11 Cze 2019
Jak mogę zadbać o swój zdrowy sen?
Do czego mogą doprowadzić zaburzenia oddychania podczas snu?
Zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS) to jedno z najczęściej nierozpoznawanych i nieleczonych schorzeń, które jest czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób a nieleczone może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego lekoopornego, cukrzycy, zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu. Zaburzenia oddychania podczas snu wywoływane są przez zapadniecie się górnych dróg oddechowych, najczęściej ścian gardła w trakcie snu w pozycji na wznak. Powoduje to zahamowanie dopływu powietrza do płuc. W efekcie we krwi spada ilość tlenu (nawet do 60%) i zwiększa się ilość dwutlenku węgla. Zatrzymanie przepływu powietrza może trwać do 90 sekund, nasilają się ruchy oddechowe, powietrze jednak nie dostaje się do płuc, dochodzi do silnej aktywacji układu współczulnego, wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Pacjent budzi się na kilka sekund i z powrotem zasypia. Takich epizodów bezdechów i przebudzeń może być nawet do kilkudziesięciu na godzinę. Objawem klinicznym zaburzeń przepływu powietrza w drogach oddechowych w czasie snu jest chrapanie i okresowe przerwy w oddychaniu obserwowane przez partnera. Krótkotrwałe przebudzenia nie są pamiętane przez osobę chorą ale znacznie zaburzają sen powodując zaburzenie jego struktury/architektury, zmniejszenie ilości snu głębokiego i w konsekwencji brak funkcji regeneracyjnej snu. Pacjent budzi się rano niewyspany, niekiedy z bólem głowy, jest nadmiernie senny w ciągu dnia oraz zmęczony. Te objawy są najczęstszymi dziennymi objawami zaburzeń oddychania podczas snu. Szacuje się że około 15% mężczyzn i około 5% kobiet choruje na zaburzenia oddychania podczas snu.
Jak rozpoznać zaburzenia oddychania podczas snu?
Podstawą i „złotym standardem” rozpoznawania zaburzeń oddychania jest pełne badanie polisomnograficzne PSG oceniające takie parametry jak: ilość bezdechów podczas snu, ich rodzaj, saturacje krwi, pozycje ciała oraz oceniające stadia snu.
Gdzie mogę wykonać pełne badanie polisomnograficzne?
Badanie polisomnograficzne możecie Państwo wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa na Ursynowie.
Jak przebiega badanie polisomnograficzne?
To czy polisomnografia jest wykonana w szpitalu czy w domu decyduje lekarz na wizycie. Dlatego przed założeniem aparatu wymagana jest konsultacja lekarza neurologa. W czasie konsultacji ustalany jest również termin założenia aparatu.
Podczas badania polisomnograficznego pacjentowi zostają założone elektrody EEG na głowę oraz czujniki ruchów gałek ocznych. Zakładane również są czujniki ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, czujnik przepływu powietrza w drogach oddechowych, pulsoksymetr (oceniający ilość tlenu we krwi) oraz elektrody rejestrujące czynność bioelektryczną mózgu i ruchy gałek ocznych (te dwa ostatnie czujniki są niezbędne do oceny snu i jego poszczególnych stadiów). Po założeniu czujników i aparatu rejestrującego pacjent udaje się do domu, gdzie może spokojnie spać. Aparat zaprojektowany jest tak, by czujniki jak najmniej przeszkadzały pacjentowi we śnie. W godzinach rannych pacjent zgłasza się do poradni, gdzie aparat zostaje zdjęty a dane są wczytane do komputera. Opis badania jest dostępny w ciągu tygodnia.
Jak leczy się zaburzenia oddychania podczas snu?
Metodą leczenia zaburzeń oddychania podczas snu jest leczenie aparatem CPAP, który zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych podczas snu. Aparat CPAP jest przepisywany przez lekarza na podstawie badania polisomnograficznego.
W celu umówienia się na konsultację u neurologa i badanie polisomnograficzne skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.