14 Sty 2020
Co jest przyczyną śluzu i krwi w stolcu?
Śluz w kale nigdy nie jest objawem, który powinien być lekceważony. Jednak nie zawsze śluz w kale może być zapowiedzią choroby. Dlatego zanim zgłosimy się do lekarza należy obserwować przede wszystkim rytm wypróżnień i moment, kiedy śluz w kale się pojawił. Ważne jest także to czy istnieją inne objawy. Jednak w każdym wypadku istotny jest czas interwencji lekarza.
Inaczej jest już kiedy pojawia się krew w stolcu. Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym.
Jakie są przyczyny śluzu w kale?
Na zwiększoną obecność śluzu w stolcu mają wpływ przede wszystkim chorobyukładu pokarmowego, gdyż bardzo duża ilość śluzu jest produkowana w jelicie grubym. Do chorób zwiększających ilość śluzu w stolcu należą:
- schorzenia infekcyjne – zarówno bakteryjne, jak i pierwotniakowe czy pasożytnicze,
- niedrożność przewodu pokarmowego, o różnym pochodzeniu (nowotwór, zrosty pooperacyjne w jamie brzusznej, przepuklina, obecność ciała obcego),
- zespół jelita drażliwego,
- mukowiscydoza,
- tzw. nieswoiste zapalenia jelit, czyli choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroby okolicy odbytu – m.in. owrzodzenia, guzki krwawnicze, przetoki, szczeliny odbytu,
- nowotwory jelita grubego,
- schorzenia prowadzące do upośledzonego wchłaniania pokarmów, m.in. nietolerancja laktozy, przewlekłe zapalenie trzustki, nietolerancja glutenu.
U kobiet częstą przyczyną konsultacji z lekarzem jest zaobserwowanie stolca pokrytego śluzem w przebiegu schorzeń ginekologicznych, do których należą infekcje intymne, zarówno w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, jak i waginozy bakteryjnej – schorzenia powodującego upławy o charakterystycznym, rybim zapachu.
Jakie są przyczyny krwi w kale?
Strzępy krwi, krew świeża, czarne kropki, czarna bądź smolista, krew utajona, intensywna – różnie może wyglądać kał z krwią. Jednak niezależnie od tego krew w stolcu zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza, który pomoże nam znaleźć źródło krwawienia. I wcale nie musi być nim rak jelita grubego, częściej źródłem są pękające hemoroidy, szczelina odbytu, zapalenie jelit czy infekcja bakteryjna układu pokarmowego. Dużo groźniejsza jest krew, której nie widać w kale, to tzw. krew utajona, która często towarzyszy zmianom nowotworowym jelita grubego, a wykrywana jest w trakcie testów. Szacuje się, że tylko u około 2 proc. pacjentów z rakiem jelita widoczna jest krew w kale.
Jak przebiega leczenie?
Leczenie śluzu w stolcu lub krwi w stolcu nie jest leczeniem samego objawu. Leczy się przyczynę. Należy skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy przyczyny, którą może być poważna choroba (np: rak jelita grubego) i zastosowania odpowiedniego leczenia.
Należy pamiętać, że leczenie domowymi sposobami niezawsze przyniesię oczekiwany skutek.
W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa, chirurga, proktologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła:
wylecz.to/uklad-pokarmowy/sluz-w-kale-co-jest-przyczyna-sluzu-w-stolcy/
medme.pl/artykuly/krew-w-kale-u-dzieci-i-doroslych-przyczyny-objawy-i-leczenie,67472.html