Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut252021

25 Lut 2021

Ślinotok - przyczyny, leczenie (chemioterapia, radioterapia)

Co to jest ślinotok?

Ślinotok, inaczej hipersaliwacja, jest jednym z objawów związanych z zaburzeniami wydzielania śliny. To nadmierny wyciek śliny z ust, spowodowany wzmożoną pracą ślinianek, nieprawidłowościami w przełykaniu lub problemami z jej utrzymaniem w jamie ustnej. Może występować fizjologicznie podczas spożywania pikantnych i kwaśnych potraw, owoców, a także u małych dzieci, zwłaszcza w okresie ząbkowania.
Objawy ślinotoku to głównie nadmierna ilość śliny i jej wyciek z ust, który trudno powstrzymać. Po dłuższym czasie pojawia się maceracja naskórka wokół warg. W zależności od przyczyny, która go wywołała, mogą pojawić się także inne niepokojące dolegliwości, do których zalicza się: owrzodzenia śluzówki, ból gardła, chrypkę, trudności w mówieniu, nieprzyjemny zapach z ust, zgagę, wymioty lub duszność. Każdy taki przypadek wymaga konsultacji lekarskiej i dalszej diagnostyki.

Jakie są przyczyny ślinotoku?

Ślinotok (nadmierne ślinienie się) może mieć różne przyczyny. Wszystko dlatego, że nadmierne wydzielanie śliny jest objawem, a nie chorobą. Ślinotok może być wynikiem zjedzenia kwaśnych owoców, ostrych przypraw czy wypicia alkoholu. W innych przypadkach jest objawem licznych chorób, głównie jamy ustnej, gardła i przełyku. Nadmierne ślinienie się może pojawić także u osób, które przyjmują różne leki, głównie te przeciwpsychotyczne. 
Do przyczyn ślinotoku zaliczyć można zjedzenie kwaśnych lub ostrych potraw lub spożycie alkoholu.
Bardziej poważne i zagrażające zdrowiu oraz życiu powody ślinotoku są następujące:

  • choroby w obrębie jamy ustnej takie jak afty, czyli bolesne owrzodzenia, które podrażniają błonę śluzową jamy ustnej, co powoduje nadmierne wydzielanie śliny, martwiczo-wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, a konkretnie błony śluzowej jamy ustnej i języka, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, ropowica dna jamy ustnej oraz złośliwe nowotwory jamy ustnej takie jak rak policzka, rak języka lub rak dna jamy ustnej,
  • stany zapalne gardła takie jak zapalenie nagłośni, ropień okołomigdałkowy, ropień zagardłowy oraz złośliwe zmiany nowotworowe w gardle,
  • schorzenia przełyku takie jak refluks żołądkowo-przełykowy i rak przełyku,
  • obecność ciała obcego w przełyku - występuje wówczas zazwyczaj silny ślinotok, któremu towarzyszą trudności z oddychaniem, kłujący ból gardła i trudnościami z przełykaniem,
  • zatrucia pokarmowe różnego rodzaju, w tym zatrucia roślinami, owocami, grzybami i środkami chemicznymi,
  • schorzenia układu nerwowego takie jak porażenie mózgowe, choroba Parkinsona, padaczka i stwardnienie zanikowe boczne - pojawia się wówczas ślinotok związany z porażeniem mięśni twarzy i spowodowanymi tym trudnościami z przełykaniem,
  • choroba Wilsona - rzadka choroba genetyczna polegająca na zaburzeniu metabolizowania miedzi,
  • mononukleoza (ślinotokowi towarzyszy katar, ból gardła, powiększone węzły chłonne, powiększone migdałki oraz ból brzucha i powiększenie śledziony),
    ospa wietrzna,
  • wścieklizna - ślinotok pojawia się w zaawansowanej fazie choroby i bardzo źle rokuje,
  • pryszczyca,
  • przyjmowanie niektórych leków, na przykład medykamentów przeciwpsychotycznych oraz leków na poprawę apetytu i leków parasympatykomimetycznych takich jak pilokarpina i nikotyna.

Ślinotok pojawia się także u dzieci podczas ząbkowania, może także towarzyszyć porannym mdłościom w ciąży. Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny wzmożonego wydzielania śliny w ciąży, jest to jednak zjawisko dość częste. Najprawdopodobniej za ślinotok w ciąży odpowiedzialne są hormony.

Jak leczy się ślinotok?

Ponieważ nadmierne wydzielanie śliny jest tylko objawem, a nie schorzeniem, trudno leczyć je bez znajomości przyczyny. Nie istnieje także metoda, która całkowicie zapobiega ślinotokowi. Specjaliści wymieniają jednak kilka wskazówek, które pomagają uregulować wydzielanie śliny i zmniejszyć dyskomfort związany ze ślinotokiem. Oto najważniejsze:

  • Dokładne i regularne mycie zębów oraz używanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust. Dobra higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko schorzeń, które powodują zwiększone wydzielanie śliny. Czyste zęby i język zmniejszają ilość i gęstość śliny gromadzącej się w ustach i ułatwiają jej połykanie.
  • Żucie gumy. Jest to rozwiązanie doraźne, lecz bywa pomocne. Żucie co prawda zwiększa tymczasowo wydzielanie śliny, ale ułatwia połykanie jej nadmiaru i ma szansę uregulować pracę ślinianek.
  • Modyfikacja diety. Jeśli często jemy ostre lub kwaśne pokarmy, możemy mieć problem z nadmiernym wydzielaniem śliny. Zamiast nich zaleca się spożywanie owoców i suchych przekąsek, a także częste picie wody, które może regulować produkcję śliny.

Czas leczenia nadmiernego wydzielania śliny zależy od jego podłoża. Czasami objaw ten może być przewlekły i niemożliwy do zlikwidowania. Warto pamiętać o tym, że ślinotok często jest reakcją fizjologiczną wywołaną przez określone pokarmy. Jeśli nie występują żadne inne symptomy choroby, nie jest powodem do niepokoju.

Ślinotok a choroby nowotworowe

Jak już wyżej wspomnieliśmy, ślinotok ma wiele różnych przyczyn. Wśród nich są też choroby nowotworowe takie jak:
rak przełyku,
rak policzka,
rak języka,
rak dna jamy ustnej.

Nie powinno się takiego objawu bagatelizować i należy go zgłosić swojemu lekarzowi onkologowi. On wtedy podejmie właściwą metodę leczenia.
Wybór rodzaju leczenia zależy od tego gdzie zlokalizowany jest dokładnie nowotwór oraz jaki jest jego stopień zaawansowania. Niewielkie guzy, które nie zdążyły zaatakować jeszcze węzłów chłonnych - guz wycinany jest z marginesem. Natomiast jeżeli guz jest agresywny (bez przerzutów do węzłów chłonnych) zalecane jest wycięcie węzłów chłonnych zlokalizowanych w górnej okolicy szyi lub ich napromienianie. Przy bardzo zaawansowanym miejscowym guzie bez przerzutów, wycina się zwykle guz z pewną grupą węzłów chłonnych szyjnych, a następnie zaleca się radioterapię.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zmian, które naciekają na okoliczne struktury, wówczas zabieg operacyjny jest bardziej skomplikowany i polega na usunięciu nawet fragmentów kostnych oraz pewnej grupy węzłów chłonnych. Po tego typu zabiegach zwykle zaleca się chemioterapię lub radioterapię.
Jeżeli przed zabiegiem ujawniono obecność przerzutów na węzłach chłonnych, usuwa się węzły po obu stronach szyi, a leczenie uzupełnia chemioterapią lub radioterapia.

Co jeśli usunięcie guza jest niemożliwe?

Wówczas zlecana jest radioterapia oraz chemioterapia, a czasem nawet te dwie metody jednocześnie. Jeżeli metody te spowodują, że guz zmniejszył się do wielkości możliwej do usunięcia - wykonuje się zabieg. Należy podkreślić, że operacja ma sens tylko wtedy, gdy guz zostanie usunięty w całości, ponieważ częściowe usunięcie zmiany naraża pacjenta na zagrożenia związane z zabiegiem, nie dając żadnych korzyści.

Gdzie pójść do lekarza pierwszego kontaktu, onkologa, chemioterapeuty, radioterapeuty?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której przyjmują bardzo dobrzy lekarze pierwszego kontaktu w ramach umowy z NFZ oraz najlepsi specjaliści w leczeniu chorób onkologicznych. Działa w niej między innymi Poradnia Lekarza POZ, Poradnia Nowotworów Głowy i Szyi a także Poradnia Radioterapii. Specjaliści w nich zatrudnieni przeprowadzą brdzo dokładny wywiad z pacjentem i przeanalizują dotychczas zgromadzone badania a w razie konieczności zlecą nowe, który można wykonać na miejscu. Listę badań można zobaczyć tutaj. Mając wszystkie informacje nasi lekarze specjaliści dobiorą jak najlepsze leczenie choroby by ograniczyć a nawet wyleczyć ślinotok.

W celu umówienia się na konsultację z lekarzem POZ, onkologiem, chemioterapeutą, radioterapeutą skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu : +48222902337

Źródła:
medonet.pl/choroby-od-a-do-z,slinotok---mozliwe-przyczyny-i-metody-leczenia,artykul,1732070.html
poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/slinotok-przyczyny-nadmierne-wydzielanie-sliny-objawem-choroby-aa-gagw-4jjz-YSQF.html
hellozdrowie.pl/slinotok-nadmierne-wydzielanie-sliny-jak-sobie-z-nim-radzic/
oclean.pl/slinotok-mozliwe-przyczyny-i-metody-leczenia/
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nowotworowe,nowotwory-jamy-ustnej---przyczyny--objawy-i-leczenie,artykul,1578422.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny