28 Sty 2022
Zapalenie jelita grubego - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Co to jest zapalenie jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego to obszerne zagadnienie, w którym mieści się kilka różnych jednostek chorobowych o odmiennych mechanizmach powstawania. Mimo tej różnorodności dolegliwości, jakie one wywołują, są w wielu przypadkach podobne.
Zapalenie jelita grubego jest obszernym terminem określającym patologiczny proces tego narządu, a nie jego przyczynę. Mogą więc one mieć podłoże zarówno infekcyjne, autoimmunologiczne, a w niektórych przypadkach ich przyczyna nie jest znana, co dodatkowo utrudnia postawienie właściwego rozpoznania. Leczenie jest specyficzne dla każdego z typów zapalenia – od leków hamujących reakcję odpornościową do antybiotyków, dlatego tak istotne jest postawienie właściwej diagnozy.
Jakie są rodzaje zapalenia jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego to ogólne pojęcie grupy chorób. Do najczęśtrzych zapaleń jelita grubego zalicamy:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- niedokrwienne zapalenie jelita grubego,
- mikroskopowe zapalenie jelita grubego,
- infekcyjne zapalenie jelita grubego,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Jakie są przyczyny zapalenia jelita grubego?
Do zapalenia jelita grubego może dojść w wyniku:
- infekcji wywołanej przez bakterie, takie jak C. difficile, wirusy i pasożyty,
- choroby zapalnej jelit, takiej jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- niedokrwiennego zapalenia okrężnicy spowodowanego zmniejszonym dopływem krwi,
- mikroskopowego zapalenie okrężnicy (limfocytowe / kolagenowe zapalenie okrężnicy),
- reakcji alergicznej.
Infekcyjne przyczyny zapalenia okrężnicy
W okrężnicy przebywa wiele bakterii, które żyją w harmonii z ciałem i nie powodują żadnych objawów. Jednak niektóre infekcje mogą wystąpić, jeśli wirus, bakteria lub pasożyt zaatakują jelito cienkie i / lub grube.
Typowe bakterie powodujące zapalenie okrężnicy obejmują:
- Campylobacter,
- Shigella,
- E coli,
- Yersinia,
- Salmonella.
Infekcje te zwykle występują po spożyciu skażonego pokarmu. Objawy mogą obejmować biegunkę z krwią lub bez, skurcze brzucha i odwodnienie spowodowane utratą wody z powodu licznych wodnistych wypróżnień. Infekcja lub toksyny wytwarzane przez bakterie mogą również wpływać na inne narządy.
Jakie są objawy zapalenia jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego powoduje, że warstwy mięśniowe przechodzą w okresowy skurcz, powodując kolkę lub skurczowy ból, który pojawia się i znika. Ból zwykle występuje w dolnej części brzucha, ale może być odczuwalny w dowolnym miejscu wzdłuż okrężnicy. Ponieważ mięśnie nie kurczą się w normalny sposób, a zawartość jelita szybko się przez nie przemieszcza, możliwość ponownego wchłonięcia wody jest niewielka. Prowadzi to do wodnistej biegunki. Jeśli wyściółka okrężnicy ulegnie zapaleniu i pęknie, może wystąpić krwawienie. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego tworzą się małe wrzody, które są przyczyną krwawienia.
Typowe objawy zapalenia jelita grubego zależą od przyczyny i mogą obejmować:
- ból brzucha,
- skurcze,
- biegunka z krwią w stolcu lub bez (jeden z charakterystycznych objawów zapalenia okrężnicy),
- wzdęcia,
- utrata wagi,
- krew w stolcu,
- pilna potrzeba wypróżnienia,
- dreszcze lub gorączka,
- wymioty.
W przypadku zapalenia jelita grubego, szczególnie zapalenia jelita grubego obejmującego dystalną część okrężnicy (odbytnicę i esicę), ból często pojawia się i poprzedza biegunkowy ruch jelit. Po wypróżnieniu ból może ustąpić, ale powraca wraz z kolejnym epizodem biegunki. Osoba może również odczuwać pilną potrzebę wypróżnienia.
Ponadto w zależności od przyczyny zapalenia jelita, mogą wystąpić takie objawy jak:
- gorączka,
- dreszcze,
- zmęczenie,
- odwodnienie,
- zapalenie oka,
- obrzęk stawów,
- afty,
- zapalenie skóry.
Jak leczy się zapalenie jelita grubego?
Zapalenie jelita grubego może być leczone farmakologicznie. Czasami jednak w skrajnych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. Terapia powinna być także wspomagana odpowiednią dietą. Leczenie farmakologiczne zapalenia jelita grubego jest stosowane przede wszystkim w jego postaci przewlekłej. Ma ono na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się procesu zapalnego.
Chroniczne zapalenie jelita grubego wymaga przyjmowania odpowiednich środków farmaceutycznych. Stosuje się wówczas leki z grupy aminosalicylanów, których stosowanie ma charakter prewencyjny i chroni przed nowotworzeniem. Kolejną grupę stanowią glikokortykosteroidy wykazujące silniejsze działanie przeciwzapalne. Ostatni rzut stanowią preparaty immunosupresyjne, które zmniejszają reaktywność układu immunologicznego i zapobiegają nawrotom choroby.
W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonywanie zabiegów chirurgicznych, które polegają na usunięciu fragmentu lub całości jelita grubego. Ponadto każdy rodzaj leczenia zapalenia jelita grubego powinien być dodatkowo wspomagany odpowiednią, lekkostrawną dietą. Należy także wówczas nawadniać organizm i prowadzić oszczędny tryb życia.
Gdzie pójść do proktologa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest to przychodnia onkologiczna w Warszawie w której działa Poradnia Proktologiczna. Pracują w niej bardzo dobrzy i polecani lekarze specjaliści specjalizujący się w leczeniu nowotworów oraz innych chorób dolnego odcinka układu pokarmowego.
Przychodnia onkologiczna Onkolmed Lecznica Onkologiczna to bardo dobry wybór jeśli szuka się diagnozy i leczenia nowotworów dolnego odczinka układu pokarmowego.
W celu umówienia się na konsultację u proktologa, onkologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródło:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zapalenia-jelita-grubego-przyczyny-objawy-rodzaje-leczenie-aa-BhrT-yNZv-6WLP.html
medicalprogress.pl/choroby/zapalenie-jelita-grubego-id2063/redakcja-medical-progress-id217