Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar082022

08 Mar 2022

Rak zapalny piersi - przyczyny, objawy diagnostyka i leczenie

Co to jest rak zapalny piersi?

Rak zapalny sutka (ang. IBC – inflammatory breast cancer) jest rzadką, lecz bardzo agresywną odmianą nowotworu gruczołu piersiowego. Charakteryzuje się zaczopowaniem naczyń chłonnych skóry sutka przez komórki rakowe pochodzące głównie z przewodów mlecznych. Dotyczy 1-5% kobiet chorujących na raka piersi. Częściej pojawia się u otyłych pań z średnim wiekiem zachorowania około 57 lat.
Objawy kliniczne, podobnie jak nazwa, sugerują istnienie procesu zapalnego w obrębie sutka, w rzeczywistości jednak, jest on nieobecny lub nieznacznie nasilony. Rak zapalny sutka cechuje się dużą skłonnością do dawania przerzutów, dlatego jego rokowanie jest skrajnie niekorzystne. Rozwija się gwałtownie, często w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. W chwili rozpoznania proces nowotworowy jest zazwyczaj zaawansowany, może dotyczyć nie tylko pobliskich węzłów chłonnych, ale również okolicznych tkanek, a nawet odległych narządów. Rak zapalny piersi zazwyczaj nie posiada receptorów hormonalnych, dlatego leczenie antyestrogenowe np. tamoksyfenem jest w tym przypadku nieskuteczne.

Jakie są przyczyny raka zapelnego piersi?

Pierś kobiety zbudowana jest wewnątrz z tkanki tłuszczowej i gruczołowej, podzielonej na około 20 zrazików (płatów), przewodów mlecznych i naczyń krwionośnych. Rak zapalny piersi (IBC – inflammatory breast cancer) jest spowodowany zaczopowaniem naczyń chłonnych w skórze sutka przez komórki nowotworowe w większości pochodzące z przewodów mlecznych. Jest rzadko występującym nowotworem, dotyczy około 4% wszystkich zachorowań. Dotyczy zwłaszcza kobiet z nadwagą i po menopauzie. Cechuje się dużą agresywnością, szybkim postępem i dawaniem przerzutów do odległych narządów. Dlatego rokowania raka zapalnego gruczołu piersiowego są gorsze niż w innych rodzajach nowotworów piersi.
Do czynników predysponujących powstanie raka zapalnego gruczołu piersiowego należą:

  • mutacje genetyczne (zwłaszcza genów BRCA1 i BRCA2);
  • występowanie nowotworów piersi w rodzinie;
  • brak ciąż;
  • pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia i ostatnia po 55. roku życia, co powoduje przedłużone działanie estrogenów na organizm;
  • zastępcza terapia estrogenami;
  • nadwaga po menopauzie.

Jakie są objawy raka zapalnego piersi?

Objawy raka zapalnego sutka nie są charakterystyczne i mogą towarzyszyć innym procesom toczącym się w obrębie piersi. To z całą pewnością nie ułatwia rozpoznania. Pacjentki chorujące na tą postać raka skarżą się najczęściej na:

  • zaczerwienienie piersi, będące wykładnikiem zapalenia;
  • nabrzmienie sutka, czyli zwiększenie rozmiaru piersi, co jest odzwierciedleniem szybkiego wzrostu guza;
  • nadmierne ucieplenie skóry nad lokalizacją nowotworu;
  • tkliwość palpacyjna gruczołu piersiowego;
  • zmiany w obrębie brodawki sutkowej pod postacią jej wciągnięcia;
  • objaw "skórki pomarańczowej", który polega na pojawieniu się zgrubiałej, pomarszczonej, czasem ciemnopomarańczowej skóry z licznymi zagłębieniami na jej powierzchni. Symptom ten wynika z nadmiernej ilości
  • chłonki zgromadzonej w obrębie skóry piersi;
  • powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych;
  • dolegliwości stricte związane z lokalizacją odległych przerzutów.

Oczywiście pełnoobjawowy stan zapalny z piersi z zaczerwienieniem, nadmiernym uciepleniem okolicy i obrzękiem nie zawsze musi oznaczać rozwój procesu nowotworowego. Zdecydowanie częściej jest to manifestacja ropnia piersi. Ale każdy symptom budzący niepokój powinien zostać szybko skonsultowany przez lekarza.

Jak przebiega diagnostyka zapalnego raka piersi?

Lekarz przeprowadzi kliniczne badanie piersi , w tym kontrolę wzrokową piersi w poszukiwaniu zmian w kolorze skóry, które mogą być spowodowane przez komórki rakowe blokujące węzły chłonne i naczynia w skórze piersi. Jeśli twoja pierś jest opuchnięta, może być spowodowana przez nagromadzenie się płynu, stan zwany obrzękiem. Twój lekarz sprawdzi również węzły chłonne pod pachami. Jeśli twoja skóra piersi jest prążkowana, pestka, wyboista lub przypomina skórkę pomarańczy, to również zostanie zauważona. Objawy te mogą rozwijać się szybko, czasami pozornie z dnia na dzień, a innym razem na kilka tygodni lub miesięcy.

Badania obrazowe

Po wykonaniu starannej historii i wykonaniu badania fizykalnego lekarz zleci badania obrazowe lub wykona biopsję, aby lepiej zrozumieć objawy. Badania te mogą nie tylko pomóc w diagnozowaniu zapalnego raka piersi, ale mogą pomóc w wykluczeniu stanów, które wydają się podobne, takich jak zapalenie sutka (zakażenie piersi). Testy, które można wykonać, obejmują:
Mammogram: Jak wspomniano, mammografia może być ujemna w przypadku IBC, ale może również wykazywać objawy zgrubienia skóry, guza lub zwiększonej gęstości piersi.
Ultradźwięki: Ultradźwięki mogą nie być tak pomocne w IBC, jeśli nie ma dyskretnej masy, ale mogą być również pomocne w ocenie pachowych węzłów chłonnych (węzłów pod pachami).
Badanie CT: CT może być pomocne przy ustalaniu, czy rak rozprzestrzenił się na odległe miejsca.
MRI: MRI może dostarczyć dobrych informacji na temat tkanek miękkich i może wykryć IBC, którego nie widać na mammogramie.
Skan kości: Skanowanie kości jest często wykonywane w celu poszukiwania rozprzestrzeniania się raka w kościach.
Skan PET: Skan PET jest czułym testem do wykrywania obszarów aktywnego wzrostu raka w ciele. Zwykle wykonuje się go bardziej w ocenie stopnia zaawansowania niż w diagnozie i może być pomocny w identyfikacji możliwych przerzutów do węzłów chłonnych i innych części ciała.

Biopsja
W przypadku stwierdzenia masy można wykonać biopsję piersi. Jeśli masa nie jest obecna, biopsja skóry w nieprawidłowym obszarze skóry może ujawnić raka. Większość zapalnych nowotworów sutka to inwazyjne raki przewodowe

Kryteria dla diagnozy
IBC może być trudne do zdiagnozowania, więc lekarze wymyślili minimalne kryteria, aby postawić diagnozę. Obejmują one:

  • Objawy, takie jak zaczerwienienie, ciepło i / lub obrzęk piersi, z pojawieniem się skórki pomarańczowej, która pojawia się szybko. Masa może być obecna lub nie.
  • Czas trwania objawów krótszy niż 6 miesięcy.
  • Objawy obejmujące trzecią lub więcej piersi.
  • Biopsja wykazująca inwazyjny rak.

Wzrost
Zapalny rak piersi zwykle rośnie w gniazdach lub arkuszach, a nie w grudkach. IBC rozprzestrzenia się poprzez ciało głównie poprzez układ limfatyczny. Na początku nowotwory te mogą wydawać się wolno rosnącymi guzami o niskim stopniu złośliwości, ale gdy skóra na piersi jest w stanie zapalnym, może szybko dojść do przerzutów.

Gradacja
W przeciwieństwie do stadiów raka piersi, które większość ludzi zna (etapy od 1 do 4), IBC jest klasyfikowany jako stadium 3 lub 4.
Stadium 3: Rak w stadium 3 ma średnicę większą niż 5 cm i rozprzestrzenił się na co najmniej jeden węzeł chłonny, ale nie rozprzestrzenił się na inne obszary ciała.
Stadium 4: Rak w stadium 4 jest podobny do stadium 3B, ale rak rozprzestrzenił się również w odległych rejonach ciała.

Jak wygląda leczenie zapalnego raka piersi?

Leczenie raka zapalnego piersi wymaga połączenia wielu różnych metod terapeutycznych. W pierwszej kolejności pacjentka jest poddawana chemioterapii neoadjuwantowej. Ma ona na celu zmniejszenie ogniska nowotworowego, aby można było usunąć je chirurgicznie. Składa się ona z minimalnie sześciu cykli chemioterapii rozłożonych w czasie 4-6 miesięcy. Jeśli badanie immunohistochemiczne ujawniło obecność na komórkach nowotworowych receptorów hormonalnych, możliwe jest zastosowanie terapii lekami hormonalnymi, które wybiórczo działają na raka poprzez te receptory. Następnym krokiem w leczeniu jest operacja. W jej trakcie usuwana jest cała zajęta pierś oraz pachowe węzły chłonne. Po mastektomii wykonywana jest radioterapia pooperacyjna, której celem jest zniszczenie wszelkich pozostałych komórek nowotworowych.

Gdzie udać się w Warszawie na konsultację po rozpoznanie i leczenie raka piersi?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie jest przychodnią gdzie działa Poradnia Nowotworów Piersi. Lekarze w niej zatrudnieni są to bardzo dobrzy specjaliści leczący nowotwory piersi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-zapalny-piersi-przyczyny-objawy-leczenie-aa-xxQq-Vvru-oP1o.html
hellozdrowie.pl/rak-zapalny-gruczolu-piersiowego-rokowania-jakie-sa-przyczyny-i-objawy-zapalnego-raka-piersi/
wylecz.to/ginekologia/rak-zapalny-piersi/
dojrzalakobieta.pl/rak-zapalny-piersi-przyczyny-objawy-leczenie/
approby.com/ibc-zapalny-rak-piersi/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny