Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip022020

02 Lip 2020

Dysplazja szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie, ciąża

Co to jest dysplazja szyjki macicy?

Dysplazja szyjki macicy to stan przedrakowy. Dysplazja szyjki macicy może się przekształcić w raka szyjki macicy - drugi (zaraz po raku piersi) najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Jednak ryzyko to zależy od stopnia zaawansowania zmiany. W związku z tym im szybciej dysplazja szyjki macicy zostanie rozpoznana, tym większa szansa na wyleczenie.
Dysplazja szyjki macicy, inaczej wewnątrz- lub śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (ang.: cervical intraepithelial neoplazja, CIN) oznacza nieprawidłowe zmiany w budowie tkanek szyjki macicy. Zmiany te mogą ulec zezłośliwieniu i przekształcić się w raka szyjki macicy. Ryzyko przekształcenia się dysplazji szyjki macicy w raka zależy od stopnia jej zaawansowania:

  • zmiany małego stopnia (w terminologii medycznej – CIN1);
  • zmiany dużego stopnia (HG-CIN);
  • śródnabłonkowa neoplazję średniego i dużego stopnia (odpowiednio CIN2 i CIN3);
  • rak gruczołowy in situ.

Jakie są przyczyny dysplazji szyjki macicy?

Najczęstszą przyczyną dysplazji szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie onkogenne, które może generować rozwój komórek nowotworowych. Wirusem, który może takie zakażenie wywołać, jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, wynika, że zakażenie wirusem HPV dotyczy nawet 20 proc. osób w wieku od 16. do 50. roku życia. Należy pamiętać, że wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony podczas współżycia, a więc droga płciowa stanowi wrota zakażenia i może prowadzić do wywołania dysplazji szyjki macicy. Wirus HPV ma wiele serotypów, dlatego też nie każdy będzie onkogenny. Taką właściwość mają jedynie określone typy patogenu, np. 16, 18, 31, 33 oraz 45. Jeśli dojdzie do zakażenia onkogennym serotypem, dysplazja szyjki macicy może rozwijać się w trojaki sposób. Wyróżnia się dysplazję małego, umiarkowanego i dużego stopnia. Są one określane odpowiednio CIN 1, CIN 2 oraz CIN 3. Należy mieć na uwadze to, że dysplazja oznacza stan przedrakowy, więc w zależności od stopnia wzrasta lub maleje ryzyko wykształcenia się nowotworu złośliwego. Jeśli chodzi o CIN 1, zaledwie 1 proc. przypadków może ulec zezłośliwieniu, w przypadku CIN2 ryzyko wzrasta o 5 proc., jeśli chodzi o CIN 3 – około 12 proc. przypadków tej dysplazji powoduje rozwój raka. Idąc tym tropem, warto pamiętać, że komórki objęte zmianom patologicznym mogą z powrotem ulec ozdrowieniu. Dzieje się tak w 60 proc. przypadków rozwoju CIN1, 40 proc. CIN 2 oraz około 30 proc. przypadków CIN 3. Zwiększone ryzyko dysplazji szyjki macicy obserwuje się także u kobiet palących oraz stosujących środki antykoncepcyjne. 

Jakie są objawy dysplazji szyjki macicy?

W przypadku dysplazji szyjki macicy ciężko wyróżnić jakieś konkretne objawy. Do rozpoznania dochodzi bowiem na podstawie wyniku wykonanego badania cytologicznego (cytologia klasyczna lub cytologia LBC). Czasami pojawiają się niespecyficzne plamienia lub upławy po stosunku płciowym, nieobejmujące wszystkich przypadków wykształcenia dysplazji szyjki macicy. 

Jak wykryć dysplazję szyjki macicy?

Dyzplazja szyjki macicy jest wykrywana po zastosowaniu cytologii. Gdy lekarz stwierdzi nieprawidłowości, wtedy zaleca się przeprowadzenie dokładniejszych badań. Wykrycie wczesnych postaci raka następuje przy badaniu zwanym kolposkopią. Polega ono na obserwowaniu powierzchni szyjki macicy za pomocą wziernika. To badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy, co przyczynia się do 100% wyleczalności po zastosowaniu dpowiedniej metody. Tylko w taki sposób można wykryć zmiany w szyjce macicy, gdyż dysplazja szyjki macicy nie ma żadnych charakterystycznych objawów.
Czasami po cytologii, a później kolposkopii zaleca się pacjentce z dysplazją szyjki macicy przejście do kolejnego etapu diagnostycznego. Jest to badanie hitopatologiczne polegające na pobraniu fragmentu tkanek szyjki macicy. Ma ono na celu stwierdzenie ostateczne, czy mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi, czy też że można je całkowicie wykluczyć. Specjalista wykonuje także test HPV wykrywający zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Na tej podstawie określa się jego obecność i stopień rozwoju raka.
U kobiet po 25 roku życia z dysplacją szyjki macicy w przypadku wykrycia zmiany małego stopnia, rezygnuje się z badań cytologicznych. Wykonuje się za to wziernikowanie kolposkopem, a następnie jeśli takie jest zalecenie lekarza, badania histopatologiczne oraz test na wykrywanie wirusa brodawczaka ludzkiego.

Jak przebiega leczenie dysplazji szyjki macicy?

Leczenie dysplazji szyjki macicy i sposób postępowania uzależniony jest od stopnia zaawansowania dysplazji, wieku oraz stanu ogólnego kobiety.
Stopień CIN1, czyli mało nasilony proces kancerogenny, najczęściej ulega samoistnej regresji, jeśli w okresie około dwóch lat się nie nasila. Nie wymaga stosowania żadnej formy leczenia – potrzebna jest jedynie stała, regularna kontrola ginekologiczna.
W przypadku stopni CIN2 i CIN3, czyli średnio oraz bardzo zaawansowanego procesu kancerogennego, postępowanie zależy od sytuacji pacjentki i wyników badań, które należy omówić z lekarzem prowadzącym. Następnie wykonywane są badania cytologiczne i kolposkopowe – regularnie co sześć miesięcy, oraz konsultacje ginekologiczne.

W razie zdiagnozowania raka szyjki macicy istnieją trzy metody leczenia (o ile zmiana jest operacyjna):

  • konizacja chirurgiczna;
  • trachelektomia, czyli amputacja szyjki macicy;
  • histerektomia, czyli usunięcie macicy wraz z pobocznymi węzłami chłonnymi. Histerektomia radykalna to usunięcie macicy wraz z przydatkami, czyli jajowodami i jajnikami. Tę metodę zaleca się przede wszystkim u kobiet starszych, nieplanujących posiadania potomstwa.

Leczeniem uzupełniającym jest radio lub chemioterapia.

Czy pacjentka z dysplazją szyjki macicy może zajść w ciążę?

Oczywiście, ciążę należy zaplanować w celu uniknięcia różnych komplikacji podczas ciąży i porodu oraz urodzenia zdrowego dziecka. Jeśli w czasie ciąży rozpoznaje się dysplazję szyjki macicy, jest to zupełnie inna taktyka, ale w przypadku diagnozy przed poczęciem istnieją szczególne cechy. Jeśli diagnoza ta została zdiagnozowana w trakcie planowania ciąży, to naturalnie konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania kobiecego ciała. Badanie cytologiczne pozwala ustalić stopień dysplazji, który jest bardzo ważny dla określenia taktyki leczenia. Z każdym stopniem dysplazji w procesie planowania ciąży należy najpierw przeprowadzenia kompleksowego leczenia tej choroby, a następnie czekać rok, podczas którego należy kontrolować stan po leczeniu i realizować wspólną regenerujący terapię i dopiero po co najmniej roku po tym, zaleca się, aby zajść w ciążę. Ale są niuanse, ponieważ czasami okoliczności są takie, że nie ma czasu dla pełnego leczenia i rehabilitacji, przy dysplazji I i II stopnia, można zajść w ciążę, ponieważ ciąża może znacząco wpłynąć na metaplazji i zwiększyć jego moc. W przypadku dysplazji szyjki macicy trzeciego stopnia nie zaleca się zajścia w ciążę, ponieważ choroba ta musi podlegać ścisłej kontroli onkologicznej, a ze względu na wysokie ryzyko konieczne jest pilne leczenie takiej patologii. Dlatego w stopniu III najpierw trzeba się wyleczyć. Ale to patologia może wpływać na płód, nawet jeśli stopień dysplazji III, ale ogólny stan kobiety po porodzie może ulec pogorszeniu ze względu na szyjce macicy w czasie ciąży może nasilać pobudzające działanie hormonów ze zwiększonych procesów rozrostowych. Dlatego lepiej jest rozważyć kwestię planowania ciąży z towarzyszącą diagnozą dysplazji szyjki macicy. Jest również bardzo ważne dla dysplazji szyjki macicy i planowania ciąży, aby przeprowadzić kompleksowe badanie z definicją tła hormonalnego i grupy zakażeń TORCH. Badanie to jest konieczne, aby wykluczyć zakaźną naturę dysplazji. Zaleca się również przeprowadzenie PCR na obecność w ludzkim ciele DNA wirusa brodawczaka ludzkiego, który do tej pory jest jednym z czynników etiologicznych w możliwym rozwoju patologii raka szyjki macicy. Jeśli kobieta ma ten czynnik wirusowy, jej mąż również powinien zostać zbadany, ponieważ może być nosicielem wirusa, więc jest to ważny element planowania ciąży z równoczesną dysplazją.

Gdzie przyjmuje bardzo dobry ginekolog, onkolog?

Bardzo dobry ginekolog, onkolog przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie.

W celu umówienia się nakonsultację u ginekologa i badanie cytologiczne skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/dysplazja-szyjki-macicy-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-hbdW-FMud-E7qZ.html
medonet.pl/zdrowie,dysplazja-szyjki-macicy---przyczyny-powstawania--objawy--leczenie--profilaktyka,artykul,1731513.html
portal.abczdrowie.pl/dysplazja-szyjki-macicy-przyczyny-wykrywanie-leczenie
hellozdrowie.pl/przyczyny-objawy-i-leczenie-dysplazji-szyjki-macicy-czy-dysplazja-jest-zmiana-nowotworowa/#dysplazja-szyjki-macicy-objawy
pl.iliveok.com/family/dysplazja-szyjki-macicy-i-ciaza_95269i15859.html 

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny