Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz212017

21 Wrz 2017

Tężyczka jawna i utajona - jak ją diagnozować?

Co to jest tężyczka?

Tężyczką określamy stan chorobowy, który cechuje wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy min.: bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, drżenia mięśni kończyn, kurcze mięśni, niepokój, drętwienia i mrowienia kończyn, uczucie osłabienia, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe.

Tężyczka to choroba, której cechą charakterystyczną jest wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Dochodzi wówczas do napadów parestezji (przykrych wrażeń, takich jak mrowienie, drętwienie lub zmiany temperatury skóry), skurczów tonicznych (wzmożone napięcie mięśni występuje przez pewien czas) i skurczów klonicznych mięśni kończyn górnych i dolnych (to szereg szybko następujących po sobie skurczów mięśniowych oddzielonych krótkimi okresami zwiotczenia). Podczas napadu tężyczki mogą nawet wystąpić kurcze głośni, które uniemożliwiają oddychanie, a tym samym zagrażają życiu.

Tężyczka - jakie są przyczyny tężyczki?

Wyróżnia się dwa rodzaje choroby:

  • tężyczka jawna – występująca stosunkowo rzadko,
  • tężyczka utajona – występująca znacznie częściej.

Tężyczka utajona, pomimo że występuje dość powszechnie, rzadko jest rozpoznawana. Nie istnieje bowiem żaden objaw, który byłby charakterystyczny wyłącznie dla tej choroby. Tężyczka występuje często po usunięciu gruczołu przytarczycowego. Za niedobór wapnia odpowiada też zbyt mała jego podaż w pożywieniu, upośledzenie wchłaniania go w jelicie, niedobór witaminy D, choroba trzustki, zbyt duże wydzielanie wapnia z moczem.

Może być również skutkiem niedoczynności przytarczyc czy też może być powiązana z celiakią. Częstokroć występuje wraz z innymi chorobami, jak np. niewydolność nerek, zapalenie trzustki itp. Tężyczka występuje w przebiegu wielu schorzeń, wystarczy wymienić m.in. niedoczynność przytarczyc, ostre zapalenie trzustki, stosowanie leków moczopędnych z grupy diuretyków pętlowych, niewydolność nerek czy zespół lizy guza.
Tężyczka - jakie są objawy tężyczki?

Objawy tężyczki są bardzo charakterystyczne:

  • skurcze mięśniowe – są bardzo bolesne
  • skurcz powiek,
  • światłowstręt,
  • podwójne widzenie,
  • skurcz mięśni krtani,
  • skurcz oskrzeli,
  • kołatanie serca,
  • drętwienie i mrowienie palców u rąk i nóg,
  • drżenie warg,
  • migrena,
  • lęk,
  • pieczenie ust,
  • mrowienie języka,
  • uczucie palenia na języku,
  • uczucie palenia w stopach i palcach,
  • skurcze mięśni rąk,
  • skurcze mięśni stóp,
  • skurcze mięśni twarzy.

Tężyczka – jak przebiega diagnostyka tężyczki?

Wizyta u neurologa

Zanim choroba zostanie rozpoznana, trafiamy do wielu lekarzy, m.in. internisty, reumatologa. A właściwym specjalistą jest neurolog. Potrzebne będzie specjalne badanie Jeśli lekarz neurolog podejrzewa tężyczkę utajoną, skieruje cię na badanie, które może potwierdzić taką diagnozę. Jest to tzw. próba tężyczkowa (wykonuje się ją w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

Badanie EMG – jak wygląda próba tężyczkowa?

Elektromiografia (próba tężyczkowa) trwa ok. 15 minut. Badanie nie jest bolesne, ale nieprzyjemne. Lekarz neurolog wprowadza w mięsień, między kciukiem a palcem wskazującym cienką elektrodę (igłę). Na ramię zakłada mankiet uciskowy, który wstrzymuje przepływ krwi na 10 minut. Badanie jest rejestrowane komputerowo. Po zwolnieniu opaski uciskowej lekarz obserwuje na monitorze, czy pojawiły się zapisy charakterystyczne dla tężyczki.

Tężyczka – jak przebiega leczenie tężyczki?

Leczenie tężyczki opiera się na wyrównaniu poziomu wapnia w surowicy krwi, co uzyskuje się poprzez podawanie pacjentowi dożylnie glukonolaktobianu wapnia, a rzadziej chlorku wapnia. Konieczne bywa także podawanie witaminy D. W niektórych przypadkach korzystne efekty przynosi podawanie preparatów magnezu. Niezwykle ważne jest to, aby leczenie tężyczki prowadzone było pod stałą kontrolą stężenia wapnia w surowicy krwi chorego. Najlepiej jest oznaczać je w odstępach czasu nie przekraczających 4 do 6 godzin.

Tężyczka – gdzie jest dobry neurolog?

Jest wielu neurologów leczących tężyczkę. Jednym z nich jest Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola – bardzo dobry i ceniony specjalista neurolog, który przyjmuje w Poradni Neurologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

 

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny