05 Maj 2020
Rak przewodu pokarmowego – przyczyny i objawy.
Na nowotwory przewodu pokarmowego przypada aż jedna trzecia wszystkich chorób nowotworowych. Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory: przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg żółciowych. Do najczęściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego należą nowotwory jelita grubego i żołądka. Objawy nowotworów przewodu pokarmowego mogą być różnorakie, które łatwo też przeoczyć. Gdy im później stawiana jest diagnoza, tym mniejsze szanse na wyleczenie.
Które objawy mogą sugerować nowotwór przewodu pokarmowego?
Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego - raka przełyku, raka żołądka, raka jelita grubego oraz raka trzustki czy raka dróg żółciowych łatwo przypisać banalnym dolegliwościom, co może się źle skończyć. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie nietypowe sygnały ze strony przewodu pokarmowego i w razie wątpliwości nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Rak przełyku: przyczyny i wczesne objawy
Rak przełyku – aż 90 procent przypadków raka płaskonabłonkowego przełyku w Polsce wynika z palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Częściej rak przełyku rozwija się u osób po oparzeniu przełyku i z częstą zgagą. Natomiast do rozwoju gruczolakoraka dolnej części przełyku oprócz palenia przyczynia się również choroba refluksowa i otyłość.
W wielu przypadkach rak przełyku nie daje wczesnych objawów. Nowotwór przełyku ujawnia się gdy osiąga postać zaawansowaną, trudną do wyleczenia. Zdiagnozowanie tej postaci nowotworu przełyku jest zazwyczaj rzadkie i przypadkowe. Najczęstsze objawy raka przełyku to trudności w połykaniu z uczuciem uwięźnięcia pokarmu w gardle lub klatce piersiowej. W medycynie to zjawisko określane jest jako dysfagia. Innymi objawami raka przełyku są często:
- bóle w klatce piersiowej (uczucie pieczenia lub ucisku);
- zapalenie płuc;
- zmniejszenie masy ciała;
- chrypka i przewlekły kaszel;
- krwawienie z przełyku;
- czkawka;
- ból kości.
Rak żołądka: przyczyny i wczesne objawy
Rak żołądka – czynnikiem ryzyka rozwoju raka żołądka typu jelitowego, który prowadzi do zapalenia jego błony śluzowej, jest obecność w nim bakterii Helicobacter pylori, dieta zawierająca duże dawki soli kuchennej, związków azotowych (używanych do peklowania wędlin i nawożenia roślin), palenie tytoniu i picie alkoholu.
Wczesne objawy raka żołądka to:
- niestrawność i przewlekłe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu, nasilające się po posiłku, a zmniejszające się na czczo, nie ustępujące po lekach zobojętniających sok
- żołądkowy;
- poczucie pełności w nadbrzuszu (zwłaszcza po jedzeniu);
- brak apetytu;
- łagodne mdłości;
- niewyjaśnioną utratę masy ciała;
- bóle brzucha;
- wymioty;
- smoliste (czarne) stolce;
- trudności w przełykaniu;
- żółtaczkę;
- obrzęk brzucha;
- powiększenie wątroby;
- ewentualnie wyczuwalny guz w nadbrzuszu.
Bardziej zaawansowany rak żołądka może powodować:
- niewyjaśnioną utratę masy ciała;
- bóle brzucha;
- wymioty;
- smoliste (czarne) stolce;
- trudności w przełykaniu;
- żółtaczkę;
- obrzęk brzucha;
- powiększenie wątroby;
- ewentualnie wyczuwalny guz w nadbrzuszu.
Rak trzustki: przyczyny i wczesne objawy
Rak trzustki – częstsze zachorowania na ten rodzaj nowotworu dotyczą osób sięgających po tytoń, otyłych i nieaktywnych fizycznie.
Wczesne objawy raka trzustki to:
- cukrzyca pojawiająca się nagle (brak przypadków w rodzinie),
- (żółtaczka),
- swędzenie skóry kończyn,
- nagły spadek apetytu,
- tendencja do czucia się pełnym po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu,
- ból brzucha (często znika po pochyleniu się do przodu),
- powiększenie pęcherzyka żółciowego,
- ciemne, często bardzo cuchnące i mętne stolce (to wynik nie trawienia tłustych pokarmów),
- nagła niewyjaśniona utrata wagi.
Rak wątroby: przyczyny i wczesne objawy
Rak wątroby – w 80-90 procentach przypadków pierwotnych nowotworów to rak wątrobowokomórkowy. Najważniejsze czynniki ryzyka tego rozwoju to marskość na skutek infekcji wirusami HBV i HCV, spożywanie alkoholu, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, aflatoksyny w żywności (toksyny wytwarzane przez pleśnie) i gruczolaki związane z przyjmowaniem leków hormonalnych, np. antykoncepcyjnych czy anabolicznych. W wątrobie aż 20 razy częściej od nowotworów pierwotnych rozwijają się te wtórne, czyli przerzuty raka – zwłaszcza z układu pokarmowego, m.in. jelita grubego, trzustki i żołądka.
Nowotwór wątroby we wczesnym stadium często nie powoduje objawów. Kiedy rak wątroby się rozrasta, może powodować następujące objawy:
- ból w górnej części brzucha po prawej stronie;
- twardy guzek po prawej stronie pod żebrami;
- uczucie ciężkości w nadbrzuszu;
- gorączka;
- zażółcenie skóry i oczu;
- blade stolce;
- ciemny mocz;
- nudności i wymioty;
- osłabienie lub uczucie dużego zmęczenia;
- utrata masy ciała;
- utrata apetytu;
- uczucie pełności;
- spuchnięcie brzucha (wzdęcie);
Rak jelita grubego: przyczyny i wczesne objawy
Rak jelita grubego – nowotwory tego odcinka układu trawienia, a zwłaszcza okrężnicy, zagięcia odbytniczo-esiczego, odbytnicy i odbytu, należą do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u obu płci. Większość z nich rozwija się na podłożu gruczolaka. Sprzyjają temu nadmierna masa ciała, niedostateczna aktywność fizyczna, niedobór witaminy D i stany zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna). Zagrożenie rakiem okrężnicy zwiększają: wysokie spożycie tłuszczów (zwłaszcza nasyconych) i/lub czerwonego mięsa, niedobory witamin i wapnia oraz usunięcie woreczka żółciowego.
Jednym z najbardziej oczywistych objawów, który może sygnalizować raka jelita grubego jest pojawiająca się krew w lub na stolcu. Inne objawy raka jelita grubego to:
- zmiana rytmu wypróżnień (biegunka, zaparcia, oddawanie wąskiego stolca);
- skurcze lub bóle brzucha;
- gazy;
- utrata masy ciała;
- poczucie ciągłego zalegania stolca w jelicie;
- niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Liczba przypadków raka układu pokarmowego z roku na rok rośnie. W ostatnich czasach ma to głównie związek z nasileniem ryzyka rozwoju nowotworów jelita grubego i raka trzustki. Zmiany rozwijają się też w obrębie żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby, przełyku i jelita cienkiego.
Ponad połowę nowotworów układu trawiennego cechuje złe rokowanie, dlatego tak ważna jest ich profilaktyka. Co możemy zrobić?
Poza zmianą stylu życia warto wykonywać raz w roku profilaktyczne badanie usg jamy brzusznej. Badanie usg to bezbolesne, bezinwazyjne badanie pozwalające ocenić stan całej jamy brzusznej.
Gdzie mogę wykonać dokładne badanie usg jamy brzusznej w Warszawie?
USG jamy brzusznej bardzo dokładnie wykonuje dr Andrzej Jezierski w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie w Warszawie.
W przypadku wykrytych nieprawidłowości w USG jamy brzusznej czy w celu skonsultowania pojawiających się (z powyżej wymienionych) objawów należy się udać do Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego działającej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie w Warszawie, w której konsultują doświadczeni lekarze onkolodzy na co dzień pracujący w szpitalu onkologicznym.
W celu umówienia się na konsultację u genetyka, chirurga, chemioterapeuty, onkologa, psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/wczesne-objawy-nowotworow-przew...
stronazdrowia.pl/uklad-pokarmowy-jak-o-niego-zadbac-codzienne-nawyki-kontra-rak-jelita-grubego-trzustki-zoladka-i-watroby/ar/c14-14164843