Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz112019

11 Wrz 2019

Czy naczyniak wątroby może się przekształcić w raka wątroby?

Co to jest naczyniak wątroby?

Naczyniak to najczęstszy łagodny guz wątroby, bardziej powszechny u kobiet niż u mężczyzn. Naczyniaki wątroby w równym stopniu zajmują lewy i prawy płat wątroby i mogą mieć różną wielkość. Ich średnica waha się od kilku milimetrów do nawet kilku, kilkunastu centymetrów. Naczyniak jst zmianą naczyniową (tak zwana malformacja naczyniowa), zbudowany z prawidłowych naczyń krwionośnych żylnych, które występują w całym organizmie. Naczyniak najczęściej lokalizuje się punktowo w miąższu wątroby i może występować zarówno jako zmiana pojedyncza (80 proc. przypadków), jak i mnoga (naczyniaki na wątrobie w kilku miejscach). Naczyniak wątroby należy do grupy łagodnych nowotworów wątroby. 

Jak powstają naczyniaki wątroby?

Naczyniak  wątroby jest skutkiem zmian, które z wiekiem zachodzą w organizmie człowieka. Najprawdopodobniej naczyniaki wątroby mogą być dziedziczone ale ich dokładne przyczyny rozwoju  nie są znane.

Jakie są objawy naczyniaka wątroby?

Większość naczyniaków jest małych rozmiarów i nie powoduje żadnych dolegliwości. Symptomy naczyniaka wątroby pojawiają się rzadko, co powoduje, że nowotwór może nie zostać wykryty nawet do końca życia pacjenta. Objawy kliniczne występują u chorych z dużymi naczyniakami. Występujące oznaki wynikają zazwyczaj z rozmiaru guza – naczyniaki mające kilka centymetrów prowadzą do powiększenia objętości a co sie z tym wiąże rozciągnięcia torebki wątroby. W związku z tym mogą się pojawić długotrwałe i wywołujące dyskomfort bóle. Objawiają się one tępym, uczuciem ucisku w okolicach prawego łuku żebrowego. Wskutek wolnego przepływu krwi w nowotworze w jego obrębie może wystąpić zakrzepica lub zwapnienia.  Większe rozmiary guza powyżej 10 cm stwarzają ryzyko pęknięcia, a co się z tym wiąże, krwawienia lub ucisku naczyń i przewodów wewnątrzwątrobowych a nawet innych narządów jamy brzusznej. Jeśli średnica naczyniaka wątroby nie przekracza 10 cm, zazwyczaj nie wymaga on leczenia.  

Naczyniaki wątroby a rak wątroby

Naczyniaki watroby są  najczęściej łagodne i jeśli nie mają więcej niż dwóch centymetrów i nie wykazują tendencji do powiększania, nie ma podstaw do przeprowadzenia zabiegu usunięcia ich usunięcia z watroby. Naczyniak jest bardzo mocno unaczyniony i operacja, choć możliwa, jest bardzo trudna. Naczyniak na wątrobie nie jest rakiem, mimo, że jest łagodnym guzem to nie może przekształcić się w raka. Więc, chociaż należy do nowotworów, nie jest tak bardzo groźny jak one, ponieważ nie powoduje przerzutów do innych narządów. I to właśnie dlatego, w większości przypadków, wystarczy go obserwować i przeprowadzać systematyczne badania. Najczęściej usuwane są tylko duże, bo mierzące ponad 10 cm naczyniaki. 

Jak można wykryć naczyniaka watroby?

Najczęściej wykrywany jest przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej.
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (USG),  pozwala ocenić rozmiar naczyniaka oraz  jego położenie. Badanie usg jamy brzusznej jest to badanie bezbolesne i nie ma żadnych przeciwskazań do jego wykonania.

Gdzie mogę wykonać badanie  usg jamy brzusznej?

Dokadne badanie usg jamy brzusznej wykonasz w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej w Warszawie na Ursynowie. W Onkolmed Lecznica Onkologiczna badanie przeprowadza doświadczony radiolog lek. med. Andrzej Jezierski, który specjalizuje się w wykrywaniu zmian nowotworowych oraz ocenie ich rozległości i zaawansowania.
Gdzie się zgłosić, gdy moje usg brzucha jest  nieprawidłowe?

Nieprawidłowe wyniki USG brzucha  mozna skonsultować w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie na Ursynowie.

W celu umówienia się na badanie USG brzucha skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła:
doz.pl/czytelnia/a351-Rak_watroby_naczyniak_torbiel_nowotwor_zlosliwy_8211_objawy_i_leczenie
zdrowie.tvn.pl/a/naczyniak-watroby-przyczyny-objawy-leczenie-rokowania?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny