szyi?
W leczeniu nowotworów głowy i szyi najważniejszą rolę odgrywa chirurgia oraz radioterapia – tylko te 2 metody dają szansę na całkowite wyleczenie. Chemioterapia ma najczęsciej na celu zmniejszenie masy nowotworu przed leczeniem operacją czy naświetlaniem lub jedynie, jako postępowanie paliatywne.
Plan leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, przez wielodyscyplinarny zespół lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, na podstawie precyzyjnego rozpoznania typu nowotworu, jego lokalizacji i zaawansowania z uwzględnieniem stanu ogólnego pacjenta oraz chorób współistniejących.
Nawet, jeśli lekarze mają do dyspozycji najlepsze dostępne metody leczenia chirurgicznego, nowoczesne techniki radioterapii czy chemioterapii, późna diagnoza sprawia, że jego wyniki są dalekie od optymalnych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza!
Gdzie się zgłosić?
Jeśli masz niepokojące objawy, które trwają ponad 3 tygodnie, w szczególności nie ustępują po typowym leczeniu, należy niezwłocznie udać się do onkologa.
Umów się na wizytę z onkologiem w Poradni Nowotworów Głowy i Szyi w Onkolmed Lecznicy Onkologiczna w Warszawie na Ursynowie.
W celu umówienia się na konsultację u Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romualda Krajewskiego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła:
https://gis.onkol.kielce.pl/dla-lekarzy/informacje-dla-lekarzy/5-nowotwo...
https://www.easyvoice.pl/czytelnia/higiena-glosu/518/odchrzakiwanie-prob...