Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty152019

15 Sty 2019

Jak diagnozuje się raka płuc?

Jaką chorobą jest rak płuc?

Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi znaczny procent przyczyn zgonów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Głównym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na dym papierosowy. Czy rak płuc jest dziedziczny? Czy każdy guzek w płucach to rak?
Rak płuc jest najczęstszym nowotworem na świecie. Szacuje się, że stanowi około 30% przyczyn zgonów mężczyzn i około 15% chorób, na które umierają kobiety. Głównym czynnikiem ryzyka raka płuc jest ekspozycja na dym tytoniowy. Niestety, rak płuc należy do jednych z najgorzej rokujących nowotworów.
Pięcioletnie przeżycie wynosi około 10%. Okresowe badania RTG klatki piersiowej pozwalają na wykrycie raka płuc we wczesnym stadium, co zdecydowanie poprawia rokowanie. Głównym jednak działaniem powinno być ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy. Narażone są nie niego tylko osoby palące, ale również bierni palacze.

Jakie są badania przesiewowe w wykrywaniu raka płuca?

Badania przesiewowe mają na celu wykrycie zmian przednowotworowych oraz nowotworu w bardzo wczesnych stadiach, tak by zastosowana terapia miała największe szanse powodzenia. Wykonywanie okresowych badań RTG klatki piersiowej wraz z badaniem cytologicznym plwociny przyczynia się do uzyskania tego efektu, niestety nie przekłada się to jednak na obniżenie umieralności z powodu raka płuca.
W ostatnich latach wykazano, że spiralna tomografia komputerowa o niskiej rozdzielczości może być badaniem przesiewowym, które istotnie przyczyni się do zmniejszenia umieralności z powodu nowotworu płuc. Niestety, ze względu na relatywnie wysoki koszt, przydatność tej metody jest znacznie ograniczona. Najważniejsza nadal pozostaje profilaktyka wystąpienia choroby.
W zapobieganiu rozwoju raka płuca zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu, co zmniejszy ryzyko wystąpienia nowotworu zarówno u palącego, jak i u osób z jej najbliższego otoczenia.

Jakie są badania obrazowe w wykrywaniu raka płuca?

W rozpoznawaniu raka płuc wykorzystuje się całe spektrum badań obrazowych. Pierwszym, które najczęściej ujawnia zmiany chorobowe jest RTG klatki piersiowej. Pomaga ono ocenić rozległość schorzenia i zaplanować dalszą diagnostykę raka płuc. Ważne, aby zdjęcie rentgenowskie wykonane było w dwóch projekcjach: przód–tył oraz bocznej.
Należy pamiętać, że brak zmian w badaniu na raka płuc nie wyklucza rozpoznania choroby. Podstawą w diagnostyce raka płuc oraz przerzutów do węzłów chłonnych w obrębie klatki piersiowej pozostaje nadal tomografia komputerowa. Niestety, także to badanie może być zawodne, na przykład w momencie, gdy ognisko raka występuje w miąższu płuc objętym niedodmą.
W tych przypadkach z pomocą przychodzi badanie PET, coraz częściej stosowane w diagnostyce raka płuc, jego przerzutów oraz klasyfikacji chorych do leczenia operacyjnego. Badanie pozwala także na dokładne wyznaczenie miejsc, które będą poddawane radioterapii. Rzadziej w rozpoznawaniu nowotworu wykorzystywany jest rezonans magnetyczny – ze względu na brak wyższości nad tomografią komputerową.

Jakie są pozostałe badania w wykrywaniu raka płuca?

Pomocne w procesie diagnostyki raka płuc mogą być także inne, pomocnicze badania. W rozpoznawaniu raka płuc wykonuje się:

  • badanie cytologiczne plwociny – pomocne w przypadku guzów zlokalizowanych w dużych oskrzelach,
  • badanie płynu z jamy opłucnej,
  • bronchofiberoskopię, dzięki której zobaczyć można guz rosnący do wewnątrz oskrzela, pobrać wycinki do badania oraz popłuczyny z drzewa oskrzelowego,
  • biopsję przez ścianę klatki piersiowej,
  • badania laboratoryjne – morfologia krwi z rozmazem, badanie ogólne moczu oraz parametry oceniające pracę wątroby i nerek,
  • ocenę stężenia markerów nowotworowych (marker CEA, CYFRA 21.1, NSE).

Ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju raka płuca u pacjentów z mutacjami genów odpowiedzialnych za rozwój nowotworów, badania molekularne mogą wykazać predyspozycję do zachorowania na nowotwór. Wykazano zwiększenie aktywności genów K-ras i MYC oraz zmniejszenie genów P53, RB oraz CDKN2.
Wykrycie tych nieprawidłowości świadczy jedynie o zwiększonym ryzyku, a nie o pewnym wystąpieniu nowotworu. W przypadku raka płuc badania genetyczne nastawione są bardziej na opracowanie nowych kierunków terapii niż przesiewowe wykrywanie nowotworów. Niezależnie od wyników badań pomocniczych podstawą rozpoznania raka płuca jest badanie histologiczne (tkanki) lub cytologiczne (komórek) materiału pobranego z guza.

Gdzie do onkologa?

Jest wiele ośrodków leczących raka trzustki. jednym z najlepszych jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, chematologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

W artykule wykorzystane zostały materiały pochodzące z: wylecz.to, zdrowie.tvn.pl

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny