23 Lut 2018
Choroba Pageta skóry – postać sutkowa
Jaką chorobą jest choroba Pageta brodawki sutkowej?
Choroba Pageta brodawki sutkowej to inaczej rak sutka Pageta. Jest to rzadko występujący typ raka piersi, a dodatkowo często jest mylony z chorobami dermatologicznymi, co opóźnia postawienie wczesnej diagnozy i szybkie wyleczenie.
Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów. Choroba zwykle dotyka kobiet po menopauzie (bardzo rzadko mężczyzn), a diagnozę najczęściej słyszą panie w wieku 60-70 lat. Co ciekawe, większość przypadków zachorowań dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży.
Jakie są przyczyny raka Pageta sutkaj?
Rak sutka Pageta (choroba Pageta brodawki sutkowej) zwykle towarzyszy innej zmianie nowotworowej piersi. Lekarze przypuszczają, że w przypadku raka sutka Pageta dochodzi do migracji komórek obecnego w piersi raka do naskórka brodawki drogą przewodów mlekowych.
Druga teoria zakłada przemianę komórek naskórka brodawki sutkowej, tzn. prawidłowo do tej pory funkcjonujące komórki zaczynają dzielić się nieprawidłowo, co doprowadza do rozwoju guza.
Jakie są objawy raka Pageta sutka?
Objawy wczesnej choroby pageta brodawki sutkowej obejmują zaczerwienienie, łagodne skalowanie i łuszczenie skóry sutkowej. Wczesne objawy mogą powodować łagodne podrażnienie i może nie wystarczyć, aby wywołać wizytę u lekarza. Poprawa stanu skóry może wystąpić spontanicznie, ale nie należy tego traktować jako oznaka, że choroba zniknęła. Bardziej zaawansowana choroba może wskazywać na większe zniszczenie skóry. Na tym etapie objawy mogą obejmować mrowienie, świąd, zwiększoną czułość, palenie i ból. Może wystąpić krwawe wydzielanie z sutków, a sutek może się spłaszczyć na piersi.U około połowy pacjentów z chorobą pageta w brodawce piersiowej podczas badania fizycznego można odczuć grudkę lub masę w piersi. W większości przypadków choroby pageta brodawki jest początkowo ograniczona do brodawek, a następnie rozprzestrzenia się na areolę (okrągły obszar ciemniejszej skóry otacza brodawkę) lub inne obszary piersi. Choroba Pageta brodawki może znajdować się tylko na powierzchni, gdzie może przypominać wyprysk, spowodować świąd, czerwoną wysypkę. Rzadko się zdarza by choroba Pageta wystąpiła w obu brodawkach.
Jak przebiega leczenie choroby Pageta w postaci sutkowej?
Standardowo stosowaną metodą leczenia choroby Pageta w formie zaawansowanej jest mastektomia metodą Maddena. Polega ona na operacyjnym usunięciu tkanki gruczołu piersiowego, powięzi mięśnia piersiowego większego oraz węzłów chłonnych pachowych. W sytuacji gdy zmiana chorobowa dotknęła jedynie brodawki, lekarze mogą rozważyć zastosowanie terapii oszczędzającej. Ten rodzaj leczenia polega na usunięciu chorej brodawki lub tylko jej części.
Zazwyczaj konieczne jest jeszcze zastosowanie dodatkowych form leczenia w postaci radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii. Skuteczność leczenia jest uzależniona od stopnia rozwoju choroby oraz tego czy towarzyszy jej guz piersi.
Wstępnej diagnozy dokona nasz lekarz ginekolog i w razie podejrzeń skieruje nas do onkologa od piersi w celu dalszej diagnozy i leczenia. Jedną z najlepszych poradni jest Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna, w której pracują najlepsi specjaliści w leczeniu raka piersi:
- chirurgia onkologiczna,
- chemioterapia nowotworów,
- onkologia kliniczna.
W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337