06 Maj 2020
Rak zewnątrzwydzielniczej części trzustki – jakie są metody leczenia
Co to jest część zewnątrzwydzielnicza trzustki?
Część zewnątrzwydzielnicza trzustki związana jest z kolei z czynnością przewodu pokarmowego - narząd ten produkuje wiele różnych ważnych w procesie trawienia enzymów, ale i w soku trzustkowym znajdują się dwuwęglany, które mają zdolność neutralizowania, pochodzącej z żołądka, kwaśnej treści pokarmowej. W przypadku tego zadania trzustka zdecydowanie się nie leni (dobowa produkcja soku trzustkowego szacowana jest na około 1,5 do 2 litrów).
Część zewnątrzwydzielnicza wytwarza sok trzustkowy zawierający enzymy
trawiące:
- białka (trypsyna, chymotrypsyna i erepsyna) oraz kolagen (elastaza);
- kwasy nukleinowe (rybonukleaza, dezoksyrybonukleaza);
- tłuszcze (lipaza);
- cukry (amylaza trzustkowa).
Enzymy te rozkładając poszczególne związki na mniejsze (prostsze) substancje umożliwiają ich wchłanianie w jelicie cienkim.
Co to jest rak części zewnątrzwydzielniczej trzustki?
Rak części zewnątrzwydzielniczej trzustki to nowotwór, który stanowi aż 80% wszystkich zachorowań na raka tego narządu będącego częścią przeodu pokarmowego. Nie jest to nowotwór jednego typu. Wyróżnia się następujące typy raka części zewnątrzwydzielniczej trzustki:
- rak przewodowy trzustki (rak gruczołowy z nabłonka przewodów wyprowadzających);
- rak wewnątrzprzewodowy śluzowy nowotwór brodawczakowaty;
- torbielowaty nowotwór śluzowy;
- torbielowaty nowotwór surowiczy;
- lity rzekomobrodawkowy;
- rak zrazikowy.
Jak wygląda leczenie raka części zewnątrzwydzielniczej trzustki?
Od wielu lat podstawą diagnostyki nowotworów złośliwych są techniki obrazowe i biopsje. Ponadto, w przypadku raka trzustki części zewnątrzwydzielniczej stosuje się pewne specjalne metody, wykorzystywane ze względu na kluczowe znaczenie postawienia prawidłowej diagnozy. Jedna z nich polega na wprowadzeniu endoskopu w celu przeprowadzenia badania ultrasonograficznego i wstrzyknięcia barwnika do przewodów trzustkowych, który następnie zostanie wykryty przy pomocy promieni rentgenowskich. Badania te mogą być bardzo szkodliwe dla narządów i tkanek ze względu na swój inwazyjny charakter. Ponadto, stanowią one również dla pacjenta źródło stresu związanego z przeprowadzeniem biopsji.
Niestety rak trzustki części zewnątrzwydzielniczej jest bardzo złośliwym nowotworem, rośnie szybko, szybko też nacieka sąsiednie narządy. Podobnie przerzuty pojawiają się wcześnie, najpierw w otrzewnej, następnie w węzłach chłonnych, wątrobie i w końcu w narządach odległych.
Wyniki leczenia zależą przede wszystkim od możliwości całkowitego chirurgicznego usunięcia nowotworu, niestety rzadko jest to możliwe, przez co rokowanie co do całkowitego wyleczenia i przeżycia nie jest pomyślne.
W zależności od zaawansowania choroby i rokowania pacjenta można podjąć dwie terapie:
- leczenie radykalne;
- leczenie paliatywne.
Celem leczenia radykalnego, jest całkowite wyleczenie raka trzustki części zewnątrzwydzielniczej, niestety rzadko jest ono możliwe ze względu na naciek okolicznych narządów i przerzuty.
Zabieg operacyjny jest bardzo trudny i obarczony ryzykiem wielu powikłań, ponieważ trzustka leży blisko aorty, żyły głównej dolnej, dwunastnicy oraz tętnicy krezkowej, a więc ważnych życiowo narządów.
Mimo to operacja jest główną metodą leczenia radykalnego, stosuje się tak zwaną pankreatoduodenektomię metodą Kauscha i Whipple’a, czyli usunięcie części trzustki, pęcherzyka żółciowego, dwunastnicy oraz części żołądka.
Po operacji kontynuuje się leczenie stosując chemioterapię lub radioterapię.
Leczenie paliatywne ma za zadanie wydłużyć życie chorego i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Tę strategię postępowania wybiera się w bardzo zaawansowanych nowotworach, gdy nie ma szans na całkowite usunięcie raka.
Leczenie to obejmuje:
- chemioterapię;
- leczenie przeciwbólowe (farmakologiczne oraz zabiegowe);
- leczenie żółtaczki - endoskopowe lub operacyjne;
- leczenie niewydolności trzustki - suplementacja enzymów trawiennych produkowanych przez ten narząd;
- profilaktykę zakrzepicy.
Rak trzustki części zewnątrzwydzielniczej jest bardzo groźnym nowotworem, przede wszystkim dlatego, że objawy często w ogóle nie występują, a dolegliwości pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanym stadium. Należy pamiętać, że palenie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko nowotworu, dlatego podstawą profilaktyki jest ich eliminacja.
Operacja
Usuniecie guza trzustki to trudna, obciążająca operacja metoda klasyczna z wycięciem całkowitym guza z marginesem zdrowych tkanek. W pierwszym etapie operacji wykonuje się resekcję guza, nacięcie jelita cienkiego, dróg żółciowych i żołądka (operacja Whipple’a) Drugi etap polega wykonaniu anastomoz (połączeń) trzustki, dróg żółciowych oraz jelita cienkiego z jelitem. W przypadku powiększenia okolicznego węzła chłonnego wartowniczego wykonuje się również jego wycięcie.
Chemioterapia
Chemioterapia jest metodą leczenia, za pomocą której podane leki docierając drogą krwionośną do wszystkich tkanek usiłują zniszczyć komórki rakowe rozsiane w organizmie. Chemioterapia stosowana jest w przypadku kiedy doszło do rozprzestrzenienia choroby lub przerzutów. Kurację leczniczą Pacjent przechodzi cyklami, dzięki czemu organizm ma czas na zebranie sił po kolejnej dawce leków. Mimo to chemioterapia niesie za sobą duże ryzyko skutków ubocznych, takich jak: utrata włosów, mdłości, wymioty czy osłabienie. W obecnym czasie często stosuje się skojarzone metody leczenia, łączone są ze sobą różne rodzaje chemioterapii, a także chemioterapia z innymi metodami leczenia.
Radioterapia
Radioterapia może być stosowana jako samodzielna metoda lecznicza skutkująca zmniejszeniem masy raka lub zniszczeniem jego komórek, a także w połączeniu z innymi metodami leczenia. Leczenie raka trzustki za pomocą radioterapii również odbywa się w cyklach, Pacjent zostaje poddany 5-dniowym cyklom przez 5 do 6 tygodni. Radioterapię łączy się zarówno z chemioterapią jak i zabiegami chirurgicznymi. Dodatkowo, radioterapia może pełnić rolę leczenia paliatywnego, zapewniając ukojenie bólu lub zmniejszenie problemów trawiennych, gdy występuje blokada przewodów żółciowych czy dwunastnicy. Do objawów ubocznych radioterapii należą zmiany skórne przypominające opaleniznę lub oparzenie słoneczne, nudności, wymioty, biegunka oraz zmęczenie. Pacjentom mogą również doskwierać utrata apetytu i problemy z utrzymaniem wagi, jednak większość dolegliwości mija kilka tygodni po zakończonym leczeniu.
Hipertermia lokalna
Badania dowodzą, iż stosowanie hipertermii lokalnej w pierwotnym i przerzutowym miejscowo zaawansowanym nowotworem trzustki jest bezpiecznie i wspomaga tradycyjne leczenie za pomocą chemioterapii i radioterapii.
Gdzie pójść w Warszawie do onkologa?
W Warszawie można pójść do onkologa do wielu ośrodków zdrowia. Może to być szpital lub przychodnia onkologiczna.
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia onkologiczna w której działa Poradnia Nowotworów Układu Pokarmowego. Pracują w niej bardzo dobrzy specjaliści onkolodzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu nowotworów układu pokarmowego (w tym leczenia raka trzustki).
W celu umówienia się na konsultację u chirurga, chemioterapeuty, onkologa, radioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/trzustka-budowa-funkcje-enzymy-choroby-aa-QGoo-Hs7S-xRdM.html#trzustka-budowa
doz.pl/zdrowie/h10533-Czynnosc_wydzielnicza_trzustki
quizlet.com/pl/361869904/iv-5-nowotwory-czesci-zewnatrzwydzielniczej-trzustki-s-251-255-flash-cards/
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-trzustki-objawy-i-leczenie-aa-kdic-SkTn-tzxa.html#rak-trzustki-leczenie
imc.wroc.pl/baza_wiedzy/rak-trzustki/