Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz152017

15 Wrz 2017

USG piersi - kiedy należy je wykonać?

Co to jest USG piersi?

Jeśli ukończyłaś 30 lat, badanie ultrasonograficzne piersi USG powinnaś przeprowadzać regularnie. USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Jakie są wskazania do wykonania USG piersi i jak przebiega badanie?
USG piersi to całkowicie bezbolesne badanie za pomocą ultradźwięków. Nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać. Możesz je też przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego, choć najlepiej jest się na nie zgłosić między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
USG piersi powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii, jeżeli były takie wykonywane.

Kiedy należy wykonać USG piersi?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie kiedy wykonać USG piersi? W przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany w piersi wykonuje się je by ustalić rodzaj wykrytej zmiany. Zmiana wykryta podczas samobadania lub badania piersi przez ginekologa czy też krew lub inna wydzielina z brodawki sutkowej wymagają często dokładnej diagnostyki. USG jest również często stosowane jako badanie uzupełniające, kiedy w trakcie MRTG nie można dokładnie stwierdzić charakteru zmiany w piersi. USG pozwala ustalić, czy wykryta zmiana jest lita (twarda), co może wskazywać na zwapnienie, zwłóknienie lub guz nowotworowy, czy też jest wypełniona płynem (np. łagodne torbiele). W USG można również uwidocznić inne cechy zmiany.

USG piersi jako dodatkowe badanie przesiewowe

Mammografia (MRTG) to jedyne badanie,  którego wykonywanie ma udowodniony wpływ na spadek liczby zgonów z powodu raka piersi. Mimo to, MRTG nie wykrywa wszystkich typów nowotworów. Niektóre zmiany w piersiach czy inne nieprawidłowości nie są widoczne lub są trudne do oceny w MRTG. W piersiach, które są spoiste, czyli zawierają dużo tkanki gruczołowej a mniej tkanki tłuszczowej (jak to ma miejsce u kobiet do 35. roku życia), wiele zmian nowotworowych może nie być uwidocznionych w mammografii. Dlatego kobietom poniżej 35. roku życia zaleca się wykonywanie USG piersi.
Obecnie USG jest stosowane jako badanie przesiewowe u kobiet:

  • obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi
  • z grupy umiarkowanego ryzyka rozwoju raka piersi z powodu obciążenia rodzinnego lub wcześniej stwierdzonych zmian w piersiach
  • z piersiami o utkaniu gruczołowym (czyli u kobiet do 35. roku życia)
  • z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanki piersi w MRTG
  • w ciąży lub u tych, u które z innych względów medycznych nie powinny być eksponowane na promieniowanie rentgenowskie (MRTG).

USG piersi w czasie ciąży i stosowania hormonów

Co miesiąc kobieta ciężarna powinna samodzielnie badać sobie piersi. Chodząc na kontrolne badania do ginekologa, należy poprosić o palpacyjne badanie biustu. Jeśli na czas ciąży wypada termin USG piersi, można bez obaw poddać się temu badaniu. Ultradźwięki nie szkodzą ani przyszłej mamie, ani dziecku. Jeśli kobieta jest w takim wieku, że już wykonuje kontrolną mammografię i jej termin przypada akurat na czas ciąży, należy odłożyć badanie na czas po porodzie. Promienie RTG, mimo małej dawki stosowanej podczas mammografii, nie są obojętne dla płodu.
Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna co miesiąc sama badać sobie piersi – najlepiej w dniu, gdy ustaje tzw. krwawienie z odstawienia. Co pół roku powinna chodzić do lekarza na badanie palpacyjne. Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinno się wykonać USG piersi, a potem robić je co roku. Jeśli kobieta skończyła już 35 lat i stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna wykonać mammografię, a potem poddawać się jej co dwa lata. Jeśli kobieta wchodzi w okres menopauzy i stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), co miesiąc sama bada sobie piersi, a co pół roku zgłasza się do lekarza na badanie palpacyjne . Przed rozpoczęciem HTZ należy wykonać USG piersi i mammografię. Później co roku poddawać się mammografii, a co pół roku – USG piersi. Po dwóch latach systematycznego brania hormonów przyrasta w piersi tkanki gruczołowej; pierś „młodnieje”, mimo że kobieta przekracza pewien próg wieku – dlatego niektóre zmiany lepiej się uwidaczniają w badaniu USG niż w mammografii.

Gdzie zrobić badanie usg piersi?

Badanie USG piersi możesz wykonać w Gabinecie Ultrasonografii w Warszawie na Ursynowie. Badanie ultrasonograficzne piersi USG w Onkolmed Lecznica Onkologiczna wykonuje lekarz radiolog z dużym doświadczeniem, lek. med. Andrzej Jezierski. Badanie można też wykonać podczas wizyty u ginekologa.
Wszelkie informacje jak się przygotować do badania USG znajdziecie Państwo tutaj:  Gabinet Ultrasonografii.

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa, radiologa i onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny