21 Sty 2019
Jakie wyróżnia się typy bezdechu sennego?
Jaką chorobą jest bezdech senny?
Bezdech senny (zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS)) to prawdopodobnie jedno z najczęściej nierozpoznanych i nieleczonych schorzeń które jest czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób i nieleczone może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego lekoopornego, cukrzycy, zawału mięśnia sercowgo oraz udaru mózgu. Zaburzenia oddychania podczas snu wywoływane są przez zapadniecie się górnych dróg oddechowych, najczęściej ścian gardła w trakcie snu w pozycji na wznak. Powoduje to zahamowanie dopływu powietrza do płuc. W efekcie we krwi spada ilość tlenu (nawet do 60%) i zwiększa się ilość dwutlenku węgla. Zatrzymanie przepływu powietrza może trwać do 90 sekund, nasilają się ruchy oddechowe, powietrze jednak nie dostaje się do płuc, dochodzi do silnej aktwcji układu współczulnego, wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Pacjent budzi się na kilka sekund i z powrotem zasypia. Takich epizodów bezdechów i przebudzeń może być nawet do kilkudziesięciu na godzinę.
Bezdech senny (zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS)) można podzielić na dwa rodzaje:
- obturacyjny bezdech senny – polega na cyklicznym przerwaniu oddechu w czasie snu. Powoduje go częściowe lub całkowite zamknięcie światła gardła w czasie snu spowodowane spadkiem napięcia mięśni.
- centralny bezdech senny – podłożem jest uszkodzenie struktur w mózgu sterujących oddechem (np.: powikłania po udarze, efekt zmian naczyniowych w mózgu).
Obturacyjny bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się tym, że bezdechy powtarzają się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie (ryc. 1.).
Aby przerwa w oddychaniu w czasie snu została uznana za epizod bezdechu, musi trwać dłużej niż 10 sekund. Warto pamiętać, że bezdechy w czasie snu występują u większości zdrowych osób (najczęściej zdarzają się kilku–kilkunastosekundowe bezdechy w czasie zasypiania).
Centralny bezdech senny
Centralny bezdech senny (CBS) to całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu z równoczesnym zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Zatrzymanie oddychania wynika w tym przypadku z czasowej przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych. Przerwy takie sporadycznie zdarzają się u ludzi zdrowych, a ze zwiększoną częstotliwością pojawiają się u osób, które znalazły się na dużych wysokościach i jest to zjawisko przemijające.
Centralny bezdech senny jest zazwyczaj konsekwencją innych chorób występuje najczęściej w przebiegu niewydolności serca lub w chorobach układu nerwowego, a zwłaszcza w przebiegu udaru mózgu. Pojawia się również w otyłości patologicznej. Samoistny zespół centralnego bezdechu sennego, czyli niezwiązany z inną chorobą, występuje niezwykle rzadko.
Jak sprawdzić czy chorujesz na bezdech senny?
Zazwyczaj pacjenci, gdy już chrapanie staje się bardzo uciążliwe, swoje pierwsze kroki kierują do lekarza rodzinnego. Zazwyczaj lekarz rodzinny po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu podstawowych badań kieruje pacjenta do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę i leczenie.
W Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest możliwość przeprowadzenia badania polisomnograficznego na wizycie u neurologa.
Badanie polisomnograficzne (PSG) może być wykonane w warunkach domowych. Pacjent w godzinach wieczornych ma zakładane czujniki ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, czujnik przepływu powietrza w drogach oddechowych pulsoksymetr (oceniający ilość tlenu we krwi) oraz elektrody rejestrujące czynność bioelektryczną mózgu i ruchy gałek ocznych (te dwa ostatnie czujniki są niezbędne do oceny snu i jego poszczególnych stadiów). Po założeniu czujników i aparatu rejestrującego pacjent idzie do domu gdzie śpi. W godzinach rannych aparat jest zdejmowany w poradni, dane są wczytywane do komputera. Opis badania jest dostępny w ciągu tygodnia.
W leczeniu stosuje się specjalne aparaty, które pomagają oddychać podczas snu.
W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
W artykule wykorzystano materiały pochodzące z: mp.pl,
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.