Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis032017

03 Lis 2017

Polipy jelita grubego - przyczyny, objawy i leczenie

Co to są polipy jelita grubego?

Polipy jelita grubego to uwypuklenia błony śluzowej jelita grubego ponad jej powierzchnię. Należą do nowotworów łagodnych a częstość ich występowania waha się w granicach 20-40% u osób, u których wykonano kolonoskopię.
Na podstawie kształtu polipy podzielono na:

  • uszypułowane – łączą się ze ścianą jelita szypułą,
  • przysadziste – mają szeroką podstawę, bez wyraźnej szypuły,
  • kosmkowe – charakteryzuje je nieregularny rozrost wielopostaciowy.

Klasyfikacja histologiczna uwzględnia następujące typy polipów:

Polipy nienowotworowe:

  • polip młodzieńczy,
  • polip rzekomy,
  • polip hiperplastyczny.

Polipy nowotworowe:

  • gruczolaki (90 proc. polipów zagrożonych przemianą nowotworową),
  • rak, gruczolakorak w gruczolaku.

Polipy jelita grubego –  jakie są przyczyny polipów jelita grubego?

U niektórych osób ryzyko pojawienia się polipów jest większe niż u innych. Istnieje cała grupa czynników zwiększających prawdopodobieństwo, ale nie przesądzających o wystąpieniu tej dolegliwości.
Czasami polipy jelita grubego atakują nawet osoby nienależące do żadnej z poniższych grup, wciąż jednak warto mięć na uwadze te czynniki ryzyka:

  • osoby powyżej 50 r.ż.,
  • osoby z nadwagą,
  • palacze tytoniu,
  • osoby nadużywające alkoholu,
  • osoby prowadzące siedzący tryb życia i spożywający dużo tłuszczów,
  • osoby, w których rodzinie były przypadki polipów.

Polipy jelita grubego – jakie są objawy polipów jelita grubego?

Polipy jelita grubego u większości chorych przez długi czas nie dają żadnych objawów. W niektórych przypadkach dochodzi do krwawień z odbytu. Chorzy niekiedy zgłaszają kurczowe bóle w podbrzuszu. U chorych na polipowatość jelit nierzadko dochodzi do zmiany rytmu wypróżnień, dokuczliwych zaparć, nudności, biegunek oraz anemii. Chorzy często odczuwają silne parcie na stolec lub doznają odczucia niepełnego wypróżnienia.

Polipy jelita grubego – jak przebiega leczenie polipów jelita grubego?

Jedyna skuteczna metoda leczenia polipów jelita grubego to ich wycięcie. Nie można zapomnieć o zbadaniu i sprawdzeniu, czy są zmianami nowotworowymi. Przeczytaj, jakimi metodami można to zrobić.

Kolonoskopia

Jest pierwszym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu obecności polipów, a zarazem jednocześnie metodą leczenia małych i nielicznych zmian. Lekarz zauważając polipy w trakcie badania, wycina je i pobiera materiał do badania histopatologicznego. Jeśli jest ich więcej niż kilka w polu widzenia, planuje kolejny zabieg – polipektomię, która jest ściśle ukierunkowana na wycinanie polipów.

Polipektomia

Jest to zabieg polegający na wycięciu istniejących polipów w jelicie grubym. Podczas polipektomii, gdy lekarz widzi zmianę, która przypomina polip, usuwa ją za pomocą specjalnych narzędzi. Następnie pobiera próbkę materiału z tej zmiany i oddaje ją do badania histopatologicznego. W czasie jednego zabiegu (w zależności od czasu jego trwania) można wyciąć od kilku do nawet kilkudziesięciu polipów. Jednakże, jeśli lekarz widzi, że zmian jest bardzo dużo, pobiera materiał tylko z tych, które wyglądają podobnie i znajdują się w różnych odległościach (by ocenić rozległość choroby).
Duży rozsiew zmian świadczyć może bowiem o chorobie genetycznej, takiej jak rodzinna polipowatość gruczolakowa, a w jej przypadku leczenie wygląda inaczej. Polega na chirurgicznym wycięciu większej części jelita i rozciągnięciu pozostałej tak, by połączyć ją z odbytem i umożliwić drożność przewodu pokarmowego.

Badanie histopatologiczne

Jest to nieodłączny element polipektomii i kolonoskopii. Polega na mikroskopowej ocenie komórek budujących polipa. Polip jest zmianą będącą częścią błony śluzowej jelita, nie jest niczym wypełniony, jest jedynie jej uwypukleniem, mimo iż wyglądem zewnętrznym może przypominać mały zbiornik na cienkiej nóżce. Do badania histopatologicznego nie jest potrzebny cały polip, wystarczy jego fragment. Lekarz ogląda go i stwierdza, czy komórki noszą znamiona procesu złośliwego czy nie. Wynik w postaci opisu komórek otrzymuje pacjent ze wskazaniem do kontroli lekarskiej w celu oceny, czy wygląd komórek jest prawidłowy.

Chirurgiczne wycięcie jelita

Jeśli w trakcie badania histopatologicznego lekarz stwierdzi, że komórki budujące polipy są już nowotworami, podejmuje decyzję o chirurgicznym wycięciu części lub całego jelita (jeśli proces jest rozciągnięty na duży obszar jelita). Dokonuje się także wycięcia okolicznych węzłów chłonnych, by uniemożliwić komórkom nowotworowym wędrówkę w inne regiony ciała, a szczególnie do wątroby. Stamtąd bowiem mają bardzo prostą drogę praktycznie do wszystkich narządów. Wycięty fragment jelita łączy się z pozostałym, w wyniku czego zostaje zachowana ciągłośćprzewodu pokarmowego i może on prawidłowo funkcjonować.
Jedną z najlepszych przychodni w Warszawie jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna, gdzie w Poradnii Nowotworów Układu Pokarmowego i Poradni Proktologii, konsultują doświadczeni lekarze proktolodzy.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, proktologa  skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny