Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz082017

08 Wrz 2017

Neuropatia nerwów obwodowych - jak ją leczyć?

Co to jest neuropatia obwodowa?

Neuropatia obwodowa to termin, który oznacza uszkodzenie nerwów obwodowych, a więc tych poza centralnym układem nerwowym, czyli mózgiem i rdzeniem kręgowym.

Nerwy obwodowe mogą zostać uszkodzone w przebiegu pierwotnych chorób układu nerwowego, przykładowo pod postacią porażenia Bella (nerwu twarzowego) lub wtórnie w przebiegu zatruć, infekcji lub chorób układowych takich jak cukrzyca. Często są powikłaniem leczenia przeciwnowotworowego. Mogą dotyczyć jednego nerwu (mononeuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia). Triada głównych przyczyn mononeuropatii to: ucisk, uraz, niedokrwienie.
Neuropatia obwodowa – jakie są przyczyny neuropatii obwodowej?

Do zapalenia nerwów dochodzi wskutek:

  • urazu (postrzału, złamania kości w bliskim sąsiedztwie nerwu czy komplikacji po operacjach chirurgicznych)
  • ucisku (spowodowanego zbyt ciasnym opatrunkiem gipsowym lub niekorzystnymi warunkami anatomicznymi, na przykład w zespole cieśni nadgarstka czy w przypadku
  • guza uciskającego na pobliski nerw)
  • zakażenia bakteriami
  • zakażenia wirusami
  • niektórych schorzeń (na przykład boreliozy czy powikłań po cukrzycy i mocznicy)
  • przyjmowania pewnych leków
  • nadużywania alkoholu
  • zatrucia chemicznego (na przykład talem).

Neuropatia obwodowa - jakie są objawy neuropatii obwodowej?

Neuropatia objawy ma zróżnicowane: od bólu przez drętwienie, mrowienie, palenie kończyn po wrażenie ich osłabienia. Neuropatia częściej spotykana jest w starszym wieku, ponieważ wtedy dochodzi do coraz częstszych powikłań zdrowotnych i ujawnień wielu nowych chorób.

Objawy neuropatii to:

  • piekący, przeszywający ból
  • zaburzenia czucia: nasilone lub osłabione odbieranie bodźców
  • brak czucia temperatury, położenia, dotyku
  • osłabienie siły i napięcia mięśniowego aż do zaniku mięśni
  • osłabienie lub brak odruchów ścięgnistych
  • rzadziej zaburzenia czynności serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia), zaburzenia potencji.

Neuropatia obwodowa - jak przebiega leczenie neuropatii obwodowej?

Skuteczne leczenie neuropatii obwodowej najczęściej obejmuje:

  • fizjoterapię – różne ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę pomagają w znacznym stopniu walczyć z objawami uszkodzenia nerwów
  • masaże – pomagają w znacznym stopniu zmniejszyć dolegliwości związane z przykurczami i nadmiernym napięciem mięśni
  • leki, na przykład antybiotyki podawane przy boreliozie
  • metody chirurgiczne.

Objawy neuropatii obwodowej, które wynikają z uszkodzenia nerwów obwodowych podczas zabiegu chirurgicznego zazwyczaj znikają same podczas gojenia się. Bóle wywołane przez uszkodzenia nerwów substancjami toksycznymi i infekcjami również znikają samoistnie zaraz po zaprzestaniu działania danego czynnika, na początku procesu zdrowienia.

W neuropatii cukrzycowej objawy ustępują po przywróceniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Natomiast, jeśli choroba nerwów wynika z nieprawidłowego ukrwienia kończyn dolnych, to zanik objawów następuje po przywróceniu poprawnego krążenia krwi w tych kończynach. W neuropatii cukrzycowej ważnym elementem terapii jest odpowiednie dbanie o kończyny oraz zapobieganie uszkodzeniom naskórka.

Gdy przyczyną neuropatii są schorzenia takie jak toczeń, twardzina czy też reumatoidalne zapalenie stawów poprawę stanu zdrowia przynieść może stosowanie środków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych, to znaczy takich, które obniżają odporność.

Borelioza jest zazwyczaj leczona przez podawanie dużych dawek antybiotyków i mimo, że najczęściej dochodzi do zmniejszenia intensywności odczuwanych dolegliwości, to jednak nie zawsze leki te prowadzą do całkowitego wyleczenia. Natomiast bóle kończyn pojawiające się przy tej chorobie zazwyczaj ustępują samoistnie.

Duże znaczenie terapeutyczne ma przerwanie podawania znacznych dawek witaminy B6, co w znacznym stopniu pomaga zahamować narastanie objawów uszkodzenia nerwów. Niestety nie powoduje to wyleczenia powstałych już zmian.

Duże znaczenie w postępowaniu leczniczym ma również medycyna niekonwencjonalna, która pomaga w łagodzeniu niektórych przykrych dolegliwości związanych z neuropatią. Najczęściej stosuje się:

  • akupunkturę – metoda daje pozytywne wyniki przy bólach kończyn, jest szczególnie skuteczna w przypadku neuropatii po przebytym półpaścu
  • ziołolecznictwo – w łagodzeniu dolegliwości bólowych pomocne mogą być zioła, wyciągi oraz olejki przyrządzane z roślin leczniczych; wykorzystywane są głównie preparaty z owoców pieprzowca, okłady z nasion gorczycy oraz olejki eteryczne; pomocne mogą być także okłady ze świeżego chrzanu, które rozgrzewają bolące miejsca przynosząc jednocześnie dużą ulgę;
  • technikę Alexandra – pomaga w korygowaniu postawy, ponieważ gdy jest ona niewłaściwa może przyczyniać się do ucisków i uszkodzeń nerwów.

W celu leczenia neuropatii obwodowej warto zapisać się na wizytę w Poradni Neurologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Przyjmuje tam doświadczony neurolog – Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny