Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź232017

23 Paź 2017

Skąd biorą się zaburzenia pamięci i intelektu?

Jaką chorobą są zaburzenia pamięci i intelektu (demencja)?

Zaburzenia pamięci oraz intelektu u osób starszych nazywane są także demencją (inaczej otępieniem). Stan ten jest trudny nie tylko dla pacjenta ale także dla osób spędzających z nim czas. Wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia sprawności zapamiętywania, kojarzenia osób oraz zdarzeń, nazywania najprostszych czynności oraz myślenia. To uniemożliwiaj samodzielne mieszkanie, podróżowanie, spędzanie czasu a nawet przygotowywanie posiłków. Zaburzenia tego typu w większości przypadków dotykają osoby starsze. Początkowo są one bagatelizowane zarówno przez pacjenta jak i przez członków jego rodziny. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - neurolog, psycholog bądź psychiatra.

Zaburzenia pamięci i intelektu – jakie są przyczyny demencji?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać zaburzenia pamięci i intelektu. Wśród głównych powodów dla których pojawiają się problemy z pamięcią i intelektem są:

  • choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego i naczyniowego,
  • choroba Alzheimera,
  • choroby naczyń mózgu,
  • otępienie czołowo-skroniowe,
  • choroba Parkinsona,
  • urazy i guzy mózgu,
  • infekcje ośrodkowego układu nerwowego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • padaczka,
  • choroby tarczycy,
  • przewlekły stres,
  • depresja,
  • uzależnienie od leków uspokajających i nasennych,
  • nadużywanie alkoholu,
  • choroby mózgu jak zapalenie opon mózgowych, miażdżyca,
  • niedobór witamin (głównie witamin z grupy B).

Zaburzenia pamięci i intelektu - jak przebiega leczenie demencji?

Terapia zaburzeń pamięci powinna być poprzedzona wnikliwą diagnostyką psychiatryczno-neurologiczną (tomografia komputerowa - wyklucza przyczyny ogniskowe, niedoczynność tarczycy i niedobory witaminowe) oraz neuropsychologiczną (test MMSE lub tzw. test zegara). Wiele osób z opisanymi wyżej schorzeniami jest po przebytym udarze krwotocznym lub zatorowym mózgu. Zdarza się, że diabetycy oraz pacjenci z chorobami tarczycy mogą mieć deficyty pamięciowe.

W łagodnych przypadkach zaburzeń pamięci stosuje się suplementację cyjankobalaminy (witaminy B12) i kwasu foliowego w wyższych dawkach oraz pozostałe witaminy z grupy B w standardowych dawkach. Do suplementacji witaminowej należy również dołączyć dobre, standaryzowane preparaty sporządzone na bazie wyciągów z liści miłorzębu. Gdy u pacjenta widać wyraźne zaburzenia pamięciowe, lekarz może zaordynować przyjmowanie tzw. leków nootropowych. Aktywują one procesy poznawcze (w tym pamięć) poprzez wpływ na dotlenienie i odżywienie naczyń krwionośnych mózgowia.

W przypadku szybko postępującej choroby Alzheimera (zwyrodnienie i stopniowy zanik kory mózgowej), a wraz z nią zespołem otępiennym, stosuje się leki z grupy inhibitorów acetylocholinoesterazy (np. rywastygminę). W przypadku wystąpienia choroby zwanej zespołem Korsakowa (obustronne uszkodzenie okolic hipokampa) wskutek przewlekłego alkoholizmu lub psychozy starczej, włącza się stosowanie leków przeciwpsychotycznych (neuroleptyków).

W celu umówienia się na konsultację u neurologa w mieście Warszawa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny