06 Lut 2018
Urazy rdzenia kręgowego - przyczyny i objawy
Uszkodzenia rdzenia kręgowego – co to jest rdzeń kręgowy?
Rdzeń kręgowy ma na przekroju kształt litery H, położony jest w kanale kręgowym między otworem potylicznym a lędźwiowym. Otoczony jest oponami mózgowo- rdzeniowymi między którymi znajduje się płyn mózgowo- rdzeniowy. Pełni dwie bardzo ważne funkcje a mianowicie uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz zawiera w sobie ośrodki odruchowe.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego – jakie są przyczyny uszkodzenia rdzenia kręgowego?
Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia rdzenia kręgowego są urazy. Wypadki komunikacyjne, jak i niefortunny skok do płytkiego zbiornika wodnego czy też pobicie mogą prowadzić do zaburzeń czynności rdzenia kręgowego. Wyróżnia się jednak jeszcze wiele innych stanów, które mogą prowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego, np:
- niedokrwienie tkanek rdzenia,
- złamania kręgów z powodu osteoporozy,
- urazy jatrogenne (czyli powikłania działań medycznych, np. punkcji lędźwiowej),
- nowotwory rozwijające się w obrębie rdzenia kręgowego lub uciskające rdzeń,
- zapalne choroby rdzenia kręgowego.
Niektórzy pacjenci są predysponowani do wystąpienia uszkodzenia rdzenia kręgowego. Choć u większości osób ryzyko takie nie jest znacznie zwiększone, to jednak jest ono w pewien sposób nasilone – mowa tutaj o pacjentach cierpiących na stenozę (zwężenie) kanału kręgowego.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego – jakie są objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego?
Objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego zależą od miejsca uszkodzenia, rozległości i rodzaju uszkodzenia. Uszkodzenie rdzenia pomiędzy jego opuszką a trzecim kręgiem szyjnym powodują nagłe zatrzymanie krążenia i oddychania. Uraz odcinka szyjnego rdzenia poniżej trzeciego kręgu prowadzi do porażenia mięśni międzyżebrowych oraz przepony w znacznym stopniu upośledzając oddychanie. W przypadku urazu niższych pięter rdzenia kręgowego poza dolegliwościami bólowymi dochodzi do zaburzeń czucia w obrębie tułowia a uraz stożka końcowego zaburza dodatkowo funkcje zwieraczy. Uszkodzenie rdzenia prowadzi również do osłabienia siły mięśniowej i czucia poniżej miejsca urazu oraz wzmożenie napięcia mięśniowego i nadmierną aktywność odruchową.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego – jak przebiega leczenie uszkodzenia rdzenia kręgowego?
Niestety, rdzeń kręgowy nie ma zdolności regeneracji. Chociaż lekarze i naukowcy pracują nad nowatorskimi metodami leczenia, to obecnie w większości uszkodzeń rdzenia kręgowego, nie udaje się doprowadzić do cofnięcia zaburzeń.
Leczenie rdzenia kręgowego zależne jest od rodzaju urazu. Do całkowitego przerwania dochodzi bardzo rzadko, jednak nawet uszkodzenia o mniejszym zakresie są wyzwaniem dla lekarza i osoby cierpiącej.
Ortopedzi często klasyfikują urazy rdzenia kręgowego według skali Frankela, w której wyróżnia się 5 stopni:
- A – oznacza całkowite uszkodzenie rdzenia (porażenia, paraliż),
- B – brak możliwości poruszania ciałem z zachowaniem czucia (nawet częściowym),
- C – możliwość wykonywania ruchów (mocno ograniczonych) z częściowo zachowanym czuciem lub nieczuciem,
- D – niedowłady różnego stopnia,
- E – brak ubytków neurologicznych.
Pierwszymi zaleceniami lekarza neurologa w przypadku uszkodzeń rdzenia jest podanie glikokortykosteroidów (do 8 godzin od wystąpienia urazu), jednak ich skuteczność nie została dostatecznie udowodniona. Dalszym możliwym leczeniem jest operacja neurochirurgiczna i rehabilitacja.
Szacuje się, że nie więcej niż 5% wszystkich uszkodzeń rdzenia kręgowego udaje się wyleczyć.
W celu umówienia się na konsultację u ortopedy, neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337