21 Wrz 2017
Lecz zespół cieśni nadgarstka (ZCN) u neurologa?
Co to jest zespół cieśni nadgarstka (ZCN)?
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem dolegliwości się nasilają i nocą nie dają spać. Jeśli ortopeda zaleci operację nadgarstka, nie broń się przed nią, bo to najlepszy sposób na wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego w następstwie przewlekłego ucisku. W ponad 90 proc. przypadków występuje idiopatyczny zespół cieśni nadgarstka, czyli z niewiadomej przyczyny. Jego rozwojowi sprzyja przeciążenie ręki wykonywaniem powtarzających się czynności. Może to być układanie cegieł, praca przy taśmie w fabryce, wielogodzinne stukanie w klawiaturę komputera, ale także prace domowe, forsowna jazda na rowerze czy gra na instrumencie. W pozostałych kilku procentach powodem choroby mogą być m.in. źle wygojone złamania lub zwichnięcia w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, zaburzenia hormonalne. Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Dolegliwości dotyczą na ogół ręki dominującej.
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) - jakie są przyczyny?
Każda praca, która wymaga ciągłego powtarzania tych samych ruchów, szczególnie przy nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków, sprzyja występowaniu tego schorzenia.
W okolicy nadgarstka, po wewnętrznej stronie dłoni przebiega nerw pośrodkowy – nervus medianus. Jest dość ciasno umieszczony w kanale, który tworzą trzy kości nadgarstka i więzadło. Szczególne położenie nerwu powoduje, że może on być łatwo drażniony.
Na zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj chorują osoby w średnim wieku. Częściej kobiety. U mężczyzn pojawia się on na skutek urazów mechanicznych, np. ciężkiej pracy fizycznej.
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) - jakie są objawy?
Podstawowym błędem podczas pisania na komputerze, jest trzymanie nadgarstków bez podparcia. Nawet bardzo się starając, ciężko jest utrzymać nadgarstki zgodnie z zasadami ergonomii. W konsekwencji cierpi na tym najbardziej nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka.
Objawy bólu nadgarstka spowodowane zespołem cieśni nadgarstka, zaczynają się od bólu łokcia i stawu ramiennego. Ból nadgarstka i całej ręki może wyrwać nas ze snu w nocy. Pierwszym odczuciem jest zdrętwienie i po poruszaniu ręką, objawy te bagatelizujemy. Kolejnymi objawami jest powtarzający się ból nadgarstka, trudności w zaciśnięciu dłoni w pięść, cięcie kartki nożyczkami. Ręka drętwieje coraz częściej. Objawem cieśni nadgarstka jest również gorsze czucie opuszków palców. W zaawansowanej chorobie zanikają mięśnie kłębu kciuka.
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) – jak wygląda diagnostyka i leczenie?
W przypadku zespołu cieśni nadgarstka (ZCN) nie czeka nas długa i uciążliwa diagnostyka.
Na ogół wystarczają wywiad i testy kliniczne Polegają one na sprawdzeniu sprawności manualnej i czucia w palcach. Jeśli jesteśmy chorzy, nie zdołamy wykonać pewnych czynności, pojawią się dolegliwości przy określonej pozycji ręki, np. przy jej maksymalnym zgięciu w nadgarstku (test Phalena). Będziemy też mieć zaburzenia czucia w palcach, np. dotknięcie dwóch igieł, znajdujących się w odległości większej niż 5–7 mm zdrowy człowiek zinterpretuje jako dwa ukłucia. Jeśli cierpimy na zaawansowany ZCN, nawet gdy igły znajdują się w odległości 1–1,5 cm, poczujemy jedno ukłucie.
Niekiedy trzeba skorzystać z innych metod diagnostycznych: elektromiografii (EMG), która umożliwia zbadanie szybkości przewodnictwa nerwu, oraz ultrasonografii, m.in. uwidaczniającej jego deformacje, pogrubienie więzadła poprzecznego i ścięgien.
Początkowe zaburzenia funkcjonalne nerwu są odwracalne i przy lekkim uszkodzeniu nerw może się zregenerować po 3-4 miesiącach. Na początek należy wdrożyć leczenie zachowawcze, które powinno obejmować:
- w okresie ostrym, kiedy jest stan zapalny i ostre dolegliwości bólowe stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz witaminy B6, iniekcje kortykosteroidów w okolicę troczka zginaczy, zimne okłady zmniejszające obrzęk, unikanie przeciążeń i ruchów zginających i prostujących nadgarstek, odpoczynek oraz stosowanie pomocniczych urządzeń np. opaski odciążającej na staw nadgarstkowy.Należy także przestrzegać prawidłowej pozycji do spania; ramiona układamy wzdłuż ciała z wyprostowanymi nadgarstkami, można stosować specjalne szyny, aby zadbać o prawidłowe ułożenie nadgarstków podczas snu,
- fizykoterapię; zaleca się stosowanie zabiegów przeciwbólowych i przeciwzapalnych: krioterapię, jonoforezę czy kąpiel wirówkową na rękę oraz zabiegi przyśpieszające gojenie i regenerujące: pole magnetyczne, laseroterapię i ultradźwięki. Dobre rezultaty można osiągnąć stosując fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu potocznie zwane „falą uderzeniową”. Fala generuje wysokie ciśnienie i przenika w głąb ciała, tak by maksymalna dawka trafiła w miejsce leczone. Zabiegi te stosuje się w przewlekłych schorzeniach tkanek miękkich; następuje poprawa metabolizmu chorej tkanki, zmniejszenie napięcia oraz redukcja bólu i zmęczenia,
- stosowanie ćwiczeń leczniczych; jeśli tkanki miękkie są napięte i bolesne to należy wykonywać w pierwszej kolejności ćwiczenia rozluźniające i rozciągające aby poprawić ukrwienie i odżywianiem tkanek miękkich, a następnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz poprawiające ruchomość chorego stawu,
- kinesiotaping, czyli plastrowanie, polega na oklejaniu stawu nadgarstkowego specjalnymi elastycznymi plastrami, które mają działanie ochronne, odciążające oraz umożliwiają przyspieszone gojenie i regenerację,
- neuromobilizacje, czyli terapie manualną działającą na struktury tkanek nerwowych. Polega ona na napinaniu i rozciąganiu traktów nerwowych; w przypadku cieśni nadgarstka uruchamia się trakt nerwu pośrodkowego; począwszy na szyi, kończąc na palcach ręki. Nauromobilizacja poprawia elastyczność, usprawnia mechanizmy naprawcze i regeneracyjne nerwu co pozwala na natychmiastową poprawę funkcji podrażnionych tkanek nerwowych,
- zaopatrzenie ortopedyczne w postaci ortezy na staw nadgarstkowy, która unieruchamia go bez ograniczenia funkcjonalności dłoni. Zalecana w celu wzmocnienia i stabilizacji osłabionego, przeciążonego lub naciągniętego nadgarstka by złagodzić ból, zabezpieczyć przez dodatkowym urazem i przyspieszyć regenerację.
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) – gdzie jest dobry neurolog?
Jest wielu neurologów leczących zespół cieśni nadgarstka (ZCN). Jednym z nich jest Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola – bardzo dobry i ceniony specjalista neurolog, który przyjmuje w Poradni Neurologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.
W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.