Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru182019

18 Gru 2019

Czy immunoterapia leczy raka jelita grubego?

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie – co roku diagnozuje się go u ponad 400 tys. Europejczyków. Przeszło połowa z nich umrze z powodu zbyt późno postawionej diagnozy (tylko wczesne rozpoznanie daje dużą szansę wyleczenia).
Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu, węzłów chłonnych i kości.

Jakie są przyczyny raka jelita grubego?

U  chorych na raka jelita grubego, nawet jeśli wiemy, na jakie przyczyny byli narażeni, trudno jest określić, która z nich odegrał kluczową rolę w rozwoju raka.
Poznano wiele przyczyn ryzyka rozwoju tego raka. Niektóre z nich można kontrolować (np. palenie, dieta) innych nie (np. wiek, predyspozycje genetyczne).
Szansa zachorowania na raka rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na raka, ma 50 i więcej lat.
Choroby zapalne jelit
Choroby zapalne jelit obejmują wrzodziejące zapalenie jelita grubego  oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. U osób cierpiących na choroby zapalne jelit przez wiele lat dochodzi do dysplazji błony wyściełającej okrężnicę i odbytnicę, która z biegiem lat może zmienić się w raka.
Uchyłkowatość jelita i zespół jelita drażliwego, z którymi związane są nawracające stany zapalne jelit, nie wiążą się z istotnie większym ryzykiem raka.

Jakie daje objawy rak jelita grubego?

Rak jelita grubego rozwija się bardzo podstępnie i przez wiele lat nie występują żadne objawy. Jednak niepokój powinny wzbudzić:

 • Dokuczliwe zaparcia - gdy rak się rozwija (czyli, gdy rozrastają się polipy wewnątrz jelita) zmniejsza się jego wewnętrzny przekrój (tzw. światło jelita). W przypadku bardzo zaawansowanego raka może to doprowadzić do niedrożności jelita.
 • Zmiana rytmu wypróżnień, której nie można wytłumaczyć zmianą diety lub trybu życia.
 • Biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni.
 • Anemia, którą najczęściej odczuwamy w postaci osłabienia sprawności, większej podatności na zmęczenie i podwyższonej temperatury.
 • Bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, uczucie dyskomfortu, nudności, wymioty i trudności w przełykaniu.
 • Nudności oraz poczucie niepełnego wypróżnienia.
  Ślady krwi na papierze lub bieliźnie, krwawienia z odbytu. Tu bardzo ważne jest odgraniczenie krwawień, które mogą być spowodowane pęknięciem guzków krwawniczych, czyli hemoroidów.

Jak leczy się raka jelita grubego?

Metoda leczenia raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie ustalenia rozpoznania. Zawsze podstawową metodą leczenia raka jelita grubego jest operacja i w każdym przypadku należy rozważyć jej wykonanie. Trzeba jednocześnie podkreślić, że operacja nie zawsze jest możliwa, a czasem jej przeprowadzenie należy odłożyć na później – po zakończeniu stosowania innych, wstępnych metod leczenia.

Leczenie raka jelita grubego opiera się też o inne metody niż operacja. Należą do nich:

 • chemioterapia,
 • immunoterapia,
 • radioterapia.

Co wykazało badanie kliniczne raka jelita grubego dotyczące zastosowania immunoterapii?

W styczniu 2019r. na sympozjum ASCO 2019 Gastrointestinal Cancer Symposium w San Francisco/KS przedstawiono najnowsze wyniki badania klinicznego 2. fazy skojarzenie durwalumabu z tremelimumabem, które wykazało że skojarzenie to wydłuża czas przezycia całkowitego w porównaniu do najlepszego leczenia wspomagającego ( BSC) u chorych na zaawansowanego nawrotowego raka jelita grubego. Jest to pierwsze badanie kliniczne, które wykazało skuteczność immunoterapii w populacji niewyselekcjonowanej pod względem niestabilności mikrosatelitarnej.
W chwili rozpoczęcia badania klinicznego inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych nie wykazały skuteczności u chorych na nawrotowego raka jelita grubego poza chorymi z obecnością zaburzeń w genach naprawczych DNA. Wyniki badania 2. fazy zaprezentowano podczas ASCO 2019 Gastrointestinal Cancer Symposium, które odbyło się w styczniu w San Francisco (abstrakt 481).
Do badania klinicznego CO.26 włączono 180 chorych na zaawansowanego raka jelita grubego opornego na standardową chemioterapię. Chorych losowo przydzielono do ramienia z immunoterapią (durwalumab plus tremelimumab) i najlepszym leczeniem wspomagającym lub do ramienia z samym leczeniem wspomagającym. Chorzy, którzy wcześniej byli leczeni inhibitorami immunologicznych punktów kontrolnych nie mogli uczestniczyć w badaniu.
Większość chorych włączonych do badania była w dobrym stanie sprawności (ECOG 1), a mediana wieku wynosiła 65 lat w ramieniu z durwalumabem i tremelimumabem oraz 64 lata w ramieniu z najlepszym leczeniem wspomagającym. Większość chorych stanowili mężczyźni (odpowiednio 62% i 77%), chorzy rasy białej (82% i 89%).
Mediana czasu przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) wynosiła 6,6 miesiąca w ramieniu z immunoterapią i 4,1 miesięcy w ramieniu z BSC (HR 0,72; 95% CI 0,54-0,97; p=0,07). Mediana czasu wolnego od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) nie różniła się w obu grupach (odpowiednio 1,8 i 1,9 miesiąca; HR 1,01; 95% CI 0,76-1,34; p=0,97). U chorych otrzymujących durwalumab z tremelimumabem najczęściej obserwowano stabilizację choroby. Skojarzona immunoterapia wiązała się również z poprawa jakości życia chorych.
Działania niepożądane w stopniu 3. lub wyższym notowano częściej w ramieniu z immunoterapia niż z BSC (odpowiednio 64% i 20%).

Rak jelita grubego - gdzie do onkologa z rakiem jelita grubego?

Jest wielu specjalistów zajmujących się leczeniem raka jelita grubego. Jedną z najlepszych przychodni  onkologicznych  w Warszawie jest  Onkolmed Lecznica Onkologiczna, gdzie w Poradnii Nowotworów Układu Pokarmowego przyjmują bardzo dobrzy specjaliści

W celu umówienia się na konsultację u chemioterapeuty, chirurga, onkologa w Poradnii Nowotworów Układu Pokarmowego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337 

Żródło:

termedia.pl/onkologia/Skojarzona-immunoterapia-skuteczna-w-leczeniu-chorych-na-raka-jelita-grubego-,33016.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-jelita-grubego-profilaktyka-objawy-leczenie-aa-JaB3-Nj2y-dRaZ.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny