16 Lip 2018
Jak rozpoznaje się guz liściasty piersi?
Co to jest guz liściasty piersi?
Guz liściasty piersi może być zarówno łagodny, jak i złośliwy. Większość guzów liściastych piersi to zmiany łagodne, jednak nawet histologicznie łagodne guzy liściaste piersi mogą być miejscowo złośliwe. Guzy liściaste piersi występują rzadko - stanowią mniej niż 1% wszystkich guzów piersi. Szczyt występowania guza liściastego przypada między 45 a 49 rokiem życia, jednak sporadycznie może występować także u nastolatek. Jest on umiejscowiony w podścielisku tkanki piersiowej. Guzy mogą być drobne, o średnicy 3-4 cm, ale większość osiąga bardzo duże rozmiary, rozpychając pierś - makroskopowo mogą osiągać rozmiar nawet do 15 cm. Zgodnie z literaturą 80% pacjentek z guzem liściastym piersi ma wyczuwalną palpacyjnie zmianę, a u około 20% wykrywany jest dopiero w rutynowych badaniach przesiewowych. W przypadkach palpacyjnie wyczuwalnych guzów liściastych piersi obserwuje się szybki wzrost guza w krótkim czasie po jego wykryciu. Usunięcie guza najczęściej skutkuje pełnym wyleczeniem, jednak są przypadki jego nawrotów.
Jakie są rodzaje guza liściastego piersi?
Guz liściasty piersi może wystąpić w jednym z trzech rodzaji:
łagodny – po wycięciu występuje bardzo niewielkie ryzyko ponownego wystąpienia tego nowotworu,
złośliwość graniczna – ten stopień nowotworu wyróżnia się dość wysokim ryzykiem odrośnięcia, jednak bardzo niską groźbą pojawienia się przerzutów,
złośliwy – występuje wysokie prawdopodobieństwo przerzutów oraz ponownego pojawienia się guza.
Jakie są objawy guza liściastego?
Objawy guza liściastego piersi są trudne do wykrycia. Ten rodzaj nowotworu jest o tyle specyficzny, że nie występują u niego objawy bólu, co zazwyczaj jest pierwszym symptomem groźnych chorób. Takie podejście jest błędne bo, że nie boli to nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Bardzo ważne są regularne wizyty i badania u specjalisty, ponieważ wczesne wykrycie może skutkować pełnym wyleczeniem. Istnieją jednak pewne charakterystyczne objawy, dzięki którym można rozpoznać guza liściastego piersi, nawet w domu.
Atakuje on pierś, więc tam trzeba szukać objawów. Guz można wyczuć dotykają pierś ręką, będzie to specyficzny twór, który będzie odczuwalnie odgraniczony od pozostałych tkanek. Również sama pierś, bądź jej zaatakowany fragment może wydawać się znacznie cieplejsza od reszty skóry. Dodatkowo, charakterystycznym objawem jest czerwona plama pojawiająca się na piersi. Niestety to jedyne objawy, dlatego ważna jest również znajomość swojego ciała, która umożliwi szybkie rozpoznanie wszelkich zmian.
Jak diagnozuje się guza liściastego piersi?
Diagnostyka guza liściastego opiera się na obrazie klinicznym, badaniach obrazowych oraz histopatologicznych. Rozpoznanie guza liściastego piersi powinno być rozważone u kobiet, zwykle powyżej 35 roku życia, u których stwierdza się szybko rosnący guz piersi, któremu nie towarzyszą objawy złośliwości (np. owrzodzenie skóry piersi, wciągnięcie brodawki).
Diagnostyka obrazowa obejmuje badanie mammograficzne gruczołów piersiowych oraz badanie ultrasonograficzne (USG piersi). Kolejnym etapem jest pobranie fragmentu guza i jego ocena histopatologiczna – zwykle za pomocą biopsji cienkoigłowej piersi (BAC) lub biopsji gruboigłowej. Niedoskonałością biopsji cienkoigłowej (BAC) jest fakt, że umożliwia ona uzyskanie komórek nowotworowych, a nie fragmentu tkanki, co może okazać się niewystarczające do postawienia ostatecznego rozpoznania. Stąd alternatywą dla biopsji cienkoigłowej (BAC) jest biopsja gruboigłowa, polegająca na pobraniu fragmentu materiału, co może ułatwić prawidłową ocenę zmiany.
Ostateczne rozpoznanie, wraz z oceną stopnia złośliwości, stawiane jest na podstawie badanie histopatologicznego wykonanego po chirurgicznym usunięciu guza.
Jak leczy się guza liściastego piersi?
Guz liściasty piersi leczy się chirurgicznie – w postaciach łagodnych należy usunąć zmiany z odpowiednim marginesem. W postaci złośliwej – trzeba przeprowadzić prostą amputację sutka. U kobiet z rozpoznaniem guza złośliwego nawroty miejscowe i przerzuty odległe (do płuc lub kości) obserwuje się najczęściej w ciągu pierwszych trzech lat.
W celu umówienia się na konsultację u chirurga onkologa, chemioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.