08 Lip 2020
Badaj płuca by rak nie został wykryty za późno - profilaktyka i leczenie
Czy płuca bolą?
Płuca nie bolą, bo w pęcherzykach płucnych nie znajdują się zakończenia nerwowe. W organizmie człowieka znajdują się także inne narządy, których schorzenia nie powodują bólu, czyli mózg i wątroba. Ból w obrębie płuc dotyczy opłucnej lub innych struktur, które zlokalizowane są w klatce piersiowej; może być też powodowany napięciem mięśni i urazem oraz pochodzić od narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej.
Czy objawy raka płuca są oczywiste?
Do objawów raka płuca zaliczamy:
- Kaszel jest najczęstszym objawem raka płuca (45-75% chorych), z czego u 1/3 pacjentów przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny. Występuje częściej i wcześniej w guzach położonych centralnie w drzewie oskrzelowym (rak płaskonabłonkowy i drobnokomórkowy), natomiast rzadziej i później w guzach położonych obwodowo (rak gruczołowy i wielokomórkowy). Rak płuc, to podstępna choroba, dlatego pojawienie się długotrwałego kaszlu (trwającego dłużej niż 2-3 tygodnie) lub zmiana charakteru dotychczas występującego kaszlu są potencjalnymi objawami raka płuca, o których powinno poinformować się lekarza.
- Duszności i świszczący oddech – duszność jest drugim pod względem częstości występowania objawem raka płuc (30-50% chorych). Pojawia się ona u palaczy jako skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy. Jeżeli duszność wyraźnie się nasila, należy o tym fakcie poinformować lekarza. Duszność może mieć wiele przyczyn. Niekiedy rozrastający się guz blokuje całkowicie lub częściowo światło jednego z głównych oskrzeli, co może prowadzić do niedodmy i powstania zakażenia w części płuc. Takie symptomy mogące sugerować chorobę nowotworową wymagają pilnej konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, pulmonologa lub specjalisty onkologa.
- Świszczący dźwięk jako objaw choroby – rak płuca, który jest związany z nabłonkiem wyściełającym, może sprzyjać gromadzeniu się płynu w przestrzeni jamy opłucnej. Nosi to nazwę wysięku opłucnowego. Jeżeli gromadzi się duża objętość tego płynu, to dochodzi do ucisku na płuco, co powoduje duszność. Nowotwór płuca może powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu świszczącego dźwięku, zwykle podczas wydychania powietrza, noszącego nazwę stridor. Jest to poważny objaw raka płuca wymagający szybkiej konsultacji u lekarza.
- Odkrztuszanie wydzieliny z krwią i chrypka to groźne objawy, które mogą sugerować raka płuca. Odkrztuszanie krwi lub plwociny zawierającej krew stanowią niepokojące symptomy i potencjalne objawy raka płuc, który muszą zostać pilnie skonsultowane z lekarzem. Terminem medycznym określającym to zjawisko jest krwioplucie. Przyczyn odkrztuszania wydzieliny z zawartością krwi jest wiele np. infekcja w obrębie klatki piersiowej, jednak u 19-29% chorych na raka płuca stanowi ona objaw ich choroby nowotworowej.
- Chrypka występuje w dużej części populacji, a zwłaszcza u osób często zapadających na przeziębienia lub infekcje toczące się w obrębie klatki piersiowej. W przypadku palaczy, chrypka która nie ustępuje po okresie 2-3 tygodni, powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza rodzinnego.
- Uczucie zmęczenia i utrata wagi – rak płuc to bardzo podstępna choroba, która może rozwijać się w organizmie chorego latami, a równocześnie nie dawać żadnych specyficznych symptomów. Znacząca utrata masy ciała wynosząca około 6 kilogramów występuje u ponad połowy pacjentów cierpiących z powodu raka płuc i jest częstym symptomem choroby nowotworowej płuc.
- Uczucie zmęczenia lub znużenia to potencjalne symptom nowotworu płuc, które występują jednak dość często w kontekście innych chorób i mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Pojawienie się tych symptomów z niewyjaśnionych przyczyn u osoby palącej lub eks-palacza powinno być potraktowane poważnie. Zalecane jest pilne wykonanie RTG klatki piersiowej.
- Ból w klatce piersiowej i barkach – potencjalne objawy raka płuc to także silny ból w klatce piersiowej, który – jak szacują eksperci – występuje u 25-50% chorych. Jest on zazwyczaj skutkiem naciekania przez raka płuc ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłupa. Niekiedy rak płuca rozwija się w szczytach tego organu (guz Pancoasta), powodując powstanie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w okolicy barku.
- Jeżeli do rozwoju guza Pancoasta dochodzi w szczycie jednego płuca, u chorych dochodzi często do specyficznych objawów, obejmujących opadanie powieki, zwężenie źrenicy i zanik potliwości po jednej stronie twarzy. Wiąże się to z wynikiem działania guza nowotworowego, który powoduje uszkodzenie nerwy przebiegającego w rejonie szyi i unerwiającego obszar twarzy.
- Zespół żyły głównej górnej – żyła główna górna położona jest w prawym górnym śródpiersi w bezpośrednim sąsiedztwie oskrzela głównego prawego i licznych węzłów chłonnych śródpiersia odprowadzających chłonkę z całej prawej i części lewej połowy klatki piersiowej. Ze względu na wiotkość ściany, niskie ciśnienie wewnątrznaczyniowe i swoją lokalizację podatna jest na ucisk i zamknięcie jej światła. W około 85-95% przypadków bezpośrednią przyczyną zespołu żyły głównej górnej jest nowotwór w klatce piersiowej.
Gdyby tak się przyjrzeć dokładnie tym objawom to pacjent nie jest w stanie podejrzewać groźnej choroby. Bardzo często pomyśli, że jest przeziębiony a przy silniejszych objawach i wizycie u lekarza pada diagnoza choroby grypopodobnej. Dlatego tak bardzo jest ważna regularna diagnostyka płuc w ramach profilaktyki zapobiegania rakowi płuca. Jednym z takich badań jest USG płuc lub RTG klatki piersiowej.
Dlaczego rak płuca jest późno diagnozowany?
Światowe statystyki są zatrważające - pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa zaledwie 10-15 procent chorych na raka płuca, podczas gdy pięć lat od wykrycia raka piersi - przeżywa 80-89 procent chorych na ten rodzaj nowotworu.
W Polsce ogromnym problemem jest wczesne wykrywanie choroby. Nadal u większości chorych rak płuca rozpoznawany jest bardzo późno, gdy nie można już stosować leczenia operacyjnego bądź pojawiły się przerzuty do innych narządów. Jednakże, możliwość korzystania z nowoczesnych leków to z pewnością krok ku skuteczniejszemu leczeniu chorych na raka płuca" - powiedziała lek. med. Katarzyna Zajda, specjalista onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie podczas II Kongersu Onkologów w Poznaniu.
Większość przypadków nowotworów płuca zostaje rozpoznana w zaawansowanym stadium. Leczenie tego rodzaju nowotworu ma na celu przede wszystkim przynieść ulgę w cierpieniu, poprawić jakość i przedłużyć życie chorych. Stale prowadzone są badania, które mają za zadanie coraz dokładniejsze poznawanie mechanizmów powstawania nowotworu i działania cząsteczek leków mogących zahamować jego rozwój.
Dlaczego leczenie celowe jest skuteczne w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca?
Jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca jest leczenie celowane np. erlotynib, które w odróżnieniu od standardowej chemioterapii - atakuje wybiórczo komórki nowotworowe i hamuje wzrost guza. Dzięki obecności erlotynibu w katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów w Polsce chorzy mają dostęp do tego nowoczesnego leku. Erlotynib blokuje rozrost komórek nowotworowych poprzez oddziaływanie bezpośrednio na białko receptora naskórkowego czynnika wzrostu HER-1/EGFR, biorącego udział w pobudzaniu komórek raka do wzrostu.
"Wyniki licznych badań naukowych dowodzą, że głównym efektem działania terapii celowanej jest zahamowanie wzrostu guza, a w dalszej kolejności - jego istotne zmniejszenie. Powinniśmy pamiętać, że dla pacjentów kluczowe jest ustabilizowanie nowotworu, ponieważ odzwierciedla to, co najważniejsze - wydłuża życie chorych na raka. Terapia celowana np. erlotynibem jest bez wątpienia szansą na skuteczniejsze leczenie raka płuca. Ważne jest jednak, aby jak najwcześniej rozpoczynać odpowiednie leczenie, które przyniesie chorym znamienne korzyści" - powiedział dr Federico Cappuzzo, specjalista onkolog, badacz, dyrektor Oddziału Onkologii w Ospedale Civile w Livorno i gośc poznańskiego kongersu.
Rak płuca jest chorobą agresywną, o szybkim i dynamicznym przebiegu, która w wielu przypadkach prowadzi do przerzutów do innych organów i śmierci chorego w czasie od kilku miesięcy do roku od chwili rozpoznania. Dlatego specjaliści onkolodzy podkreślają, że każda decyzja o wyborze leczenia powinna być maksymalnie trafna i przynosić choremu jak największe korzyści.
Gdzie wykonać można badanie USG i odbyć konsultację u onkologa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia w Warszawie, w której można wykonać badanie USG i odbyć konsultację u lekarza onkologa, chemioterapeuty.
Należy pamiętać, że płuca nie bolą a inne objawy pochodzące z płuc mogą być mylne, dlatego należy regularnie badać płuca.
W celu umówienia się na konsultację do chirurga, chemioterapeuty, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
zwrotnikraka.pl/wczesne-objawy-raka-pluc/
echodnia.eu/swietokrzyskie/nowe-perspektywy-dla-chorych-na-raka-pluca-po-ii-kongresie-wspolczesnej-onkologii/ar/8700161