13 Wrz 2017
Na czym polega plastyczna rekonstrukcja piersi?
Nowotwory piersi bardzo często prowadzą do amputacji (mastektomii) piersi. Taka operacja powoduje pogorszenie stanu psychicznego na skutek wyglądu fizycznego. Tak wcale nie musi być. Dla takich pacjentek medycyna plastyczna oferuje zabieg rekonstrukcji piersi polegający na odbudowie kobiecej klatki piersiowej.
Rekonstrukcja piersi – jakie są sposoby odbudowy piersi?
Rekonstrukcja piersi dokonywana jest podczas zabiegu chirurgicznego. Są dwa sposoby na odbudowę piersi:
- proteza zewnętrzna – umieszcza się ją podczas operacji, wadą tej metody jest wypadanie takiej protezy z biustonosza
- odbudowa piersi – wykonuje się więcej niż jeden zabieg, jest to proces wieloetapowy.
Operację rekonstrukcji piersi można wykonać u kobiet w każdym wieku. Jak wygląda odbudowa kobiecej klatki piersiowej najlepiej opisał lek. med. Klaudiusz Czerniawski.
Rekonstrukcja piersi – jak wygląda odbudowa piersi?
Proces rekonstrukcji piersi po zabiegu mastektomi jest procesem złożonym i wymaga kilku zabiegów chirurgicznych. Jak wygląda plastyczna rekonstrukcja piersi powiedział nam lek. med. Klaudiusz Czerniawski:
„Rekonstrukcja piersi może być jednoczasowa, czyli wykonana równocześnie z zabiegiem amputacji piersi, lub opóźniona – wykonana kilka tygodni lub miesięcy po pierwszym zabiegu. Rekonstrukcja opóźniona daje kobiecie więcej czasu na podjęcie decyzji co do rodzaju zabiegu odtwórczego. Istnieje wiele możliwości odtwórczej piersi. Zabieg zależy od wielu czynników związanych ze stanem zdrowia, budową ciała, od wielkości drugiej piersi, a przede wszystkim od decyzji pacjentki.
Rekonstrukcję piersi można wykonać za pomocą tak zwanego ekspandera (jest to rodzaj rozprężonego implantu przygotowującego skórę klatki piersiowej przed wszczepieniem właściwej protezy) lub za pomocą tkanek autologicznych. Rekonstrukcja piersi za pomocą ekspandera może być zabiegiem jednoetapowym lub dwuetapowym. W trakcie pierwszego ekspander umieszczany jest tuż pod skórą klatki piersiowej. Przez kilka kolejnych miesięcy jest rozciągany za pomocą roztworu soli fizjologicznej, wstrzykiwanego przez specjalną zastawkę. Podczas kolejnej operacji usuwa się ekspander, a w miejsce przygotowanej loży tkankowej wprowadza właściwą protezę. Zasadą jest wytworzenie większej loży niż planowana proteza docelowa.
Rekonstrukcja piersi z tkanek autologicznych wykonywana jest u pacjentek, które przeszły radioterapię, ponieważ wprowadzenie protezy w miejsce po naświetleniu grozi powstaniem twardej torebki łącznotkankowej. Operacje z tkanek własnych wskazane są także u pacjentek z dużą, opadającą piersią przeciwległą. W takich wypadkach do rekonstrukcji piersi można wykorzystać płat wyspowy skórno-mięśniowy z mięśnia najszerszego grzbietu z dodatkową implantacją protezy lub płata wyspowego opartego na mięśniu prostym brzucha z poprzeczną wyspą skórną – TRAM (Transverse Rectus Abdominis Myocutaneous Flap).
Operacja z wykorzystaniem płata z mięśnia najszerszego grzbietu czasami wymaga użycia ekspandera lub protezy. Zależy to od wielkości zdrowej piersi. Bardzo często po operacjach rekonstrukcyjnych pacjentki wymagają tzw. symetryzacji drugiej piersi, którą należy zmniejszyć, podnieść lub powiększyć. W Polsce operacja symetryzacji nie jest refundowana przez NFZ w przeciwieństwie do rekonstrukcji.
Ostatnim etapem jest odtworzenie otoczki i brodawki sutkowej. Otoczkę można wytworzyć z wolnego przeszczepu pobranego z okolicy pachwinowej, wewnętrznej strony uda lub wargi sromowej pacjentki. Samą brodawkę odtwarzamy z uszypułowanego płata skórnego piersi.”
Rekonstrukcja piersi – gdzie jest chirurg onkolog?
Jest wielu chirurgów onkologów, którzy zajmują się rekonstrukcją piersi. Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa proponuje swoim pacjentom najlepszego specjalistę chirurga onkologa lek. med. Klaudiusza Czerniawskiego.
W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337