20 Paź 2017
Nerwica - przyczyny, objawy i leczenie
Co to jest nerwica?
Nerwica dotyka coraz więcej osób w sile wieku. Codzienny pośpiech, stresująca praca, obowiązki domowe, rodzinne i towarzyskie sprawiają, że niektóre sytuacje zaczynają wywoływać irracjonalny lęk, który odbiera niezależność i powoduje znaczący dyskomfort. Zaburzenia nerwicowe stanowią niejednolitą grupę schorzeń psychiatrycznych charakteryzujących się określonymi cechami. Oznacza to, że istnieją różne typy nerwic, którym towarzyszą objawy nerwicy. W każdym jednak przypadku ważna jest diagnostyka i odpowiednio dobrany proces leczenia.
Nerwica – jaki jest podział zaburzeń nerwicowych?
Cierpisz na nerwicę? Zapewne znasz dobrze historię swojej choroby i lekarzy różnych specjalności, których gabinety musiałeś odwiedzić zanim trafiłeś do właściwego specjalisty. Wszystko przez mylące oznaki płynące z twojego ciała. Nerwica to nie tylko napięcie, niepokój czy lęk. Zawroty głowy, uczucie dławienia w gardle czy tachykardia również należą do jej spektrum. To właśnie nic innego, jak somatyczne objawy nerwicy, czyli jej objawy fizyczne.
Słowa „nerwica” używa się powszechnie i zarazem stereotypowo dla określenia różnych stanów emocjonalnych związanych z napięciem, niepokojem, przeciążeniem psychofizycznym. „Jestem znerwicowany, dopadła mnie nerwica” – te określenia zdarza się słyszeć w potocznym języku, jednak nie są one trafne. Nerwica, czyli zaburzenia lękowe, są jednostką chorobową, a nieleczone mogą się pogłębiać. Nerwica kojarzona jest z denerwowaniem się, podenerwowaniem, a w rzeczywistości oznacza szereg dolegliwości lękowych, do których poza zaburzeniami poznawczymi (np. zaburzenia koncentracji i pamięci, depersonalizacja), dołączamy również objawy somatyczne. Lęk jest osiowym objawem nerwicy. Może przybierać różne postacie.
Klasyfikacja chorób ICD-10 dzieli zaburzenia nerwicowe na:
- zaburzenia lękowe, w tym w postaci fobii,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (dawniej nerwica natręctw),
- reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne,
- zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne),
- zaburzenia występujące pod postacią somatyczną.
Nerwica – jakie są przyczyny nerwicy?
Nerwica jest zaburzeniem psychicznym i jako takie jest bardzo trudne do zdefiniowania. Ciężko jest zatem ustalić jej przyczynę – bez względu na jej charakter i natężenie. Według bardzo ogólnej opinii zaburzenia nerwicowe powstają u osób, które mają genetyczne predyspozycje do nieuświadomionych konfliktów wewnętrznych. Konflikty te objawiają się właśnie nerwicą i bardzo często, choć nie zawsze, są bezpośrednim następstwem traumatycznych przeżyć, czyli urazów psychicznych.
Nerwica jest zawsze reakcją obronną organizmu na nieprzyjemne, stresowe sytuacje. Warto zaznaczyć jednak, że nie jest tak, że każdy stres przyczynia się do powstawania nerwicy. Bardzo duże znaczenie ma natężenie i charakter tego stresu (oraz np. jego częstotliwość czy długość), a także (a może przede wszystkim) indywidualne predyspozycje danej osoby. Szybki i stresujący tryb życia będzie zawsze sprzyjał powstawaniu nerwicy. Zaburzenia natomiast będą częściej dotyczyły osób, które mają niską odporność układu nerwowego.
Nerwica – jakie są objawy nerwicy?
Objawy nerwicy:
- ogólny lęk,
- zaburzenia pamięci,
- koszmary,
- niepokój,
- problemy ze snem,
- ogólne zmęczenie,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia dysocjacyjne.
Wymienionym wyżej objawom, bardzo często towarzyszą symptomy fizyczne:
- ból głowy,
- nadciśnienie,
- problemy skórnych,
- impotencja,
- problemy ze snem,
- pocenie się,
- tiki nerwowych,
- suchość w ustach,
- mdłości.
Nerwica – jak wygląda leczenie?
Leczenie większości zaburzeń nerwicowych stanowi duży problem i wymaga zastosowania więcej niż jednej metody. Stosuje się do tego celu różne techniki psychoterapeutyczne, a także leczenie farmakologiczne za pomocą różnych leków, w większości z grupy leków przeciwdepresyjnych. Wykorzystuje się w tym przypadku wiedzę o endogennym (wewnętrznym) pochodzeniu wielu objawów. Oprócz leków przeciwdepresyjnych występują sytuacje, gdy lekarz neurolog lub psychiatra zmuszony jest skorzystać z preparatów uspokajających (anksjolitycznych) i nasennych z grupy benzodiazepin. Sytuacja taka występuje w przypadku ostrej reakcji na stres. Zaburzenia nerwicowe leczone są na różne sposoby, a wizyta u lekarza neurologa lub psychiatry pomaga dowiedzieć się, jak skutecznie leczyć nerwicę i w jaki sposób dopasować leczenie.
W skrajnych przypadkach, np. w zespołach natręctw prowadzących do prób samobójczych, potrzebne jest bardziej radykalne leczenie w postaci terapii elektrowstrząsami. Nie wolno zapominać o leczeniu chorób towarzyszących oraz działaniu na objawy dodatkowe towarzyszące, np. psychotyczne (omamy, urojenia), w przypadku których leczeniem z wyboru są leki z grupy neuroleptyków lub stabilizujących nastrój.
W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się Onkolmed lecznica onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.