17 Sty 2022
Najczęściej występujące raki gruczołów potowych - gdzie leczyć
Co to są raki gruczołów potowych?
Raki gruczołów potowych należą do rzadkiej grupy nowotworów o różnorodnym obrazie makroskopowym.
Przebieg ich jest bardziej złośliwy niż raków płaskonabłonkowych o zróżnicowaniu naskórkowym. Nowotwory gruczołów potowych występują głównie u pacjentów w wieku dojrzałym, szczególnie w 5 i 6 dekadzie życia. Większość z nich zlokalizowana jest na skórze okolicy głowy i szyi, okolicy tułowia, na kończynach, w okolicy narządów płciowych i krocza. Guzy te posiadają zdolność do naciekania okolicznych tkanek oraz dawania przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych (około 40%). Często występują miejscowe wznowy, a śmiertelność z powodu tych nowotworów szacuje się na blisko 40%.
W budowie histopatologicznej odznaczają się niejednolitym utkaniem (25). Diagnostyka tych nowotworów oparta jest o badania histochemiczne, immunochemiczne oraz cechy strukturalne. Rzadko są rozpoznawane klinicznie, stanowiąc często histologiczne niespodzianki. Leczenie jest złożone i niedostatecznie zbadane ze względu na niewielką dostępność piśmiennictwa na ten temat.
Leczeniem z wyboru jest usunięcie chirurgiczne z szerokim marginesem zdrowej tkanki oraz usunięcie okolicznych węzłów chłonnych. Nie sformułowano wyraźnych wskazań do zastosowania radioterapii i chemioterapii.
Jakie są najczęściej występujące raki gruczołów potowych?
Najczęściej występujące raki gruczołów potowych to:
- Złośliwy gruczolak potowy - jest rzadkim nowotworem skóry charakteryzującym się dużą złośliwością. Zazwyczaj pojawia się u kobiet w średnim wieku. Gruczolak potowy lokalizuje się w zazwyczaj na podbródku, na policzku lub w okolicy nosowo-wargowej (rzadziej w okolicy pach). W badaniu histopatologicznym widoczne są liczne torbiele rogowe, które zatopione są w zrębie tkanki łącznej włóknistej. Leczenie opiera się na chirurgicznym wycięciu metodą Mohsa, która pozwala na usunięcie marginesu zmiany oraz oszczędzeniu jak najwięcej zdrowej tkanki. Czasem dodatkowo wdrażana jest radioterapia, np. gdy doszło do zajęcia węzłów chłonnych.
- Rak śluzowy - to rzadko występujący nowotwór złośliwy skóry. Zazwyczaj zlokalizowany jest on na twarzy lub owłosionej skórze głowy (w bardzo wielu przypadkach dochodzi do zajęcia powiek). U niektórych pacjentów zmiany nowotworowe pojawiają się również na nosie, podbródku czy w okolicy pach. Częściej chorują mężczyźni. Guz raka śluzowego ma cielisty/różowy lub czerwony kolor, zazwyczaj pokryty jest strupem i rośnie powoli. Zwykle wykazuje on miejscową złośliwość i nie rozprzestrzenia się na okoliczne węzły chłonne. W diagnostyce raka śluzowego należy wykluczyć przerzuty, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie, czyli operacyjne usuniecie zmiany (zalecana jest metoda Mohsa, ponieważ ryzyko wznowy jest znacznie opóźnione).
- Pierwotny skórny gruczolakorak torbielowaty - to nowotwór, który zazwyczaj zlokalizowany jest na owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej oraz twarzy. Zazwyczaj występuje u osób dorosłych, które ukończyły 60. rok życia (częściej u kobiet). Nowotwór ten charakteryzuje się skłonnościami do nawrotów, a przerzuty występują stosunkowo rzadko. Pochodzenie tego raka jest sprawą dyskusyjną - jedni badacze uważają, że wywodzi się on z gruczołów ekrynowch natomiast pozostali wskazują na pochodzenie apokrynowe. Mimo to guz charakteryzuje się sitowatym wzorem rozrostu na skutek obecności mikrotorbielowatych przestrzeni. W gruczolakuraku torbielowatym charakterystyczne jest naciekanie warstwy siateczkowatej skóry właściwej oraz okolicy okołonerwowej. Z tego powodu należy jak najszybciej usunąć zmianę nowotworową, ponieważ może dojść do miejscowej wznowy. Leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu guza z marginesem zdrowej tkanki, natomiast w przypadku raka złośliwego z przerzutami wdrażana jest dodatkowo chemioterapia oraz radioterapia.
Co zrobić kiedy wystąpią wyżej wymienione objawy?
W przypadku kiedy wystąpią wyżej wymienione objawy nie należy ich bagatelizować tylko powinno się skonsultować się z lekarzem. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który po obejrzeniu zmiany zapewne odeśle do lekarza onkologa zajmującego się zmianami nowotworowymi na skórze. W niektórych przypadkach jednak warto nie zwlekać i od razu należy pójść na prywatną konsultację do lekarza onkologa zajmującego się zmianami nowotworowymi na skórze. Może to w sposób istotny przyspieszyć rozpoznanie i w sytuacji kiedy to konieczne wdrążenie odpowiedniego leczenia.
To jakie będzie to leczenie zależy od rodzaju zmiany i jej umiejscowienia a także zaawansowania choroby. W leczeniu można brać pod uwagę leczenie operacyjne, radioterapię lub chemioterapię. To jak będzie to leczenie decyduje lekarz.
Gdzie pójść do lekarza onkologa zajmującego się zmianami nowotworowymi na skórze?
Jest wiele ośrodków zdrowia gdzie rozpoznaje i leczy się nowotwory skóry. Wybierając taką placówkę należy pamiętać by pójść na konsultację w takie miejsce, gdzie pracują bardzo dobrzy lekarze.
Jednym z takich ośrodków zdrowia jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna, która zatruddnia bardzo dobrych lekarzy onkologów specjalizujących się w niemal wszystkich dziedzinach medycyny. Działa w niej między innymi Poradnia Nowotworów Głowy i Szyi oraz Poradnia Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków.
W sytuacji, kiedy Pacjent ma wątpliwość do jakiego lekarza się zapisać, panie z rejestracji pomagają w doborze lekarza który zajmuje się danym schorzeniem.
W celu umówienia się na konsultację do lekarza onkologa zajmującego się zmianami nowotworowymi na skórze skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
czytelniamedyczna.pl/1377,rzadko-wystepujace-zlosliwe-rozrosty-nowotworowe-skory-wywodzace-sie-z-gruczolow.html
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nowotworowe,rak-apokrynowy,artykul,1697579.html