15 Wrz 2017
Mastektomia - metody amputacji piersi
Co to jest mastektomia?
Zabieg całkowitego usunięcia gruczołu piersiowego (mastektomia) wykonuje się wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego, to znaczy gdy guzek jest stosunkowo duży (2-5 cm), położony w trudno dostępnej okolicy (np. w głębi piersi albo tuż za brodawką) albo gdy mamy do czynienia z kilkoma ogniskami nowotworu w jednym sutku. Mastektomię wykonuje się również w przypadku nawrotu nowotworu po wykonanej wcześniej tumorektomii (usunięciu samego guzka) oraz u pań z bardzo zaawansowanym procesem nowotworowym, kiedy odjęcie piersi ma prowadzić nie tyle do wyleczenia raka, ile do podniesienia komfortu życia. W wielu przypadkach na odjęcie całej piersi decydują się również pacjentki, u których nie ma przeciwwskazań medycznych do zabiegu oszczędzającego, ale stres związany z większym ryzykiem nawrotu choroby przeważa nad chęcią zachowania piersi. W zależności od wskazań medycznych mastektomię wykonuje się kilkoma metodami:
- mastektomia (amputacja) prosta,
- mastektomia (amputacja radykalna metodą Halsteda),
- mastektomia radykalna zmodyfikowana.
Mastektomia – amputacja prosta
Mastektomia (amputacja prosta) jest to usunięcie piersi wraz z powięzią (błoną pokrywającą mięsień) mięśnia piersiowego większego, który znajduje się pod gruczołem piersiowym, ale z pozostawieniem samego mięśnia. Można ją połączyć z procedurą węzła wartowniczego, jeśli mamy do czynienia z wczesnym rakiem inwazyjnym. Wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu są:
- rak wewnątrzprzewodowy wieloogniskowy (czyli nowotwór, który nie jest ograniczony do jednego ogniska),
- nawrót po operacji oszczędzającej, czyli po wycięciu samego guza, z oszczędzeniem piersi; nazywamy to „operacją ratującą”,
- zaawansowany nowotwór, o dużych rozmiarach i z przerzutami. Jest to wtedy operacja paliatywna, czyli pozwalająca polepszyć jakość życia chorej.
W zależności od zakresu, w jakim usuwana jest skóra piersi, prostą amputację piersi dzielimy na kilka typów:
- tradycyjna - oprócz samego gruczołu, usuwana jest skóra wraz z brodawką i otoczką. Jest to najczęściej wykonywany typ mastektomii. Jeśli pacjentka nie życzy sobie jednoczesnej rekonstrukcji piersi lub wykonanie jej jest niemożliwe, to w miejscu po usunięciu piersi pozostaje płaska, poprzeczna blizna o długości ok. 20 cm
- z oszczędzeniem skóry - usunięty cały gruczoł piersiowy oraz brodawka wraz z otoczką, oszczędzona jest pozostała skóra pokrywająca pierś. Chirurg onkolog wykonuje okrężne cięcie wokół brodawki
- z oszczędzeniem brodawki - nacięcie wykonywane jest wokół brodawki, otoczka pozostaje nienaruszona;
- z całkowitym oszczędzeniem skóry (mastektomia podskórna) - nacięcie wykonywane jest pod piersią lub wokół brodawki.
Mastektomia - amputacja radykalna (metodą Halsteda)
Zabieg mastektomii radykalnej metodą Halsteda jest zabiegiem usunięcia gruczołu piersiowego łącznie z węzłami pachowymi znajdującymi się po tej samej stronie z wycięciem mięśnia piersiowego większego, a także mięśnia piersiowego mniejszego. Jeszcze do lat 80. metoda ta była najczęściej wykorzystywana w leczeniu operacyjnym raka sutka, jednak w późniejszych latach została wyparta przez zmodyfikowaną radykalną mastektomię sposobem Pateya oraz przez jeszcze bardziej oszczędzające zabiegi.
Mastektomia - amputacja radykalna zmodyfikowana
Zmodyfikowana radykalna mastektomia polega na amputacji piersi oraz wycięciu węzłów chłonnych pachowych. Decyzja o tym, ile węzłów zostanie usuniętych, zależy od chirurga, który analizuje umiejscowienie i wielkość guza oraz zmiany widoczne w węzłach chłonnych. Po operacji pacjentka zostaje w szpitalu przez okres około tygodnia. Wskazaniem do tego zabiegu jest zwykle guz naciekający.
Mastektomia – gdzie jest dobry chirurg onkolog?
Jest wielu chirurgów onkologów, którzy zajmują się rekonstrukcją piersi. Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa proponuje swoim pacjentom najlepszego specjalistę chirurga onkologa lek. med. Klaudiusza Czerniawskiego.
W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337